English Polski Русский
FORUMDESC_LAPTOP_REPAIRS
Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów (ani linkowanie do nich na inne witryny), a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Lenovo ThinkPad X201 - nie działa dodatkowy HDD

przez luielektr 4 lipca 2018, 09:37
Witam.
Sprzęt jak w temacie (MB: MP-3 MB 08270-2 48.4CV13.021). Sam laptop nie ma napędu, więc dołączany jest poprzez stację dokującą ThinkPad X200 UltraBase. Zamiast napędu wpięta jest kieszeń na HDD i gdy jest zamontowana (wraz z dyskiem oczywiście), po wciśnięciu przycisku zasilania zaświeca się na niej kontrolka, dysk zaczyna się obracać lecz po koło 2 sek. wyłącza się przez co HDD nie jest w ogóle wykrywany. Kieszeń jest sprawna bo w innym laptopie dysk jest wykrywany, gdy do stacji wepnę napęd to również działa. Kiedy zresetuje laptopa, czy poprzez ALT+CTRL+DEL, czy poprzez wyjście z BIOS'u to jw. dysk startuje na 2 sek.
Próbowałem z różnymi dyskami lecz objaw jest taki sam. W BIOS'ie jest opcja sprawdzania dysku podpiętego do stacji tj. Ultrabay hard disk drive, ale jak wspomniałem nie widzi go.
Spotkał się ktoś z podobnym problemem?

Re: Lenovo ThinkPad X201 - nie działa dodatkowy HDD

przez Google Adsense [BOT] 4 lipca 2018, 09:37

#3 Re: Lenovo ThinkPad X201 - nie działa dodatkowy HDD  [ROZWIĄZANY]

przez PBN 5 lipca 2018, 22:32
Jeśli w kieszeni jest mały przełącznik 3pozycyjny to spróbuj zmienić jego ustawienie. Z tego co pamiętam wpływa on na zachowanie HDD w różnych modelach laptopów - łączy jeden z pinów w złączu SATA albo do masy, albo poprzez rezystory.

#4 Re: Lenovo ThinkPad X201 - nie działa dodatkowy HDD

przez luielektr 10 lipca 2018, 13:42
Po przeprogramowaniu BIOS'u sytuacja nie uległa zmianie.
Kieszeń nie ma żadnych przełączników.

#5 Re: Lenovo ThinkPad X201 - nie działa dodatkowy HDD

przez franekx6 11 lipca 2018, 21:31
Miałem podobną sytuację z ThinkPadem T510, pomogła dopiero wymiana na kieszeń dedykowaną do tego modelu, serio. Na kilku innych uniwersalnych miałem taką sytuację jak u Ciebie.
Także proponuję sprawdzić to rozwiązanie.

#6 Re: Lenovo ThinkPad X201 - nie działa dodatkowy HDD

przez luielektr 13 lipca 2018, 11:35
Udało się uruchomić dysk, ale...
...po rozłożeniu kieszenie na czynniki pierwsze wyszło "chińskie" z wora ;) Okazało się, że przełączniki były lub przynajmniej powinny być bo miejsca na nie są. Aby dysk był widoczny, 8 pin gniazda (licząc od prawej) w kieszeni/napędu podpiąłem do masy przez opornik 1kΩ. Pin służy do wykrycia wpięcia kieszeni/napędu (-SLICE_EJECT/DEVICE_DET#), ale nie zawsze jest wykorzystywany.
ObrazekObrazekObrazek
Jakby ktoś miał kiedyś problemy to to rozwiązanie może załatwić problem.
W sumie kolega PBN był pierwszy, więc jemu dam pomógł.
Dzięki za pomoc.

Re: Lenovo ThinkPad X201 - nie działa dodatkowy HDD

przez Google Adsense [BOT] 13 lipca 2018, 11:35

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 4 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszystkie opublikowane na tej stronie znaki towarowe i handlowe oraz nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli,
są rozpowszechniane zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.