• Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez goofy1969 31 marca 2019, 19:00
Witam!
Przeszukałem forum ale nie znalazłem głębszego rozwinięcia tematu jak w tytule. Może słabo szukałem. Mam ACHI Ir-PRO SC. Lutowałem na dotychczas stosowanych profilach było ok.
Do tej pory raczej wymiana płyty wchodziła w grę w sytuacji kiedy trzeba było wymienić procesor intela wlutowany w płytę ze względu na opłacalność takiego rozwiązania.
Ostatnio mam możliwość zrobienia kilku wymian i powiem nie wygląda to najlepiej. Układ SR2UW po wlutowaniu z jednej ze stron usiadł ładnie ale drugi koniec układu dość mocno uniesiony i tym samym niedolutowany.
"Tradycyjne" kwadratowe bga "idą" 100 na 100. A tu taki zonk.
Może macie Panowie przemyślenia w tym temacie. Ja się zastanawiałem nad wysokością położenia górnej grzałki, mam ok. 2cm nad układem może wyżej jednak należy ją unosić. Pozdrawiam.

Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez Google Adsense [BOT] 31 marca 2019, 19:00

#2 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez Vogelek23 31 marca 2019, 19:09
Jest to ewidentnie zbyt duża różnica temperatur między środkiem układu a jego brzegami. CPU nagrzany równomiernie nie ma prawa się odkształcać ani krzywo lutować. Niestety, chińska zabawka typu ACHI, z podczerwienią, która nie jest wcale taka łatwa w opanowaniu, średnio do mnie przemawia, jeśli chodzi o lutowanie tego typu układów. Ja używam innej chińskiej zabawki, ale o nieco większych możliwościach niż ACHI (hot air), więc używam dysz 50x50mm i lutuję te układy konwekcyjnie - 100 na 100 "idzie" bez żadnego problemu.

#3 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez goofy1969 31 marca 2019, 20:02
Tak, zgadzam się że ACHI to chińska zabawka na podczerwień ale inne układy idą bez większych problemów nawet te z xbox czy jakieś masywne procesory w płytach telewizorów gdzie miałem okazję niedawno robić reballing. Możliwe, że moja górna grzałka nie grzeje równomiernie. Muszę to sprawdzić.
Co do konwekcji to właśnie mam możliwość obserwować profesjonalną maszynę do bga dół i góra gorące powietrze, obsługiwaną przez doświadczonego człowieka i te układy działają tak 50-80 % w zależności od modelu płyty, układy wyginają się jak ten "mój" po ACHI mimo profesjonalnej dyszy do tych układów. Może kwestia starości tej maszyny a może profili. O ile 80% od biedy do przyjęcia to te 50% już nie i myślałem, że podczerwień da jakieś lepsze efekty. Cóż będę próbował coś zmienić w tej swojej zabawce aby jakiś lepszy efekt był. Jak widać po Twoich wynikach da się te układy lutować.

#4 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez arvika 31 marca 2019, 20:03
Łukasz, jest z tymi prockami problem. Sam się borykam z poprawnym ich wlutem. Inne układy 100/100, a tutaj jest problem. Nie jest to raczej wina sprzetu mimo że chiński, działa wg mnie ok i od wielu wielu lat służy mi w zasadzie bezawaryjnie. Problem z tymi prockami wg mnie jest taki że jest on niewyważony. Mianowicie rdzeń tych procków i południa obok (jeśli jest) jest rozłożony nie w środku, tylko przesunięty względem centrum. Do tego od spodu jest drobnica która też jest nie centrycznie. Same procki w momencie gdy mają temepraturę pokojową są wygięte w banana (kuriozum). Podczas rozgrzewania procek prostuje się. Kolega Adam sugerował żeby lutować je na bezołowiu, bo na ołowiu zanim zastygnie cyna i wtedy już moga się wyginać. Ale wg mnie to nie to, tylko własnie problem z wyważeniem.
Może na powietrzu jest lepiej? Nie wiem, nie mam takiej stacji.
Chetnie usłyszę opinie kolegów jakie mają doświadczenie praktyczne z tymi prockami.

