• Jak to jest dokładnie z tymi temperaturami pod i nad układem.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Jak to jest dokładnie z tymi temperaturami pod i nad układem.


przez lekolorado 18 listopada 2014, 19:15
Witajcie. Ćwiczę na razie na złomach i praktykuję sobie powoli jak to ma w końcu być. Chciałbym zrobić pierwsze udany reflow aby dowiedzieć się, że układ działa i temperatury były ok, później zajmę się ściąganiem i kulkowaniem układów.

Mam kilka pytań:
1. Podgrzewaczem mam rozgrzać płytę do temperatury 180C. Mierząc termoparą to ta temperatura ma być pod płytą główną (Czyli między promiennikami a płytą główną), ma być na płycie głównej zaraz obok układu? Czy między układem a płytą główną? Mam termoparę za grubą i nie jestem w stanie wsadzić jej pod układ.
2. Czy jeżeli mierząc termoparą płytę główną od spodu czyli miedzy promiennikami a płytą główną i jest tam np. temperatura 180C to grzanie od góry mam zacząć również od 180C? Czy grzanie od góry dobiera się od temperatury spod układu (między płytą a układem)? Oczywiście mówię tu o temperaturach realnych podawanych przez termoparę.

3. Używam topnika AIM NC254. Według niego nagrzewanie wstępne ma trwać maksymalnie 90s do 150C. I tak samo tutaj. To są temperatury spod układu czy pod płytą główną? Niestety mój podgrzewacz T8280 i mierząc termoparą spód płyty głównej to w od 2 do 3 minut nagrzewa do 180C

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź!

Re: Jak to jest dokładnie z tymi temperaturami pod i nad układem.


przez Google Adsense [BOT] 18 listopada 2014, 19:15

#2 Re: Jak to jest dokładnie z tymi temperaturami pod i nad układem.


przez wozik 19 listopada 2014, 14:59
Witaj
Różne układy mają różne profile grzania. Nie ma jednego dla wszystkich układów. Dużo zależy też od płyty, grubość, rodzaj... Jest wiele czynników wpływających na ten proces. No i oczywiście sam sprzęt też ma ogromne znaczenie. Dlatego musisz wprawić się indywidualnie i dopasować temperatury.
Pozdrawiam

#3 Re: Jak to jest dokładnie z tymi temperaturami pod i nad układem.


przez lekolorado 19 listopada 2014, 15:39
No zgadza się tylko temperatury podawane są dla jakich miejsc? Ciężko jest zrobić jakikolwiek profil grzania dla T8280. Jak ćwiczę na złomach to ustawiam na podgrzewaczu temperaturę 240C, na płycie obok układu jest 180C i zaczynam grzać hotem i ze 180C bardzo szybko skacze do 200 po czym powoli narasta i dokonuje się rozpływ kulek. No i jest jakiś profil tylko skąd mam wiedzieć czy nie zabiję takim profilem układu. Podejrzane jest ten szybki wzrost temperatury po zbliżeniu grzania od góry. Płyta od góry pokazuje 180C nie wiem jaka może być temperatura pomiędzy układem a płytą. Wszystko jest jak na dłoni ale dla mojego podgrzewacza niestety nie. Nigdzie nie pisze że można nagrzewać płytę główną około 3 minuty do temperatury 150C.

Przygotowuję się do naprawy laptopa DV6700 i nie chciałbym spartaczyć roboty...

-- Dodano: środa, 19 lis 2014, 22:10 --

Proszę panowie o jakąś radę!

Re: Jak to jest dokładnie z tymi temperaturami pod i nad układem.


przez Google Adsense [BOT] 19 listopada 2014, 15:39
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.