• Acer E1-530 instalacja Win 8.1 w UEFI - "No bootable device"

Forum rules:Click here to view the forum rules

  1. Topic title should contain: the device's manufacturer, full model and the brief description of problem.
  2. Topic message should contain: the PCB marking code (required in case of hardware repairs), an extended description of problem, things you have checked/replaced/measured, your conclusions and the question. If you are not able to find the PCB marking code, please read THIS TOPIC. If you still cannot locate the PCB markings, please upload a clean, both-side photos of the mainboard - it is required to remove any films, modules or brackets possibly covering these markings.
  3. Before posting a new topic please read all topics in TRAININGS subforum and make a preliminary diagnostic based on the content of those trainings.
  4. Uploading of any complete schematics, BIOS files or any other kind of documentation, or linking to 3rd party websites with such files, is STRICTLY PROHIBITED. You can only upload the small portion of documentation or, link to BIOS file on UNVERIFIED BIOS FILES subforum, which simplifies the diagnostics/repair. You are not allowed to upload more then one complete page of instruction/schematic per single topic. The file you upload must not contain any watermarks, "confidential" markings, links or email addresses and cannot be password-protected.
  5. It is only permitted to describe one faulty device per single topic - you should always open a new topic for each subsequent device.
  6. Requesting of the full schematics, BoardView files, BIOS files or any other kind of documentation is NOT ALLOWED in this subforum. If you need to ask for any of these, you should open a new topic in DOCUMENTATION/BIOS REQUEST subforum.

#1 Acer E1-530 instalacja Win 8.1 w UEFI - "No bootable device"


by swees 9 April 2015, 18:50
Witam. Problem dotyczy Acera E1-530 (LA-9535P, Pentium 2117U).

Wielokrotnie instalowałem na czystym dysku Windows 8.1 w trybie UEFI (czyli tak, żeby podczas ładowania systemu widoczne było logo producenta laptopa, a nie niebieskie logo Windows) na różnych laptopach. Dzisiaj zdobyłem w/w Acera, w którym uszkodzona była matryca i nie było dysku. Po odpięciu matrycy komputer działa na monitorze zewnętrznym bezproblemowo. Postanowiłem na nowym dysku postawić Windows 8.1 - i tutaj zaczynają się schody. W trybie UEFI nie są wykrywane jakiekolwiek urządzenia do bootowania:

- pendrive z W8.1 przygotowany w GPT i formatowany w FAT32 (we wszystkich portach)
- płyta DVD oryginalna
- linux (który na innych komputerach w UEFI bootuje)

Za każdym razem pojawia się komunikat w niebieskiej ramce "No Bootable Device. Hit any key."

Problem ma miejsce zarówną z opcją Secure Boot Enabled jak i Disabled. Oczywiście w Legacy wszystko hula (poza pendrive przygotowanym do UEFI, ale za to normalny pen z W7 w MBR działa).

Bios zresetowałem poprzez odlutowanie RTC (przy okazji zgrałem, żeby mieć klucz do WIN8.1).

Proszę o sugestie rozwiązania problemu z instalowaniem w UEFI. Proszę nie udzielać rad w stylu "zainstaluj w Legacy".

Na stronie jest tylko jeden bios do tego komputera - 2.06, więc nie ma co aktualizować. Czy niemożliwość rozruchu w UEFI może być związana z brakiem wpiętej matrycy (tutaj jest na magistrali eDP)?

Re: Acer E1-530 instalacja Win 8.1 w UEFI - "No bootable device"


by Google Adsense [BOT] 9 April 2015, 18:50

#3 Re: Acer E1-530 instalacja Win 8.1 w UEFI - "No bootable device"


by swees 11 April 2015, 21:34
Niestety i to rozwiązanie nie zadziałało. Ewidentnie płyta nie widzi żadnych nośników rozruchowych w trybie UEFI. Dzisiaj sprawdzałem też praktycznie bliźniaczą płytę: LA-9531P i UEFI rusza z tego samego pena jak i z płyty bez zająknięcia.

Uruchomiłem aktualizację bios pod Windows 7 (Legacy) ze strony - flash z 2.06 na 2.06. Bez efektu. Wgrałem na programatorze wsad z forum - zachowanie takie samo. Czyżby mostek PCH miał problem?