#5 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez Vogelek23 31 marca 2019, 23:05
@arvika - jak już wspomniałem, ja te układy lutuję konwekcyjnie, co tak naprawdę jest całą "tajemnicą" ich poprawnego lutowania. W fabryce te procesory lutowane są w piecach rozpływowych, gdzie zachowana jest równowaga termiczna na całej długości linii, która jest wewnątrz takiego pieca - i wszystkie układy "siadają" prawidłowo. Analogicznie na swojej maszynie staram się "zamknąć" lutowany układ w obiegu powietrza między górną dyszą a PCB, robiąc wszystko, żeby nie zaburzyć warunków termicznych aż do momentu, gdy profil przejdzie do schładzania płyty (np. zamykam drzwi od warsztatu na czas lutowania, nie pozwalając nikomu wejść do pomieszczenia, oddycham z nosem w dół, kontrolując proces itd. - może się to wydawać śmieszne, ale tak to właśnie działa).

#6 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez arvika 31 marca 2019, 23:49
Wydaje mi się że wtedy podobne problemy byłyby również na zwykłych układach. Zamieść może jakiś filmik z lutowania i uruchmienia takiej płyty, chętnie zobaczę, może jest jakiś niuans który trzeba poprawić.

#7 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez Usunięty Użytkownik 1038 1 kwietnia 2019, 10:08
Może się mylę, ale w/g mnie "tajemnica" leży w idealnym umocowaniu płyty. Nie mam żadnych problemów ze stawianiem CPU tak małych (np. I5-4308U) jak i dużych (I7-4750HQ), a stawiam TYLKO dołem. Średnio robię 1 do 2 takich układów w tygodniu. Co zaobserwowałem - miałem podobne problemy jak stosowałem stand Aoyue 668 - kilkukrotna poprawa układu, czasami powtórny montaż itp. Od czasu gdy stosuję profesjonalny stand - problemy zniknęły.
Inna sprawa, że mam doświadczenie tylko z płytami Apple.

#8 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez goofy1969 2 kwietnia 2019, 11:41
Witam!
Czy dobrze zrozumiałem: po idealnym zamocowaniu płyty grzejesz tylko dołem do czasu wlutowania układu?

#9 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez Usunięty Użytkownik 1038 2 kwietnia 2019, 14:18
CPU na ołów i sam siada prawidłowo. Warunek- płyta umocowana stabilnie - czytaj po rozgrzaniu nie ugina się.

#10 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez goofy1969 2 kwietnia 2019, 20:39
Problem w tym, że muszą być wstawiane na oryginalnych kula czyli bezołowiu i z zachowaniem jako takiej procedury wlutu czyli profil, grzanie góra-dół. Obecnie lutowane płyty gorącym powietrzem z góry i dołu muszę powiedzieć idą średnio. Układy przeważnie leżą poprawnie ale płyty nie chcą działać. Sądziłem że na mojej podczerwieni będzie lepiej. Będę próbował dalej.

#11 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez arvika 2 kwietnia 2019, 21:06
To nie jest wg mnie kwestia mocowania płyty. Jeśli to byłby problem to to samo byłoby z układami kwadratowymi średnimi wilkościowo, a już na pewno tymi dużymi. Wg mnie nie jest to również kwestia stawiania układu dołem i podobnych teorii.

#12 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez delp 2 kwietnia 2019, 22:39
Ja używam chińczyka IR-PRO-SC3, też miałem problemy z tymi prockami jak stosowałem profil.
Ostatni procesor jaki wymieniałem też był praktycznie dołem.
Mam do wymiany w jakiś medioionie i5, jak się mi uda zdobyć procsoer z jakiejś płyty postaram się nagrać film.
Zamiast stan używam "czarnej szyby" jak w RE-8500 wsporników 0.18 2.0mm
Obrazek
Z góry przesiadłem się na HA i raczej nie wrócę do IR . Następną stacje jaką uda się upolować to będzie góra i dól HA.
@arvika kupiłem kiedyś od Ciebie procka i lutowałem go z profilem to k...... dostawałem bo się mi banan zrobił. Zzmieniłem kule na olow i tylko górą dogrzałem i działa do dziś.

#13 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez delp 2 kwietnia 2019, 22:49
@edit nie mogę edytować postu
Płyta na szybie i wspornikach jest prosta jak lustro.
Te procki "chyba" nie tolerują za szybkiego przyrostu temperatur, nagrzewania bo są cinkie jak papier ;-) . Taki mi się wydaje.

#14 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez swees 3 kwietnia 2019, 08:31
Ja również stawiam prostokątne hybrydy tylko dołem (przykryty z góry układ dyszą od hotair, ale bez jakiegokolwiek dmuchania), na ołowiu, korzystając ze stacji AOYUE 883.

