• Lenovo 100-15IBD - NM-A681 CG410/CG510 wartości rezystorów dla ENLDO_3V5V

Forum rules:Click here to view the forum rules

  1. Topic title should contain: the device's manufacturer, full model and the brief description of problem.
  2. Topic message should contain: the PCB marking code (required in case of hardware repairs), an extended description of problem, things you have checked/replaced/measured, your conclusions and the question. If you are not able to find the PCB marking code, please read THIS TOPIC. If you still cannot locate the PCB markings, please upload a clean, both-side photos of the mainboard - it is required to remove any films, modules or brackets possibly covering these markings.
  3. Before posting a new topic please read all topics in TRAININGS subforum and make a preliminary diagnostic based on the content of those trainings.
  4. Uploading of any complete schematics, BIOS files or any other kind of documentation, or linking to 3rd party websites with such files, is STRICTLY PROHIBITED. You can only upload the small portion of documentation or, link to BIOS file on UNVERIFIED BIOS FILES subforum, which simplifies the diagnostics/repair. You are not allowed to upload more then one complete page of instruction/schematic per single topic. The file you upload must not contain any watermarks, "confidential" markings, links or email addresses and cannot be password-protected.
  5. It is only permitted to describe one faulty device per single topic - you should always open a new topic for each subsequent device.
  6. Requesting of the full schematics, BoardView files, BIOS files or any other kind of documentation is NOT ALLOWED in this subforum. If you need to ask for any of these, you should open a new topic in DOCUMENTATION/BIOS REQUEST subforum.

#1 Lenovo 100-15IBD - NM-A681 CG410/CG510 wartości rezystorów dla ENLDO_3V5V


by Macpod 15 March 2017, 12:14
Jako, że schematu znaleźć do tej płyty nie mogę, proszę o pomoc w ustaleniu wartości rezystorów dla ENLDO_3V5V oraz ich umiejscowienia.
Przy wymianie SY8286B oraz SY8286C niechcący sprzątnąłem rezystor idący do p.11.
Image
Schematu do NM-681 nie posiadam, posiłkuję się z platformy LA-C371P.
Image
Teraz do rzeczy.
Według schematu na ENLDO_3V5V powinienem mieć dzielnik napięcia z 19V, tworzący ~4,39V.
Rezystor zaznaczony na zdjęciu z jednej strony idzie do p.11 dla obu przetwornic, z drugiej do GND. Jednak od strony przetwornic jest jeszcze zwarty do VIN.
Sprawdziłem - nie jest to zwarcie od strony przetwornic. Nie znalazłem też w okolicy żadnego rezystora (zwartego, czy 0ohm) podłączonego do VIN(czy też p.11).
Prosiłbym, gdyby ktoś posiadał tę płytę, o sprawdzenie rezystancji na tym rezystorze z obu stron do VIN i GND.
Datasheet też nie posiadam, więc nie jestem w stanie stwierdzić, czy może te przetwornice na EN2 mogą mieć napięcie VIN(z tego co widzę, to na EN1 idą napięcia z zakresu 3V)

Re: Lenovo 100-15IBD - NM-A681 CG410/CG510 wartości rezystorów dla ENLDO_3V5V


by Google Adsense [BOT] 15 March 2017, 12:14

#2 Re: Lenovo 100-15IBD - NM-A681 CG410/CG510 wartości rezystorów dla ENLDO_3V5V


by Usunięty Użytkownik 402 16 March 2017, 16:05
Żeby dzielnik działał to potrzebne są dwa rezystory. Jeden idzie na masę, a drugi na 19v. Jak nie masz tego co leci na masę to wówczas będziesz miał 19V z obu stron tego mierzonego rezystora.

#3 Re: Lenovo 100-15IBD - NM-A681 CG410/CG510 wartości rezystorów dla ENLDO_3V5V


by Macpod 16 March 2017, 17:58
Przepraszam LAZY, ale chyba nie zrozumiałeś, lub źle to przekazałem...
(pewne podstawy elektroniki znam:D)
Rezystor z jeden strony jest podłączony do GND (0ohm do GND), z drugiej idzie do p.11 dla obu przetwornic ORAZ do VIN (tak, p.11 jest zwarte do VIN, od strony laminatu, przetwornice tego nie powodują).
Stąd też moje pytanie, czy występuje na tej płycie dzielnik? Ewentualnie z której strony jest problem(zwarcie). Obstawiałbym, że to właśnie do VIN nie powinien ten sygnał iść, lecz nie mogę znaleźć rezystora pull-up, bądź gdzie zrobiło się zwarcie.
W aktualnym stanie nie widzę sensu, ponieważ byłby to rezystor między GND i VIN...

#4 Re: Lenovo 100-15IBD - NM-A681 CG410/CG510 wartości rezystorów dla ENLDO_3V5V


by Usunięty Użytkownik 402 16 March 2017, 20:56
Dziwna sprawa, obejrzyj płytę czy się gdzieś zguba nie przylutowała lub czy cyną czegoś nie chlapnąłeś.
Z ciekawości wpisałem w google nazwę płyty i się okazuje że taką płytę mam ;)
Dziś ją chowałem w pudełko, wersja UMA. Na twoje nieszczęście pomiary mogę zrobić w Poniedziałek, bo jutro mam wolne.

#5 Re: Lenovo 100-15IBD - NM-A681 CG410/CG510 wartości rezystorów dla ENLDO_3V5V


by Macpod 16 March 2017, 21:00
Dzięki.
Płyta po zalaniu, więc wiele możliwe.
Dokładnie oczyszczona, patrzyłem też pod mikroskopem w dosyć dużym obszarze.

#6 Re: Lenovo 100-15IBD - NM-A681 CG410/CG510 wartości rezystorów dla ENLDO_3V5V


by Macpod 20 March 2017, 20:14
Dobra, doszedłem do wniosku, że "ten typ tak ma" i na EN2 idzie VIN. A rezystor faktycznie jest między VIN, a GND. Najpewniej do rozładowania, chociaż i tak według mnie to sensu dużego nie ma. Płyta podłączona, na początku był problem ze startem (startowała jedynie przy odpiętej matrycy, z matrycą przy jej załączaniu się wyłączała). Aktualnie laptop działa normalnie, jednak przetwornica PU200 (3V) się grzeje. Napięcie też nie jest idealne - około 3,28V. Przy resetowaniu się (z matrycą na początku) było to 3,28V ze spadkami do 3,18V. Coś pobiera zbyt duży prąd z 3V. Jednak laptop stabilnie działał już 30minut i nie byłem w stanie zlokalizować co zużywa za dużo...

#7 Re: Lenovo 100-15IBD - NM-A681 CG410/CG510 wartości rezystorów dla ENLDO_3V5V  [SOLVED]


by kuczus 21 March 2017, 10:36
Ułożenie jest ok.
Image

Wartośc rezystora w czerwonym kółeczku na zdjęciu kolegi to 1M ohm

#8 Re: Lenovo 100-15IBD - NM-A681 CG410/CG510 wartości rezystorów dla ENLDO_3V5V


by Macpod 21 March 2017, 10:44
Dzięki, sugerując się innymi aplikacjami doszedłem do tego wniosku.
Foto, akurat nie było moje, u mnie laptop po zalaniu miał korozję też...
W sumie problem poruszony w wątku jest już rozwiązany, pozostał problem z działaniem na baterii, ale to już inna sprawa.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.