• Lenovo t460s NM-A421 - nagminne uszkodzenia APU

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Lenovo t460s NM-A421 - nagminne uszkodzenia APU


przez ctro 10 lipca 2022, 19:46
Cześć,

Nie wiedziałem, czy wrzucić to w piaskownicy, w naprawie, czy innym dziale. Proszę o ew. przeniesienie. Gotowe rozwiązanie właściwie mogłoby być solucją..

Mowa o Lenovo t460s
Płyta główna NM-A421.

Mam już 3 sztukę z uszkodzonym APU w hybrydzie. W internecie widziałem co najmniej 2 szt z takim samym uszkodzeniem malego rdzenia.
Obrazek

Lenovo wypuściło tylko 1 typ chłodzenia - z "wykastrowanym" chłodzeniem APU dla wersji UMA. Podejrzewam, że jest to głównym powodem uszkodzeń procesora w tym miejscu. Dell wypuszczał 2 typy chlodzenia i można podmienić na wersję z chłodzeniem APU.

Chciałbym dowiedzieć się jak najlepiej wypełnić ten ubytek - wstawić hotairem na cynę kawalek miedzi, thermopad? Wlewanie dużej ilości pasty nie ma sensu - rozplynie się. Ew wstawienie na kanapkę z pasty kawałka płytki miedzianej?

Proszę o porady.

Re: Lenovo t460s NM-A421 - nagminne uszkodzenia APU


przez Google Adsense [BOT] 10 lipca 2022, 19:46

#2 Re: Lenovo t460s NM-A421 - nagminne uszkodzenia APU


przez mayss 11 lipca 2022, 12:06
Termopad załatwia sprawę bo ściska PCH do heatpipe'ów. Z drugiej strony PCH nie grzeje się zbytnio w tej generacji procesora ale masz rację pada często (zwarcie w środku rdzenia widoczne na termowizji). Ciekawe czy to celowe postarzanie produktu czy oszczędność na materiałach typu miedź.

Takie PCH w desktopach i starszych laptopach potrafi działać latami w temp 50-65 stopni stale.

#3 Re: Lenovo t460s NM-A421 - nagminne uszkodzenia APU


przez ctro 11 lipca 2022, 12:19
W Dell E5550 dla tego samego procesora potrafili dać 2 różne chłodzenia:
dell-latitude-e5550-radiator-apu-t67943.html

Kiedyś będę rozbierał taki model, to zrobię stress test i zobaczę temperatury i thermal throttling..
Kolega podpowiedział, że Rakowiecki kiedyś na YT mówił, że dodanie termopada może jeszcze pogorszyć temat, bo od głównego core CPU mały APU się niepotrzebnie nagrzewa. Już sam nie wiem.

#4 Re: Lenovo t460s NM-A421 - nagminne uszkodzenia APU


przez mayss 11 lipca 2022, 20:03
Nie ma potrzeby dawać chłodzenia na PCH bo tak jest zaprojektowany ten CPU temperaturowo że się nie grzeje zbytnio. Ja dawałem zawsze termopad żeby nie było różnicy temperatur na tym układzie BGA między krzemami i nie zauważyłem żeby miało to jakiś większy wpływ na awaryjność laptopa procesora. Po prostu dokładałem termala przy okazji konserwacji układu chłodzenia.

#5 Re: Lenovo t460s NM-A421 - nagminne uszkodzenia APU  [ROZWIĄZANY]


przez michalmwp 12 lipca 2022, 07:52
Chłodzenie nie ma związku z przebiciami w rdzeniu. Producenci laptopów nie wymyślili sami tych okienek w radiatorach tylko kierowali się zaleceniami Intela.
Zwarcia w małych rdzeniach hybryd są na ogół skutkiem udaru przez port USB. Gdy pomierzysz linie D+ i D- w gniazdach USB, to w którymś porcie zawsze będziesz miał co najmniej na jednej linii kilka omów do masy. Zauważ, że porty USB w budżetowych laptopach nie są zabezpieczane transilami (mimo że na płycie często jest na nie miejsce) a sygnały USB trafiają wprost do procesora.
Miałem klienta który w trzech laptopach różnych marek miał w sumie pięć razy awarie CPU. Trzy razy sam wymieniał płyty, potem dwa oddał do mnie. Chyba miał coś w rękach ;)
Teraz robię dużo Dell-i które mają pełną blachę na rdzeniach a i tak często trafiają się zwarcia w CPU. Na Allegro jest masa uszkodzonych płyt z opisem "brak reakcji" co na ogół oznacza właśnie przebicie w procesorze.

#6 Re: Lenovo t460s NM-A421 - nagminne uszkodzenia APU


przez ctro 12 lipca 2022, 11:07
Sprawdziłem organoleptycznie na i5-6200u
Z termopadem 1*C wyżej utrzymywał uklad chłodzenia przy furmarku, ale były ciut mniejsze piki temperaturowe - trzymał stabilniej. 1-2 FPS więcej szału nie robi.
Na czujniku temperatury PCH też 0,5-1*C wyżej. W obu przypadkach bez pików temperaturowych na PCH.

Przy stress test CPU faktycznie jest wyższa temperatura z termopadem o 1-2*C na APU, niż bez ale i tak daleko do nominalnej temperatury pracy.
Osobiście wolę rozwiązanie bez zbędnych pików temperaturowych, więc termopad wjedzie, ale wychodzi na to, że głównym powodem są budżetowe rozwiązania lenovo i coraz większe "kastrowanie" płyt z różnego rodzaju zabezpieczeń.
Od kiedy Lenovo samo rysuje schematy, zamiast Compala to idzie to w coraz gorszym kierunku.

Thx leci zatem do Michała.

Re: Lenovo t460s NM-A421 - nagminne uszkodzenia APU


przez Google Adsense [BOT] 12 lipca 2022, 11:07

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.