• Lenovo Thinkpad T430u czarny ekran, problem z BIOS, brak CLK

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Lenovo Thinkpad T430u czarny ekran, problem z BIOS, brak CLK


przez przemko21 16 stycznia 2017, 20:26
Lenovo Thinkpad t430u
Płyta główna DA0LV3MB8E REV:E
Laptop uruchamiał się, po wyświetleniu 1 ekrany wyskakiwał błąd związany z datą, czyli wymieniłem baterię RTC (była na zwarciu)
Jednak błąd nie ustąpił, przy próbie wejścia do biosu czarny ekran i migający kursor.
Ściągnąłem paczkę wsadów.
Kości wylutowałem, zaprogramowałem i wlutowałem. Nie zrobiłem kopii wsadów, mój błąd.
Niestety laptop reaguje tylko na włącznik, pozatym ciemny ekran, tak jakby BIOS nie ten.
Ściągnąłem inną paczkę z innej strony, problem ten sam.
RAM podmieniany. Bez zmian

Napięcia 3.3V, 5V obecne i stabilne
PL7-1.05V
PL11-1.8V
PL6-2.1V
PL3-1.5V
PL2-0.85V
PL1-0V

Wentylator jakby pulsuje.

Wygląda na to, że wsady nie współgrają z płytą ale nie mam więcej wsadów.
Ściągnałem je z : lenovo-thinkpadt430u-t41280.html


Jakieś sugestie?

Re: Lenovo Thinkpad T430u czarny ekran, problem z BIOS, brak CLK


przez Google Adsense [BOT] 16 stycznia 2017, 20:26

#2 Re: Lenovo Thinkpad T430u czarny ekran


przez JPserwis 16 stycznia 2017, 22:00
Wymień kość biosu i Zaprogramuj

#3 Re: Lenovo Thinkpad T430u czarny ekran


przez przemko21 16 stycznia 2017, 22:38
JPserwis napisał(a):Wymień kość biosu i Zaprogramuj


rozumiem, że chodzi o jedną kość MAIN, czyli U23?

Na żadnej kości nie mam błędów zapisu/odczytu.

#4 Re: Lenovo Thinkpad T430u czarny ekran


przez JPserwis 16 stycznia 2017, 23:20
Tak. Jeśli masz nowa sprawna sztukę podmien. Miałem odrębne przypadki mimo że się programowala i bez błędów to laptop nie działał. Jaki pobór prądu? Laptopa sprawdzaj bez baterii oraz bez hdd.

#5 Re: Lenovo Thinkpad T430u czarny ekran


przez przemko21 20 stycznia 2017, 14:19
JPserwis napisał(a):Tak. Jeśli masz nowa sprawna sztukę podmien. Miałem odrębne przypadki mimo że się programowala i bez błędów to laptop nie działał. Jaki pobór prądu? Laptopa sprawdzaj bez baterii oraz bez hdd.



Kość wymieniona na nową, zaprogramowana, niestety bez zmian.
Prąd pulsuje między 0.68A-0.8A

Jest jakaś możliwość, żeby sprawdzić komunikację BIOSu?

Napięcia na kościach:
U19
1. 0.26V (CS)
2. 1.07V (DO)
3. 3.3V (WP)
4. 0V (GND)
5. 0.17V (DI)
6. 1.6V (CLK)
7. 3.3V (HOLD)
8. 3.3V (VCC)

Napięcia na U20:
1. 3.3V
2. 3.3V
3. 3.3V
4. 0V
5. 0V
6. 0V
7. 3.3V
8. 3.3V

Napięci na U23:
1. 3.3V
2. 0.7V
3. 3.3V
4. 0V
5. 0V
6. 0V
7. 3.3V
8. 3.3V

#6 Re: Lenovo Thinkpad T430u czarny ekran, problem z BIOS, brak CLK


przez sebastiank 23 stycznia 2017, 14:44
przemko21 napisał(a):Kość wymieniona na nową, zaprogramowana, niestety bez zmian.
- wymień też pozostałe kości.
Zaprogramuj wszystkie kości wsadami z forum.
przemko21 napisał(a):Jest jakaś możliwość, żeby sprawdzić komunikację BIOSu?
- Oscyloskop pokaże przebiegi. Miernik się nie nadaje, choć 1,6V to może być uśredniona wartość CLK.
Dodatkowo: komunikacja nie jest "ciągła" - kość jest odczytywana i po zakończeniu odczytu komunikacja może zanikać.

#7 Re: Lenovo Thinkpad T430u czarny ekran, problem z BIOS, brak CLK


przez przemko21 23 stycznia 2017, 14:56
sebastiank napisał(a):
przemko21 napisał(a):Kość wymieniona na nową, zaprogramowana, niestety bez zmian.
- wymień też pozostałe kości.
Zaprogramuj wszystkie kości wsadami z forum.
przemko21 napisał(a):Jest jakaś możliwość, żeby sprawdzić komunikację BIOSu?
- Oscyloskop pokaże przebiegi. Miernik się nie nadaje, choć 1,6V to może być uśredniona wartość CLK.
Dodatkowo: komunikacja nie jest "ciągła" - kość jest odczytywana i po zakończeniu odczytu komunikacja może zanikać.


Pozostałe kości również przechodziły pozytywnie weryfikację ale spróbuje kupić i podmienić.
Na których nóżkach zrobić pomiary komunikacji oscyloskopem?

-- 23 stycznia 2017, 15:10 --

Komunikacja na U19, nóżki 1,2,5,6. Na pozostałych nóżkach brak przebiegów.

Na U20 i U23 brak jakichkolwiek przebiegów. (U20 wymieniałem na nowy i programowałem)

#8 Re: Lenovo Thinkpad T430u czarny ekran, problem z BIOS, brak CLK


przez przemko21 26 stycznia 2017, 12:08
Wymieniłem wszystkie układy na nowe, zaprogramowałem wsadami z forum. Bez zmian.
Czarny ekran, wentylator pulsuje.
Jakiekolwiek przebiegi występują tylko na U19, na U20 i U23 brak.

Wcześniej był problem z baterią RTC, która była zwarta. Wymieniłem na nową, ale wcześniej zmierzyłem napięcie na złączu bez baterii. Płyta chodzi pulsująco a na złączu brak jakiegokolwiek napięcie. W innych płytach po uruchomieniu płyty bez baterii RTC napięcie występuje na tym złączu.
Może tu jest problem. Nie mam schematu do tej płyty, żeby to rozszyfrować.

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.