• Nierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Nierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E


przez arkolesz 30 stycznia 2018, 17:22
Niby prosta sprawa - ultrabook ASUS UX31E (płyta UX31E) ze zbitą matrycą. Po delikatnym odklejeniu ramki pierwsze zaskoczenie - w tym modelu wymienna jest faktycznie sama matryca, a linijka LED, filtry polaryzacyjne, pleksa, odbłyśnik i plastikowa rameczka nie są połączone w całość, tylko stanowią oddzielne części składowe nie sprzedawane wraz z matrycą (na szczęście filtry jedną stroną przykleiły się do ramki, więc nie pomieszała mi się ich kolejność).

Samą matrycę (CLAA133UA02 HW13HDP101) ciężko było dostać, ale kupiłem w końcu na allegro. Złożyłem wszystko i przy wkładaniu całego zestawu do obudowy za mocno przycisnąłem jedną stronę i mi pękła (400zł w plecy). Kupiłem więc drugą, już nie na allegro, a na aliexpress (choć nie wiem czy ma to znaczenie). Potrenowałem składanie tych wszystkich elementów i ostatecznie udało mi się wszystko złożyć i jakoś spasować w obudowie (a nie jest to łatwe, bo praktycznie nie ma tam luzów, wszystko jest na wcisk).

I tu zaczyna się problem - obraz jest wyświetlany, ale biały ma niewłaściwy kolor, podświetlenie jest dość słabe (choć diody świecą bardzo mocno i biało, co widać po odchyleniu ramki) i do tego nierównomierne. Myślałem, że to może coś z matrycą, więc założyłem tą poprzednią, którą połamałem - to samo. Zmieniałem ułożenie odbłyśnika i pleksy (bo po jednej stronie jest ma jakby zmatowienie) i zero efektu. Kolejności filtrów nie zmieniam, bo są sklejone jedną stroną, więc jest prawidłowa. Docisk wszystkich elementów też jest jak trzeba, specjalnie je nawet posklejałem żeby się wszystko trzymało w kupie.

Poniżej zdjęcie, na matrycy jest jeszcze zewnętrzna folia ochronna, więc po lewej może być widać pęcherzyki powietrza. Od razu mówię, że wewnętrzna folia zdjęta, a ta zewnętrzna nie ma wpływu na wyświetlany obraz (sprawdzałem).

Tyle kasy w to poszło i ciągle coś nie działa, a ja nie mam pomysłu. Pomóżcie, jeśli Wy macie jakiś pomysł.


Obrazek

Re: Nierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E


przez Google Adsense [BOT] 30 stycznia 2018, 17:22

#2 Re: Nierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E


przez xamledyD 30 stycznia 2018, 20:52
Witam.
Czy ta zielona poświata występuje w rzeczywistości, czy to tylko tak wyszło na zdjęciu?
Jeśli to pierwsze, to spróbuj - mimo wszystko - odwrócić w poziomie pierwszy lub drugi filtr i daj znać o efektach. Miałem przypadek z identycznym laptopem, że po wymianie matryca słabo świeciła, do tego kolory miały zielonkawy odcień - pomogło obrócenie jednego z dwóch pierwszych filtrów.
Pozdrawiam

#3 Re: Nierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E


przez arkolesz 30 stycznia 2018, 23:51
Poświata występuje, choć czy jest zielona to nie wiem, bo jestem daltonistą i ciężko mi określać kolory. Na pewno jednak biały nie jest biały.

Filtry polaryzacyjne są we właściwej pozycji, bo po jednej stronie ramki są ze sobą sklejone i przyklejone do tej ramki, a ona nie pasuje w żaden inny sposób do obudowy i reszty części, więc nie da się ich źle założyć.

