• Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez Usunięty Użytkownik 402 12 stycznia 2016, 18:01
Płyta jak w temacie, po dwóch serwisach gdzie oba stwierdziły uszkodzenie karty graficznej. Po oględzinach zauważyłem że płyta cyklicznie się resetuje i prąd podnosi się i maleje o około pół ampera. Testowo podstawiłem sprawną kartę graficzną, ram, cpu, most północny, przeprogramowałem obie kostki. Niestety moje zabiegi są nieskuteczne, płyta nadal cyklicznie się resetuje.
Po włączeniu pobiera około 1,5 Ampera i prąd ten skacze o około pół ampera, wszystkie przetwornice pracują.
Został mi do podmiany most południowy- podgrzewałem ale brak poprawy i przelutowanie podstawki cpu.
Macie jakieś doświadczenie z tym modelem, czy jest to typowe zachowanie?
Jakiś pomysł co jeszcze zbadać?

Re: Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez Google Adsense [BOT] 12 stycznia 2016, 18:01

#2 Re: Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez pawel80 12 stycznia 2016, 20:37
Baterie CMOS sprawdzałeś?

#3 Re: Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez Usunięty Użytkownik 402 12 stycznia 2016, 22:08
W pierwszej kolejności sprawdzona.

#4 Re: Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez delp 12 stycznia 2016, 22:22
Witaj.
Grafika w tej płycie jest na MXM II , czy bez niej też tak się restartuje ?
Karta post nic nie pokazuje ?

#5 Re: Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez Usunięty Użytkownik 402 12 stycznia 2016, 22:31
Bez grafiki też się zapętla. Karty post nie instalowałem.

#6 Re: Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez delp 12 stycznia 2016, 22:39
Może głupie pytanie, ale piszesz że wymieniłeś CPU na jakie ?
Może 3szt. tych płyt miałem, to problem był zawsze z NB.
Tester Socket używałeś ?

#7 Re: Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez Usunięty Użytkownik 402 12 stycznia 2016, 22:45
Podstawiałem TK,TL i jeszcze jakieś, nazw nie pamiętam. Z tym testerem to dobra sprawa, zapomniałem że mam ;)

#8 Re: Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez delp 12 stycznia 2016, 22:52
TK, TL nie działa chyba w tej płycie musi byc SIG2 np. QL :-)

#9 Re: Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez Usunięty Użytkownik 402 12 stycznia 2016, 22:59
Testowałem różne procesory i na żadnym zmiany nie było, jedynie płyta pobierała więcej prądu-jak cpu się mocniej nagrzewał.
---------------------------------
Sprawdziłem jeszcze raz płytę z różnymi cpu w tym z TL- bez zmian. Płyta bez cpu również się restartuje. Pobiera około 1,2A bez cpu i prąd cyklicznie skacze o około 200mA.
Tester podstawki świeci na przemian diodami. Nie stwierdziłem zimnych lutów pod podstawką.
----------------------------------
Aktualizacja: stwierdziłem że ubity jest też SB
Doszedłem do wniosku że któryś z poprzednich serwisów nie zarobił więc załatwił płytę na amen. Chyba że walnął w nią piorun. ;)

#10 Re: Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez nero24 13 stycznia 2016, 22:22
Miałem podobny przypadek z tym modelem. Był problem z uruchomieniem i też się zapętlał. Wymieniłem SB i i wszystko wróciło do normy.

#11 Re: Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez Usunięty Użytkownik 402 13 stycznia 2016, 22:33
Zobaczymy co powie klient bo narobiło się kosztów. Klient kupił kartę graficzną i ta wróciła do mnie ze zwartym na zasilaniu układem. Wysłał do nas cały komputer gdzie dokonałem sprawdzenia. Poprzednia karta klienta była wygrzewana chyba w piecu bo laminat zmienił kolor.
Uszkodzone oba mosty i mam nadzieję że to wszystko. Znajdę taki SB to podstawię.

#12 Re: Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez Usunięty Użytkownik 402 28 lutego 2016, 01:28
Obejrzałem raz kolejny tą płytę i chyba jednak poddam temat. Wymieniłem ponownie most 026 lecz poprawy nie uzyskałem. Przetestowałem też wszystkie wersje cpu jakie miałem. Cykliczny skok poboru prądu pozostał, niezależnie jaki cpu podstawiłem. Podstawka cpu sprawdzona. Pozostaje już chyba usterka laminatu lub coś w drobnicy czego nie udało się namierzyć.
Co jeszcze zbadać? Klient się już niecierpliwi i jedynym rozwiązaniem będzie wymiana płyty.

Re: Aspire 5530 LA_4171p zapętla się post


przez Google Adsense [BOT] 28 lutego 2016, 01:28

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.