#4 Re: Acer E1-530 instalacja Win 8.1 w UEFI - "No bootable device"


by jurek1980 12 April 2015, 17:54
Jak system startuje bez UEFI to musi i z UEFI. Czasami problem dotyczy rozruchu poprzez port USB - domyślnie ustawiony inny tryb niż XHCI. Zobacz jakie dostępne są tutaj ustawienia.
Piszesz o oryginalnej płycie - co masz na myśli? Chodzi o płytę OEM Windows 8 czy o płytę z recovery dostarczoną z komputerem (Zrobioną z jego oprogramowania)? Czasem mam problemy z rozruchem OS w UEFI na jakichś nietypowych penach itp. jednak wtedy tradycyjna stara płyta DVD zawsze daje radę.
Na koniec ostatnia myśl: ręczne ustawienie ścieżki rozruchu UEFI poprzez wybranie: "ADD new boot option" dysku(pena/DVD)i wpisanie ścieżka \EFI\BOOT\BOOTX64.EFI

#5 Re: Acer E1-530 instalacja Win 8.1 w UEFI - "No bootable device"


by swees 12 April 2015, 18:33
W opcji Legacy bootuje z każdego portu USB (nawet z 3.0 zainstalowałem Win7 - natywna obsługa przez chipset i działa bezproblemowo jako kolejny 2.0), a bios jest tak ubogi, że nie daje możliwości zmiany na EHCI lub XHCI.

Płyta to oryginalny OEM i one startują bezproblemowo w UEFI (potwierdzone na w/w E1 572G, tak jak poprawność przygotowania pena z Win81 dla gpt i uefi).

Co do ostatniej myśli jurka1980: podczas gdy opcja Secure Boot jest włączona, dostępne w zakładce Security są trzy parametry. 1. Erase secure boot settings (nic nie daje) 2. Load EFI file (to nawiązanie do sugestii jurek1980 - wskazałem plik na pendrive i też nic nie dało) 3. Reset secure boot settings to default (również brak pożądanego efektu). W chwili wyłączenia Secure Boot w/w opcje są szare, a to przecież warunek konieczny żeby postawić system z zewnętrznego nośnika (nieważne jakiego).

#6 Re: Acer E1-530 instalacja Win 8.1 w UEFI - "No bootable device"


by pawel80 12 April 2015, 20:25
A czy jak postawisz system na drugiej płycie w uefi (secure) i przełożysz do tej, to w dalszym ciągu nie bootuje z niego?

#7 Re: Acer E1-530 instalacja Win 8.1 w UEFI - "No bootable device"


by swees 13 April 2015, 21:01
Wstawiłem ssd z tego E1 572G z zainstalowanym 8.1 w UEFI - nie bootuje (UEFI, secureboot disable). Co ciekawe, w menu pod F12 pokazuje urządzenia, które są przystosowane do startu z UEFI.

#8 Re: Acer E1-530 instalacja Win 8.1 w UEFI - "No bootable device"


by jurek1980 15 April 2015, 20:34
I na pewno będąc w bios nie możesz w Advanced dodać ręcznie ścieżki rozruchu do pliku Efi na SSD? Takiej opcji w ogóle nie ma?

#9 Re: Acer E1-530 instalacja Win 8.1 w UEFI - "No bootable device"


by swees 15 April 2015, 21:05
Jest taka opcja, wskazuję plik .efi z poprawnie wczytanej struktury, wybieram pod F12 utworzoną instancję rozruchową i... "No Bootable Device (...)".

#10 Re: Acer E1-530 instalacja Win 8.1 w UEFI - "No bootable device"  [SOLVED]


by pawel80 16 April 2015, 00:06
Przeprogramuj bios na 100% pewnym wsadem pasującym do twojej płyty.
Ile masz kostek bios, czy wsad KBC jest na zewnętrznej pamięci?
Jaki masz dokładny model i rewizje płyty?

#11 Re: Acer E1-530 instalacja Win 8.1 w UEFI - "No bootable device"


by swees 17 April 2015, 14:33
Sprawa rozwiązana, chociaż trochę dziwnie. Dzięki sugestii pawel80 zabrałem się za program kbc (tutaj jest KB9012). Zgrałem stary wsad, wgrałem znaleziony tutaj na forum i... Tada! Bootuje w UEFI. Wsad był z acera E1-530G, a ja mam 530 bez G (czyli grafika tylko w cpu).

UWAGA ciekawostka:

Wgrałem stary wsad BIOS, ten z kluczem do Win8.1 fabrycznym, startuję instalatorem z DVD - nie wykrywa klucza (przypomnę - w EC siedzi znaleziony na forum program z E1-530G). Wgrywam z powrotem stary program EC, ten fabryczny i dzieją się dwie dziwne rzeczy: klucz WIN8.1 jest poprawnie wykrywany przez instalator i nie ma problemu z rozruchem w UEFI.

Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Re: Acer E1-530 instalacja Win 8.1 w UEFI - "No bootable device"


by Google Adsense [BOT] 17 April 2015, 14:33

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

_______________________________
All rights reserved. Unauthorised copying of this website's content or any of its part is strictly forbidden.
Any trademarks, brand names, products or services published on this website belong to their legal owners, are copyrighted and used for information purposes only.