#4 Re: Nierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E


przez Vogelek23 31 stycznia 2018, 08:24
arkolesz napisał(a):Filtry polaryzacyjne są we właściwej pozycji, bo po jednej stronie ramki są ze sobą sklejone i przyklejone do tej ramki, a ona nie pasuje w żaden inny sposób do obudowy i reszty części, więc nie da się ich źle założyć.
Prawdopodobnie kol. xamledyD chodzi o to, że w przypadku zamontowanego konkretnego egzemplarza szkła (ekranu LCD) może pomóc odwrócenie jednego z polaryzatorów, czyli jego "odbicie" w poziomie od położenia fabrycznego.

Druga sprawa - czy usunąłeś ze szkła matrycy wszystkie folie zabezpieczające? Czasami zdarza się, że folie ochronne są tak dopasowane, że na pierwszy rzut oka nie widać nawet, że na szkło jest cokolwiek naklejone "ekstra". Sam miałem taki przypadek z matrycą w Apple A1466 - po zamontowaniu i uruchomieniu sprzętu okazało się, że na jasnoszarym (niektórzy twierdzą, że białym) tle widać wyraźnie nadrukowany na folii numer.

#5 Re: Nierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E


przez arkolesz 31 stycznia 2018, 14:24
Polaryzatory są wklejone w ramkę, więc ich odwracanie według mnie nie ma sensu, ale... i tak je odwracałem - bez efektu, a czasem z jeszcze gorszym.

Folie też pozdzierałem, bo ta przyczyna przyszła mi do głowy jako pierwsza.

Jako ciekawostkę napiszę, że oryginalna matryca wyświetla obraz poprawnie - z poprawnymi kolorami i rozkład podświetlenia też jest o wiele bardziej równomierny.

Tak się zastanawiam czy nie jest to wina jakiejś niekompatybilności, bo przypomniała mi się sytuacja sprzed kilku lat, gdy wymieniałem matrycę w jakimś Dell'u, gdzie trzeba było przeprogramować wsad matrycy, bo efekt na niededykowanej był podobny. Tylko pytanie, czy tu może występować podobny problem?

#6 Re: Nierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E


przez xamledyD 31 stycznia 2018, 20:59
Czy elektronika matrycy jest odizolowana od metalowej klapy laptopa? Nie widać tego na zdjęciu, stąd to pytanie.
Postaraj się zamieścić zdjęcia wyświetlanego obrazu z kilku różnych kątów (coś a'la testy kątów widzenia na Notebookcheck).
arkolesz napisał(a):Tak się zastanawiam czy nie jest to wina jakiejś niekompatybilności, bo przypomniała mi się sytuacja sprzed kilku lat, gdy wymieniałem matrycę w jakimś Dell'u, gdzie trzeba było przeprogramować wsad matrycy, bo efekt na niededykowanej był podobny. Tylko pytanie, czy tu może występować podobny problem?

Jeśli masz taką możliwość, to możesz spróbować przelutować pamięć z rozbitej matrycy do tego modelu, ale wątpię że to rozwiąże problem.
Jeśli wszystkie ważne oznaczenia na uszkodzonej i obecnej matrycy są identyczne, to obawiam się, że niestety masz pecha i trafiłeś na uszkodzoną matrycę.
Pozdrawiam

#7 Re: Nierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E


przez pawel80 1 lutego 2018, 03:04
Zaktualizuj bios ze strony producenta do najnowszej wersji i wtedy sprawdź jak wygląda obraz.

#8 Re: Nierównomierne podświetlanie po wymianie matrycy w ASUS UX31E


przez arkolesz 1 lutego 2018, 21:58
BIOS był najnowszy jeszcze przed rozpoczęciem "zabawy".

Jeśli zaś chodzi o uszkodzony egzemplarz, to wykluczam taką ewentualność. Matryca oryginalna działa poprawnie, ale dwie kolejne - kupowane z zupełnie różnych źródeł - działają właśnie w ten sposób. Bardziej podejrzewam jakiś problem z niekompatybilnością, choć to też dziwne, bo w obu przypadkach matryce opisane były jako dedykowane do tego konkretnego modelu laptopa.

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.