• Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez bpjl 15 marca 2017, 21:55
Witajcie.

Dziś na mój stół trafił Lenovo Ideapad S10-3 który padł po zalaniu kawą. Po otwarciu okazało się że płyn dostał się tylko do kawałka płyty głównej. Ktoś już czyścił to przede mną jednak nie do końca dokładnie więc zanurzyłem na parenaście minut ten fragment w spirytusie po czym wyczyściłem szczoteczką do zębów i osuszyłem (wpierw suszarką potem zostawiłem do doschnięcia na parę godzin). Teraz już nóżki elementów błyszczą a spomiędzy nich zniknęły drobiny kawy. Mimo to płyta nie wstaje. Zasialacz serwisowy po podłączeniu płyty nie wykazuje zwarcia. Pobór prądu występuje na ułamek sekundy w momencie podłączania płyty (ok. 650mA) po czym znika.

Model płyty: DA0FL5MB6D1 REV:D

Poniżej zdjęcia płyty oraz dokonane pomiary na cewkach względem masy (rezystancja i napięcie po podłączeniu zasilacza):
Obrazek Obrazek

Ten fragment był zalany:
Obrazek

Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez Google Adsense [BOT] 15 marca 2017, 21:55

#2 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez ManiQ 15 marca 2017, 22:34
Ewidentnie coś złego siedzi w PL14. Jest to cewka przetwornicy 3/5v. Zdejmij cewke i sprawdź, od której strony niska rezystancja wystepuje. Jeżeli od przetwornicy to ją wymień i sprawdź jeszcze raz rezystancje, powinna wrócić do normy. Jeżeli od strony odbiorników to zrób tam próbę zwarciową. Wlutuj się za cewke. Nie mam schematu, nie mam pewności jakie napięcie powinno tam płynąć, a więc nie przekraczaj 3,3V. Zacznij od 1V i 1A, sprawdzaj co się grzeje. Gdybyś nie wyczuwal elementu to zwiekszaj prąd, później napięcie.

#3 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez Usunięty Użytkownik 402 16 marca 2017, 00:12
Gołym okiem widzę że w koło tych dwóch przetwornic na trzecim zdjęciu do wymiany jest sporo drobnicy: rezystory, kondensatory...

#4 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez bpjl 16 marca 2017, 16:05
Obrazek
Wylutowałem PL14 i teraz sytuacja wygląda tak że rezystancja względem masy mierzona na nóżce nr1 (oznaczenie ze schematu) wynosi ok. 8,5kΩ. Pomiar wykonany na nodze nr2 daje 1Ω. Usuwałem po kolei kondensatory PC121, PC122 i PC123 i rezystancja dalej wynosi 1Ω.

Podczas próby zwarciowej jedynym grzejącym się elementem jest KBC IT8502E.

#5 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez Usunięty Użytkownik 402 16 marca 2017, 17:36
Jeżeli napięcie podczas próby nie przekraczało 3,3v to trzeba by zdjąć kbc. Może się okazać że jeszcze coś przywiera.

#6 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez Stani 16 marca 2017, 17:47
Czy PR173 jest prezentowany?.
Skorzystaj z punktu PJP11.

#7 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez bpjl 16 marca 2017, 17:49
LAZY napisał(a):Jeżeli napięcie podczas próby nie przekraczało 3,3v to trzeba by zdjąć kbc. Może się okazać że jeszcze coś przywiera.

Od razu po podaniu 1V/1A KBC się grzeje. Nie tak żeby parzył ale jest wyczuwalnie ciepły.

Stani napisał(a):Czy PR173 jest prezentowany?.
Skorzystaj z punktu PJP11.

Co masz na myśli?

#8 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez ManiQ 16 marca 2017, 19:20
Tak jak LAZY pisał. Wylutuj Kbc, wielce prawdopodobne że jest to cały winowajca. Po wylutowaniu sprawdź rezystancje.

#9 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez bpjl 16 marca 2017, 19:40
Po zdjęciu KBC rezystancja na PL14 wynosi kilkanaście kΩ.

#10 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez ManiQ 16 marca 2017, 20:04
Wlutuj w jego miejsce nową sztukę, ten wygląda na to, że był uszkodzony.

#11 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez bpjl 17 marca 2017, 09:19
A czy takie kontrolery KBC są w jakiś sposób zamienne czy też musi to być dokładnie taki model IT8502 JXS?

#12 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez ManiQ 17 marca 2017, 11:48
Kup i wlutuj taki sam. Żebyś później włosów z głowy nie rwał na zastanawianie się.

#13 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez bpjl 20 marca 2017, 17:36
Wymieniłem KBC. Na PL14 pojawiło się napięcie 3V a na PL13 5V. Płyta jednak dalej nie odpala. A przynajmniej cooler stoi i na matrycy jest ciemno. Dodam jeszcze że bateria podtrzymująca BIOS ma ponizej 2V. Czy to może mieć wpływ na uruchamianie płyty?

#14 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez ManiQ 20 marca 2017, 19:08
Może mieć wpływ. Wymień i sprawdź. Upewnij się czy KBC jest dobrze wlutowane, popoprawiaj cienkim grotem z odrobina cyny wszystkie luty. Tylko z rozwagą i zimną krwią :D Sprawdź czy nie masz zwarć na nóżkach KBC, nie raz ciężko to zauważyć. Weź lupę i pooglądaj pod światło. Zrób też porządek wokół przetwornicy 3/5V, powymieniaj skorodowane elementy. Z tego co widzę jest parę skorodowanych punktów pomiarowych, one korodujac przerywają ścieżki, więc zwróć na to uwagę. Jeżeli to nie pomoże, będziesz musiał jeszcze raz zaprogramować BIOS.

#15 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez bpjl 20 marca 2017, 20:13
Posługując się tym przykładem <LINK> pomierzyłem jeszcze takie rzeczy:
- masz zasilanie flash = 3V, (impulsy_wymiana - ???)
-2. VCC(11) - BRAK
3. 3.3_KBC. (127) - 3V
4. SLP_S5(18) - skacze pomiędzy 0 a 0,5V, SLP_S3(21) - skacze pomiędzy 0,6 a 1,7V
5. LID#(124) - 0V
6.pin.20 z Power_On i zmienia stan z H>L ???
pin.125 PM_PWRBTN# ???

#16 Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez ManiQ 20 marca 2017, 20:38
Vcc pojawi się dopiero po uruchomieniu płyty. Na lid powinieneś mieć 3 3V. Takie wyniki mogą być spowodowane niedolutowaniem układu. Upewnij się czy jest dobrze wlutowane, czy każda nóżka jest przylutowana i nie ma zwarć pomiędzy nimi.

Re: Lenovo Ideapad S10-3 - nie wstaje po zalaniu kawą


przez Google Adsense [BOT] 20 marca 2017, 20:38
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.