• Mechaniczny uszczerbek na układzie BGA

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 Mechaniczny uszczerbek na układzie BGA


przez pikus09 15 sierpnia 2014, 14:08
Witajcie, Piszę ten temat ponieważ nie znalazłem tu na forum odpowiedzi mnie nurtującej i być może dla innych. A więc tak, Podczas kulkowania układu w końcowej jego fazie, aby popatrzyć czy kulki są na swoich padach, niefortunnie upuściłem układ BGA na podłogę, układ spadł z wysokości ok 1,5m, po czym na jednym z jego rogów zrobiło się uszkodzenie mechaniczne czyli, odprysł jego róg. Czy po tym zdarzeniu może układ działać? Czy Układ na szrot?
Ze wstępnych ustaleń na tym rogu, patrząc na innym układzie(ten sam model) pole to jest puste i nic tam nie ma, ale chciałbym poczytać opinię innych bardziej doświadczonych ode mnie userów tego forum. Pozdrawiam.
Ps. Załączam zdjęcia tego uszczerbku:
Obrazek
Obrazek

Re: Mechaniczny uszczerbek na układzie BGA


przez Google Adsense [BOT] 15 sierpnia 2014, 14:08

#2 Re: Mechaniczny uszczerbek na układzie BGA


przez zatronik1 15 sierpnia 2014, 18:57
Na to pytanie pewnie nikt nie udzieli pewnej odpowiedzi. Ale jak nie spróbujesz to też się nie dowiesz czy zadziała.

#3 Re: Mechaniczny uszczerbek na układzie BGA


przez pikus09 15 sierpnia 2014, 19:30
No właśnie, miałem cichą nadzieję, że jednak ktoś miał podobny przypadek i może podzielić się dawką informacji, czy jest sens czy go nie ma. Ale nic może ktoś coś jeszcze udzieli, aby upewnić się, że taki układ może działać.

#4 Re: Mechaniczny uszczerbek na układzie BGA


przez mar244 15 sierpnia 2014, 19:31
Kolego, ja miałem podobną przygodę z pamięcią RAM, też mi upadła z takiej wysokości, i moduł przestał działać, wydaje mi się że układ złom, mogły popękać mikro-kulki pod krzemem.

#5 Re: Mechaniczny uszczerbek na układzie BGA


przez pikus09 15 sierpnia 2014, 19:46
Właśnie, i tego się obawiałem, chwila nieuwagi i bach nieszczęście gotowe, a można w jakiś sposób pomierzyć na kulkach jak zachowuje się taki układ? Pech chciał, że mam co prawda taki sam układ jednak uszkodzony z przegrzania i nie mam jak sprawdzić czy na poszczególnych kulkach są takie same wartości.

#6 Re: Mechaniczny uszczerbek na układzie BGA  [ROZWIĄZANY]


przez mar244 15 sierpnia 2014, 21:32
Najlepiej wlutuj, podejmij ryzyko i sprawdź, stracisz tylko czas, układ i tak już prawie trafił do kosza więc wiesz

#7 Re: Mechaniczny uszczerbek na układzie BGA


przez pikus09 15 sierpnia 2014, 21:42
Wlutować i tak wlutuje, ponieważ chyba nie mam innego wyjścia. Nie mniej jednak nie zamykam tematu, gdyby ktoś jednak miał coś do dodania.

Ps. Jednak zamkniemy wątek, ponieważ w akcie desperacji pomierzyłem na swój sposób obszar w którym jest ten uszczerbek i miernik pokazał mi wartości w przedziale ok 500-700Ohm, po czym uznałem, że układ zadziała po wlucie. Pozdrawiam.

Re: Mechaniczny uszczerbek na układzie BGA


przez Google Adsense [BOT] 15 sierpnia 2014, 21:42

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.