• Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez matrixmm 14 marca 2016, 22:20
Jak w temacie. Nigdy tego nie robiłem ale bardzo chętnie poćwiczę. Mam dwie matryce. Jedna pęknięta ale ze sprawnym podświetlaniem a druga z martwym podświetlaniem led. Obie ten sam model: LP156WH2
Próbowałem znaleźć schemat jednak bez efektu. Może ktoś ma jakieś doświadczenie i podzieli się swoją wiedzą. W matrycy jest sterownik ADD 5207 (tak domniemam z opisu na nim 5207) Pomierzyłem nogę 1 VIN i cewkę i jest 0V ( w sprawnej 18,5V). Szczerze mówiąc nie wiem jak się do tego zabrać.
Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Re: Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez Google Adsense [BOT] 14 marca 2016, 22:20

#2 Re: Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez alexwawa 14 marca 2016, 22:26
sprawdź bezpiecznik SMD
Tam z 1 strony na proc, a s drugiej na podświetlenie

#3 Re: Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez matrixmm 14 marca 2016, 23:02
Bezpiecznik od VLED od razu się przepala. rezystancja na nim to 1kΩ a w sprawnej matrycy 100kΩ ponieważ nie mam schematu za bardzo nie wiem gdzie szukać przyczyny.

#4 Re: Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez adam1114 14 marca 2016, 23:08
Rezystancja mierzona do masy ?
Zrób próbę zwarciową, delikatnie.

#5 Re: Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez matrixmm 14 marca 2016, 23:20
Tak do masy. A gdzie się podłączyć? Do VLED? jakie napięcie i jaki prąd?

#6 Re: Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez adam1114 14 marca 2016, 23:39
Do VLED, napięcie tam to 19v, ale zacznij od 1v oraz ograniczenia prądowego, jak nic się nie będzie grzało to zwiększaj prąd, pewnie będzie grzał się driver LEDów ale kto wie :).

#7 Re: Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez alexwawa 14 marca 2016, 23:50
Albo kondensator ceramiczny, albo układ PWM sterowania LEDów
odlutuj układ ta podłączy zasilanie bez tego układu
Jeśli bezpiecznik będzie żyć - lutuj układ z drugiej płyty
Lutować układ tylko na odgiętej płycie od matrycy i okryw wszystko oprócz układu folią aluminiową. Jeśli tego nie zrobisz - będzie kiepsko ))))

#8 Re: Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez matrixmm 14 marca 2016, 23:58
Ok jest pewien postęp. Nie zrobiłem próby zwarciowej ale wylutowałem mały kondensator (tak myślę, ze to kondensator) który był zaraz za bezpiecznikiem w rzędzie z dwoma większymi kondensatorami podłączonymi do masy ten kondensator opisany jest jako VA2. Na działającej płycie w ogóle go nie ma ale są za to trzy inne zamiast dwóch. Po wylutowaniu VA2 rezystancja jest 5MΩ więc podłączyłem matrycę i zadziałała. Szybko ją wyłączyłem bo nie mam pojęcia czy teraz po kilku chwilach bez tego kondensatora się nie spali coś. Może mi ktoś bardziej doświadczony podpowiedzieć?

#9 Re: Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez alexwawa 15 marca 2016, 00:07
VA? hmmm.. zrób zdjęcie tego VA
chyba to warystor, jeśli tak - to bez niego będzie wszystko OK, ale lepiej to zobaczyć

#10 Re: Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez matrixmm 15 marca 2016, 00:35
Stąd wylutowałem:
Obrazek

A to wylutowałem. Przepraszam, że mało wyraźne ale nie mam aparatu.

Obrazek

Rzeczywiście jest to chyba warystor. Dzięki wielkie za podpowiedź. Raczej bez schematu nie zgadnę jaki to warystor więc chyba nie pozostaje nic innego jak zostawić tak jak jest aż do kolejnego przepięcia ;) Czy może to jest jakiś standard i łatwo zgadnąć?

#11 Re: Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez alexwawa 15 marca 2016, 00:56
jeśli nie będziesz używać chińskiego zasilacza do laptopa - to będzie żyć i bez warystora ;)
ewentualnie możesz wlutować warystor albo stabilitron na 21-24V

#12 Re: Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez matrixmm 15 marca 2016, 12:51
Dziwna sprawa,
Dziś podświetlenie już nie działa. Na VOUT jest 18,5, Na FB1-FB4 napięcie jest ale podświetlanie nie działa. :(

Re: Naprawa podświetlenia matrycy LED LP156WH2


przez Google Adsense [BOT] 15 marca 2016, 12:51
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.