• Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez FRUNEK1 18 marca 2017, 10:38
Witam. Mam problem z acerem (płyta new71 la-5893p), problem polega na tym, że po włączeniu jest biały ekran na matrycy, na zewnętrznym monitorze działa wszystko ok. Podstawiłem inną matrycę oraz taśmę i jest to samo. Co może być problemem? Jakiś bezpiecznik?

Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez Google Adsense [BOT] 18 marca 2017, 10:38

#2 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez sebastiank 18 marca 2017, 10:43
Sprawdź zasilanie logiki matrycy - +LCDVDD - n. 4,5,6 złącza LVDS na płycie.
Pomiar z podłączoną matrycą i włączoną płytą - kiedy pokazuje biały ekran.

#3 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez FRUNEK1 20 marca 2017, 13:31
sebastiank napisał(a):Sprawdź zasilanie logiki matrycy - +LCDVDD - n. 4,5,6 złącza LVDS na płycie.
Pomiar z podłączoną matrycą i włączoną płytą - kiedy pokazuje biały ekran.


Pin 4 - 0V.
Pin 5 i 6 -0.96V.

#4 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez sebastiank 20 marca 2017, 13:34
Do sprawdzenia rezystancja względem masy tych pinów (z podłączoną matrycą) i jeśli w normie to Q28, Q29, Q30 i drobnica.

#5 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez FRUNEK1 20 marca 2017, 14:51
sebastiank napisał(a):Do sprawdzenia rezystancja względem masy tych pinów (z podłączoną matrycą) i jeśli w normie to Q28, Q29, Q30 i drobnica.



Pin 4 - nic nie pokazuje.
Pin 5 i 6 - 83,5 (miernik ustawiony na pozycję 200k).

#6 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez sebastiank 20 marca 2017, 14:58
Rezystancje ok, ale posługuj się odpowiednimi jednostkami - np. 85,3kΩ.
Do sprawdzenia napięcia na tych 3 tranzystorach. Jeśli w tej płycie jest Q31 - to też.

#8 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez FRUNEK1 21 marca 2017, 12:33
sebastiank napisał(a):Rezystancje ok, ale posługuj się odpowiednimi jednostkami - np. 85,3kΩ.
Do sprawdzenia napięcia na tych 3 tranzystorach. Jeśli w tej płycie jest Q31 - to też.
Nie ma jedynie trazystora Q29, lecz mam głupie pytanie, gdyż z takimi tranzystorami nie miałem wcześniej styczności.
Masę złapać ogólną i mierzyć napięcia na B i E, czy wziąć masę z punktu C, a może na ogólnej masie mierzyć każdy punkt z osobna?

Obrazek

#9 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez sebastiank 21 marca 2017, 12:45
Mierz względem masy - dowolny punkt - może być np. masa z USB.

#10 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez FRUNEK1 22 marca 2017, 14:27
sebastiank napisał(a):Mierz względem masy - dowolny punkt - może być np. masa z USB.
Biorąc pod uwagę obrazek, który umieściłem wcześniej to napięcia są następujące:
Na tranzystorze q28: B - 0V, C - 0,70V, E - 0V.
Na tranzystorze q30: B - 0V, C - 0,70V E - 3,36V.
Na tranzystorze q31: B - 3,36V, C - 0V, E - 0V.

#11 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez sebastiank 22 marca 2017, 14:43
To nie są tranzystory bipolarne! One nie mają BCD tylko DGS.
Poniżej fragment schematu:
Obrazek

Najważniejszy sygnał to ENVDD na G Q31. Jeśli dobrze przełożyłem oznaczenia to ten sygnał ma 3,3V - czyli OK - ale sprawdź jeszcze raz.
Tu masz potrzebne materiały: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... eQ&cad=rja
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... jA&cad=rja

#12 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez FRUNEK1 22 marca 2017, 14:48
sebastiank napisał(a):To nie są tranzystory bipolarne! One nie mają BCD tylko DGS.
Poniżej fragment schematu:
Obrazek

Najważniejszy sygnał to ENVDD na G Q31. Jeśli dobrze przełożyłem oznaczenia to ten sygnał ma 3,3V - czyli OK - ale sprawdź jeszcze raz.
Tu masz potrzebne materiały: https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... eQ&cad=rja
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... jA&cad=rja



Sprawdzałem kilka razy napięcia są takie same, rozumiem że DGS, jednak chodziło mi o to że w tych punktach są takie napięcia, a chciałem je jakoś oznaczyć. Wg. powyższego schematu na G jest 0v

#13 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez sebastiank 22 marca 2017, 15:08
Na G którego tranzystora masz 0V?
Kluczowy jest ENVDD - to on załącza zasilanie matrycy.

#14 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez FRUNEK1 22 marca 2017, 15:09
sebastiank napisał(a):Na G którego tranzystora masz 0V?
Kluczowy jest ENVDD - to on załącza zasilanie matrycy.
Na q31, na G jest 0V.

#15 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez sebastiank 22 marca 2017, 15:14
To sygnał z GPU - jeśli nie ma niskiej rezystancji (nie jest przywarty) - wygrzej diagnostycznie GPU lub zrób reflow.
Ale wcześniej połącz S i D Q30 - załączysz zasilanie matrycy i sprawdź czy masz poprawny obraz na matrycy.

#16 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez FRUNEK1 22 marca 2017, 15:23
sebastiank napisał(a):To sygnał z GPU - jeśli nie ma niskiej rezystancji (nie jest przywarty) - wygrzej diagnostycznie GPU lub zrób reflow.
Ale wcześniej połącz S i D Q30 - załączysz zasilanie matrycy i sprawdź czy masz poprawny obraz na matrycy.


Przy połączeniu S i D w Q30 jest bez zmian, czyli biały podświetlany obraz. Czyli robić reflow ?

Ad. Po wygrzaniu po pierwszym uruchomieniu pojawiły się kolorowe pasy na białym tle, przy następnym znowu biały obraz.

#17 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez sebastiank 22 marca 2017, 16:37
Połącz D i S Q30 na stałe i sprawdź napięcie na n. 4,5,6 złącza LVDS na płycie po włączeniu - wtedy kiedy wyświetla biały obraz.

#18 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez FRUNEK1 23 marca 2017, 13:29
sebastiank napisał(a):Połącz D i S Q30 na stałe i sprawdź napięcie na n. 4,5,6 złącza LVDS na płycie po włączeniu - wtedy kiedy wyświetla biały obraz.


Po połączeniu D i S w Q30, na pinie 4 jest 19,16v na 5 i 6 1,58v.

#19 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez sebastiank 23 marca 2017, 13:38
Albo źle mierzysz, albo masz uszkodzoną tasiemkę matrycy lub matrycę.

#20 Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez FRUNEK1 23 marca 2017, 14:18
sebastiank napisał(a):Albo źle mierzysz, albo masz uszkodzoną tasiemkę matrycy lub matrycę.


Popełniłem błąd przy 4 pinie, na nim nie ma napięcia wcale, 5 i 6 bez zmian.

Re: Acer Aspire 5741G biały obraz na matrycy


przez Google Adsense [BOT] 23 marca 2017, 14:18
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.