Co do dużych HQ - tutaj czasami pojawia się problem z narożnikami. Jakich kul używacie do tych procesorów? Na sitku mam napisane 0.43 (nie posiadam, nie znalazłem), korzystam z 0.4, bo na 0.45 wyskakują podczas grzania (ciśnienie z topnika + szczelne wypełnienie otworów).

#15 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez Usunięty Użytkownik 1038 3 kwietnia 2019, 09:24
Arvika - dzielimy się tu praktyką jak stawiać CPU - teorii nikt nie dojdzie, choć najbliżej jest w/g mnie Vogelek23 (chodzi oczywiście o piec a nie kichanie i inne czary ;)). Zauważyłem, że po wymianie standu problemy ustały - podzieliłem się tym doświadczeniem. Teorię do tego można teraz dorabiać ;)

swees napisał(a):Co do dużych HQ - tutaj czasami pojawia się problem z narożnikami. Jakich kul używacie do tych procesorów?


Zmień sito lub rozwierć te co masz na 0.45mm. Z tymi kulami nie mam żadnych problemów.

delp napisał(a):Te procki "chyba" nie tolerują za szybkiego przyrostu temperatur, nagrzewania bo są cinkie jak papier ;-) . Taki mi się wydaje.


Profil dla nich mam 12.3 minuty z przerwą przyrostu temperatury przy 150st na 3 minuty. Ale weźcie pod uwagę, że JBC ma tylko 500W.

#16 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez delp 30 grudnia 2019, 00:20
Wymiana w La-d704p na SR2EZ i7-6500U praktycznie tylko dołem, płyta uruchamia się za pierwszym razem.
https://youtu.be/tuAp5t2koyU

#17 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez lukasrz 30 grudnia 2019, 17:32
delp napisał(a):Wymiana w La-d704p na SR2EZ i7-6500U praktycznie tylko dołem, płyta uruchamia się za pierwszym razem.
https://youtu.be/tuAp5t2koyU



Ten proc wygląda idealnie. Ja właśnie I5-4200U wlutowałem i płacz normalnie i załamka, 3 strony ładnie wyglądają a z jednej strony w okolicy rdzenia CPU wiszą kule, załamka...

Tak wyglądał przed wlutem :frusty:

Obrazek

Może i w fabryce lutują to rozpływowo, ale w fabryce mają idealnie równy nowy CPU i idealnie równą nową płytę główną.

#18 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez arvika 30 grudnia 2019, 18:16
lukasrz napisał(a):Może i w fabryce lutują to rozpływowo, ale w fabryce mają idealnie równy nowy CPU i idealnie równą nową płytę główną.


Wg mnie nie mają. Te procki fabrycznie są krzywe.

#19 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez swees 31 grudnia 2019, 17:16
lukasrz napisał(a):Ten proc wygląda idealnie. Ja właśnie I5-4200U wlutowałem i płacz normalnie i załamka, 3 strony ładnie wyglądają a z jednej strony w okolicy rdzenia CPU wiszą kule, załamka...


Jeżeli taki układ (cienki laminat, duża powierzchnia, mały krzem) podnosi się na rogach, to z mojego doświadczenia sądzę, że zbyt gwałtownie był chłodzony po rozpływie kul.

#20 Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez lukasrz 31 grudnia 2019, 19:35
swees napisał(a):
lukasrz napisał(a):Ten proc wygląda idealnie. Ja właśnie I5-4200U wlutowałem i płacz normalnie i załamka, 3 strony ładnie wyglądają a z jednej strony w okolicy rdzenia CPU wiszą kule, załamka...


Jeżeli taki układ (cienki laminat, duża powierzchnia, mały krzem) podnosi się na rogach, to z mojego doświadczenia sądzę, że zbyt gwałtownie był chłodzony po rozpływie kul.


Układ nigdy się nie wyprostował i nie siadł jednym bokiem, 3 boki siadły. Jak go zdjąłem to 20% kul nigdy nie dotknęło PCB. Robiłem na kulkach 0,35. Spróbuje teraz na 0,4 i nagrzać i lekko poprostować CPU jeszcze na stole.

Nie wiem czemu mówicie, że laminat CPU intela jest cienki, porównywałem z układem ATI i jest identyczny.

Re: Lutowanie prostokątnych procesorów Intela.


przez Google Adsense [BOT] 31 grudnia 2019, 19:35
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.