• Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.

Forum rules:Click here to view the forum rules

  1. Topic title should contain: the device's manufacturer, full model and the brief description of problem.
  2. Topic message should contain: the PCB marking code (required in case of hardware repairs), an extended description of problem, things you have checked/replaced/measured, your conclusions and the question. If you are not able to find the PCB marking code, please read THIS TOPIC. If you still cannot locate the PCB markings, please upload a clean, both-side photos of the mainboard - it is required to remove any films, modules or brackets possibly covering these markings.
  3. Before posting a new topic please read all topics in TRAININGS subforum and make a preliminary diagnostic based on the content of those trainings.
  4. Uploading of any complete schematics, BIOS files or any other kind of documentation, or linking to 3rd party websites with such files, is STRICTLY PROHIBITED. You can only upload the small portion of documentation or, link to BIOS file on UNVERIFIED BIOS FILES subforum, which simplifies the diagnostics/repair. You are not allowed to upload more then one complete page of instruction/schematic per single topic. The file you upload must not contain any watermarks, "confidential" markings, links or email addresses and cannot be password-protected.
  5. It is only permitted to describe one faulty device per single topic - you should always open a new topic for each subsequent device.
  6. Requesting of the full schematics, BoardView files, BIOS files or any other kind of documentation is NOT ALLOWED in this subforum. If you need to ask for any of these, you should open a new topic in DOCUMENTATION/BIOS REQUEST subforum.

#1 Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.


by Petrys88 9 March 2017, 12:21
Witam. Komputer Asus 1025C z płytą 1025C rev. 1.2G W laptopie był uszkodzony tranzystor znajdujący się bezpośrednio przy gnieździe ładowania oraz przepalony rezystor zabezpieczający 20 ohm w jego sąsiedztwie. Po wymianie komputer z baterią startował na ok 3s (czarny ekran) po czym wyłączał się. Zauważyłem zwarty tranzystor w bezpośrednim sąsiedztwie pinów wyjściowych na baterię. Wylutowałem go i komputer bez baterii startował i działał przez ok 15 s po czym się wyłączał. Praca była już z działającym ekranem i rozpoczynało się bootowanie z HDD. Zauważyłem taką zależność że gdy bateria była w komputerze to działał na zasilaczu bez problemu i nie wyłączał się (mosfet był wylutowany). Wlutowałem nowy mosfet i na pinach ładowania pokazało się napięcie 17V. Prąd jednak jaki pobiera komputer jest zbyt niski (po podpięciu zasilania raptem 100mA a przy starcie do 500mA) a żeby stwierdzić że ogniwa się ładują. Dodatkowo gdy bateria jest teraz w laptopie to po wymianie mosfeta komputer tak jak ze zwartym mosfetem uruchamia się z czarnym ekranem na ok 3s i wyłącza się. Po wyjęciu baterii praca ok 15s dochodzi do bootowania systemu i gaśnie. Czy to może być wina uszkodzonej elektroniki w baterii czy uszkodzenie mam dalej na płycie głównej? Baterię na podmianę będę miał dopiero jutro dlatego też wolę zapytać fachowców czy idę w dobrym kierunku. Z góry dziękuję za wasze porady :)

Re: Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.


by Google Adsense [BOT] 9 March 2017, 12:21

#2 Re: Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.


by grzewoj 9 March 2017, 13:53
Podmieniałeś układ ładowania?

#3 Re: Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.


by Petrys88 9 March 2017, 14:23
Nie. Nie był podmieniany.

-- 9 marca 2017, 18:39 --

Jutro go podmienię na inny. Dzisiaj pozwoliłem sobie na wylutowanie starego. Czy to normalny objaw że po jego wylutowaniu zasilacz serwisowy pokazuje zwarcie na linii zas? Obok BQ725 są dwa rezystory. Po głębszych oględzinach pod lupą widać że jeden z nich jest nadpalony. Czy oba mają mieć po 10 ohm każdy?

#4 Re: Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.


by WIOLAD 9 March 2017, 19:00
Popełniłeś duży błąd podłączając płytę ze zdjętym sterownikiem.
Oprócz rezystorów do wymiany masz mosfety w aplikacji układu ładowania.

