• Dell Alienawre M18X - nie wykrywa obu grafik połączonych crossfire

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Dell Alienawre M18X - nie wykrywa obu grafik połączonych crossfire


przez mohi 7 grudnia 2016, 12:40
Witam Laptop Alienware M18x R2 płyta LA-8321P z dwoma grafikami AMD HD 7970 spiętymi kablem crossfire.
Po wyczyszczeniu chłodzenia, laptop się przegrzewał i zawieszał, w biosie widoczna jest tylko karta intel procesora i7.
W miejscu grafik AMD jest "not detected".
- Zmieniony został kabel łączący grafiki na nowy
- wgrany bios, później cofnąłem do biosu wcześniejszego
- grafiki zamieniałem miejscami
- uruchamiany z jedną grafiką w różnych złączach
- zainstalowany win 7 i 8 w systemie widzi tylko grafikę intela
- po zainstalowaniu OSD ze strony della reaguje na przełączenie FN+F7 wyskakuje komunikat że po restarcie zostaną włączone grafiki ale nada są niewykrywalne.

Mam kilka pytań
Czy aby wykrył laptop grafikę musi być podłączony kable crossfire?
Czy laptop powinien uruchomić się na jednej grafice, czy tylko na dwóch spiętych kablem?
Czy nawet bez systemu powinny być wykrywane w biosie (na forum alienware użytkownicy piszą że dopiero jak w systemie przełączy się Fn+F7)
Czy jedna z grafik jest grafią główną jeżeli tak to jak ją rozpoznać jeżeli oznaczenia są identyczne?
Czy może być jakaś inna przyczyna że te grafiki nie są wykrywane?

Obrazek

Re: Dell Alienawre M18X - nie wykrywa obu grafik połączonych crossfire


przez Google Adsense [BOT] 7 grudnia 2016, 12:40

#2 Re: Dell Alienawre M18X - nie wykrywa obu grafik połączonych crossfire


przez Usunięty Użytkownik 402 14 grudnia 2016, 00:07
Nie wiem czy zauważyłeś ale ten kabelek co łączy grafiki ma oznaczenia R i L więc ma znaczenie którą końcówką w które gniazdko jest podłączony.
Kolejna sprawa to taśma matrycy, ta w metalowym oplocie jak dotknie drobnicy w okolicy cpu to będziesz miał niezłe fajerwerki.

#3 Re: Dell Alienawre M18X - nie wykrywa obu grafik połączonych crossfire


przez czaki00 14 grudnia 2016, 09:45
Laptop chodzi na jednej grafice, nie musza być połączone i powinny być wykrywane w biosie.

#4 Re: Dell Alienawre M18X - nie wykrywa obu grafik połączonych crossfire


przez mohi 14 grudnia 2016, 13:01
Rozmawiałem z człowiekiem ze stanów od dystrybucji alienwara i tez twierdzą że przewód nie ma znaczenia, że powinien działać na jednej karcie. Jednak niektórzy użytkownicy na forum alienware twierdzą że karta dopiero była widoczna w biosie po zainstalowaniu oprogramowania OSD więc zdania są podzielone. Nie mam gdzie tych grafik sprawdzić aby wykluczyć co jest przyczyną, ale też nie chce mi się wierzyć ze obie grafiki padły w tym samym czasie lub oba sloty przestały łączyć. Musi być jakiś szczegół który blokuje te grafiki.

#5 Re: Dell Alienawre M18X - nie wykrywa obu grafik połączonych crossfire


przez mohi 30 grudnia 2016, 13:20
Udało mi się sprawdzić obie grafiki na innym laptopie marki MSI i grafiki działają, więc problem jest na płycie. Podejrzewam że bios jest tutaj problemem ale wgrywając ze strony producenta różne rewizje nic się nie zmienia.
Może ktoś ma możliwość udostępnienia pewnego wsadu do tego modelu?

#6 Re: Dell Alienawre M18X - nie wykrywa obu grafik połączonych crossfire


przez mohi 24 lutego 2017, 16:05
Udało mi się zdobyć kilka Biosów modowanych, które działają i umożliwiają ręczne przestawienie grafiki z PEG na IGFX.
Jednak niestety nadal grafiki nie są widoczne.
Coraz bardziej skłaniam się do tego że coś jest nie tak na płycie głównej co uniemożliwia przełączanie tych grafik.
Ze schematu blokowego wynika że grafiki są jakoś zależne od procesora, czy procesor może być przyczyną tego ze grafiki się nie załączają?
Obrazek

#7 Re: Dell Alienawre M18X - nie wykrywa obu grafik połączonych crossfire


przez mohi 4 marca 2017, 10:56
Nadal męczę ten temat i jeżeli dobrze rozumiem to sygnał DGPU_SELECT# steruje przełączaniem grafik.
Czyli sygnał wychodzący z HM77 z C44. W danym momencie mam tam 3,3 V czyli poziom wysoki co wskazuje na aktywną kartę Intel. Według tabeli DGPU_SEL# 0 ->GPU 1->PCH. W takim razie co powoduje wysterowanie sygnału niskiego lub wysokiego przez HM77 na C44? W danym momencie przełączenie w Biosie sygnału na IGFX nie zmienia wartości DGPU_SELECT#.
Obrazek

-- Dodano: sobota, 4 mar 2017, 11:38 --

Znalazłem opis
DGPU_SELECT:
-Select line for MUX to control the Display from iGPU or dGPU
-Needs to be controlled by BIOS.
Czyli kontrola z biosu sygnału DGPU_SELECT
Czyli jeżeli bios nie przełącza tego sygnału to znaczy ze jest coś nie tak z HM77?

-- Dodano: sobota, 4 mar 2017, 13:21 --

Z ciekawości zwarłem do masy DGPU_SELECT# myśląc że w ten sposób wymuszę włączenie grafiki. Jedyne co uzyskałem to brak obrazu na matrycy. Po rozwarciu obraz przełącza się na zewnętrzny monitor przez złącze DSUB .

#8 Re: Dell Alienawre M18X - nie wykrywa obu grafik połączonych crossfire  [ROZWIĄZANY]


przez mohi 7 kwietnia 2017, 11:59
Po wymianie HM77 wszystko jest ok

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.