• Metodyka postępowania przy usterce "losowe wyłączanie się'

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Metodyka postępowania przy usterce "losowe wyłączanie się'


przez zatronik1 25 listopada 2015, 19:18
Witam.
Czy są Koledzy którzy wypracowali sobie jakieś w miarę skuteczne metody diagnostyki przy usterce typu płyta wyłącza się samoczynnie nie regularnie. Ja wprawdzie w większości przypadków radzę sobie ale prawie zawsze pochłania to masę czasu. Przykładowo męczę się nad płytą która startuje, daje obraz i po krótkim czasie wyłącza się. Zwykle w takich przypadkach stosuję lekkie wymuszenia mechaniczne płyty zakładając że może to być zimny lut. Potem przelutowuję kontrolery przetwornic. Następnie poszukuję komponentów z nadmierną temperaturą. Potem często brakuje pomysłu tak jak w tym przypadku.

Re: Metodyka postępowania przy usterce "losowe wyłączanie się'


przez Google Adsense [BOT] 25 listopada 2015, 19:18

#2 Re: Metodyka postępowania przy usterce "losowe wyłączanie się'


przez Macpod 25 listopada 2015, 23:37
Kolejność zależnie od platformy i "przewidzianych usterek".
Standardowo: sprawdzenie napięć pod oscyloskopem, temperatury elementów, jeżeli płyta włącza się na dłużej to testowanie po kolei komponentów, podmiana ram, cpu, podgrzanie mostów/grafiki, BIOS, dokładne obejrzenie płyty, poprawienie podejrzanych lutów. Mechaniczne rozwiązania (tj. wygięcie, przyciśnięcie) stosuję jako ostateczność, wychodząc z założenia, że może to spowodować pęknięcie lutów, bądź co gorsza ścieżek.

#3 Re: Metodyka postępowania przy usterce "losowe wyłączanie się'


przez zatronik1 26 listopada 2015, 00:34
Dzięki za wypowiedz. Ja w swoim opisie pomijam takie działania podstawowe jak podstawienie RAM CPU i bios bo wydawały się oczywiste. Co do podgrzewania to bywało czasem pomocne. Teraz mam taki problem z płyta całą na Intelu o naprawie której piszę w tym wątku:
belinea-3-1-jaki-kontroler-przetwornicy-cpu-t41532.html
Płyta zwykle wyłącza się po pokazaniu obrazu ale czasem prędzej a czasem pracuje nawet 2 minuty. Po podpowiedziach Kolegi jutro będę z nią dalej walczył. Jutro chyba wymienię IT8512 bo jest taki jakby luźny związek z czasem pracy a jego podgrzewaniem ale przekonania nie mam. Bardzo nie lubię takiej usterki bo zwykle nie udaje się oszacować czasu jaki pochłonie naprawa.

#4 Re: Metodyka postępowania przy usterce "losowe wyłączanie się'


przez adam1114 26 listopada 2015, 08:43
Zamrażaj KBC podczas pracy. Kiedyś tak wykryłem jednego który wyłączał płytę jak się trochę nagrzał.

Re: Metodyka postępowania przy usterce "losowe wyłączanie się'


przez Google Adsense [BOT] 26 listopada 2015, 08:43
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.