#5 Re: Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.


by Petrys88 15 March 2017, 11:31
Układ ładowania oraz 3 mosfety wymienione. Komputer działa na baterii oraz bez niej tak więc jedna usterka wyeliminowana bo prędzej bez baterii wyłączał się tak jak prędzej pisałem po kilkunastu sekundach. Problem jednak jest taki że o ile na pinach wyjściowych na baterię wychodzi 19V to po wsadzeniu baterii i podpięciu zasilacza serwisowego od razu sygnalizuje zwarcie. Co może mi jeszcze obciążać? Dodam że dwa większe rezystory znajdujące się w obrębie układu ładowania wymieniłem bo jeden był podsmażony a drugi nie da się ukryć zgubił aż oznaczenia. Ten podsmażony pod lupą dał się zidentyfikować jako 10 Ohm natomiast ten drugi oznaczenia już nie miał a w pomiarach pokazywał kilkanaście kOhm. Być może tutaj tkwi problem? Ktoś pomoże i poda poprawne parametry tych rezystorów? Nie podaję ich oznaczeń na płycie ponieważ żadne się tam nie znajdują. Są to dwa wyróżniające się czarne rezystory większe od wszystkich pozostałych elementów w obrębie 2 cm od układu ładowania. Patrząc na płytę  główną gniazdem baterii do góry, rezystory znajdują się na górze po lewej stronie układu ładowania.

-- 15 marca 2017, 14:26 --

Dodam tylko że grzeje się po podpięciu baterii ostatni mosfet z którego już napięcie wychodzi na pin + baterii. Jeżeli baterii nie ma podpiętej, mosfet jest zimny. Zamiast mosfetów B20N03 użyłem AON7406 (parametry praktycznie takie same).

Zdjęcie gdzie zaznaczyłem interesujące mnie rezystory, grzejący się mosfet oraz dwa elementy połączone bezpośrednio z źródłem tego tranzystora. Pokazują całkowite zwarcie. Czy są to jakieś cewki/dławiki czy może tutaj tkwi problem? Złącza baterii obciążyłem sztucznie za pomocą żarówki. Przetwornica działa, żarówka świeci a mosfet jest letni. Problem zwarcia jest tylko wtedy gdy mamy dwa źródła zasilania (bateria oraz zasilacz) jednocześnie podpięte do urządzenia.
Image

#6 Re: Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.


by Petrys88 16 March 2017, 10:57
Zrobiłem pomiary pinów układu ładowania ponieważ na forum znalazłem coś do porównania w temacie : asus-1025c-rev-1-2g-brak-ladowania-baterii-t34268.html. Wykonałem pomiary na zasilaczu z wyjętą baterią oraz na baterii bez podpiętego zasilacza.

Image


Różnice w pomiarach na CMSRC pin 3, ACDRV pin 4, SDA pin 8, SCL pin 9 - zasilania są przy włożonej baterii więc przy zasilaczu brak tych dwóch chyba jest ok?, ILIM pin 10 - czy tego napięcia przypadkiem nie powinno być?, BATDRV pin 11 i SRN pin 12 oraz SRP pin 13 mają u mnie zawyżone zasilania zarówno na baterii jak i zasilaczu, REGN pin 16, BTST pin 17, HIDRV pin 18, PHASE pin 19.

#7 Re: Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.


by grzewoj 17 March 2017, 12:28
Petrys88 wrote: o ile na pinach wyjściowych na baterię wychodzi 19V


Nie powinno tak być. Powinno być kilka volt, zwykle około 3V. Do sprawdzenia mosfety, szczególnie ten grzejący się. Dobrze wlutował Ci się układ ładowania?

#8 Re: Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.


by Petrys88 18 March 2017, 23:58
Układ wlutowany w 100% dobrze. Co do mosfetów to zostały wymienione wszystkie 3 szt. razem z układem ładowania. O którym teraz napięciu mówisz? Ten sam efekt był już też przed wymianą układu ładowania. Po wymianie mosfeta i rezystora zabezpieczającego na wejściu zasilania komputer zachowywał się identycznie i można było go uruchomić tylko pod ładowarką bo z baterią od razu było zwarcie. Po wymianie układu ładowania jest ten plus że na ładowarce z wyjętą baterią działa ciągle a prędzej wyłączał się po kilkunastu sekundach.

#9 Re: Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.  [SOLVED]


by grzewoj 19 March 2017, 07:23
Napięcie na złączu baterii nie powinno wynosić 19 volt. Albo puszcza je górny mosfet albo ten oddzielający napięcie zasilacza od baterii. Nie masz jeszcze jakichś mosfetòw przebitych?

#10 Re: Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.


by Petrys88 19 March 2017, 15:33
Jestem mega początkujący jeżeli chodzi o naprawy płyt głównych dlatego wiele pytań może wydawać się Wam oczywiste a dla mnie nie do końca. W rozpisce układu jest na wyjściu jeszcze BSS138W. Oznaczyli go jako reverse input protection. Czy to jest tranzystor który rozdziela napięcie w przypadku zasilania bateryjnego oraz zasilania z zasilacza czy mowa o innym?

#11 Re: Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.


by Petrys88 22 March 2017, 17:46
Po wymianie działa. Ładowanie jest sprawne laptop działa równocześnie z baterią i ładowarką:) Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki.

Re: Asus 1025 - uszkodzone ładowanie.


by Google Adsense [BOT] 22 March 2017, 17:46

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 33 guests

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.