• Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się


przez GibonCzo 29 stycznia 2020, 14:54
Witam,
Dostałem laptopa, który bym prawdopodobnie zalany jakimś sokiem lub cola. Został wysuszony i wyczyszczony izopropylem.

Model Lenovo Ideapad 110-15IBR
Model płyty: CG520 NM-A804 rev 1.0 2016-03-10

Przycisk zasilania jest umieszczony na klawiaturze. Po próbie włączenia laptopa występują następujace objawy:
1. Włączy się na 2-3 sekundy po czym wyłączy. Następnie nie reaguje na przycisk power na klawiaturze.
2. Jak odłączę taśmę z klawiatura i podłącze ponownie znów uruchomi się na 2-3 sekundy i się wyłącza. (uruchomia się bez naciśnięcia przycisku power)
3. Przy odłączonej taśmie jak połączę 2 ostatnie styki w gnieździe taśmy od klawiatury laptop uruchamia się normalnie w 80% przypadkach. W 20% robi to co w pkt 1. Po podłączeniu taśmy laptop się wyłącza.
4. Jak już uda się go uruchomić działa normalnie, wszystkie klawisze na klawiaturze działają. Aż do momentu normalnego wyłączenia laptopa. Wtedy znow nie mogę go uruchomić.

Cała płytkę przemyłem w alkoholu izopropylowym. Sprawdziłem styki w gnieździe klawiatury. Bateria biosu ma 3v. Bios zaktualizowałem ze strony lenovo. Wymieniłem klawiaturę na nową. Probowalem uruchomić laptopa bez zbędnych taśm i połączeń (np. CD, wifi etc). Odłączyłem baterie, odłączyłem baterie biosu. Na gnieździe zasilania jest 19,88V zasilacz jest na 20V. Niestety laptop po tych wszystkich czynnościach zachowuje się nadal tak samo. Zauważyłem jeszcze ze podczas podłączonego zasilania. Po naciśnięciu power dioda Led miga co około 8-10 sekund ale laptop się nie uruchamia.
Wszystkie te czynności powtarzałem z podłączona oraz odłączona bateria od płyty głównej.

Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam
Michał

Re: Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się


przez Google Adsense [BOT] 29 stycznia 2020, 14:54

#2 Re: Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się


przez Vogelek23 29 stycznia 2020, 15:58
GibonCzo napisał(a):prawdopodobnie zalany jakimś sokiem lub cola (...) Cała płytkę przemyłem w alkoholu izopropylowym
No proszę Cię... Od kiedy zalania płynami kolorowymi lub zawierającymi cukier czyści się alkoholem, który nie rozpuszcza cukrów? Zamiast tego, należy wykonać mycie wodą z detergentem i płukanie wodą dejonizowaną, opisane w Szkoleniu nr 1 (dział SZKOLENIA). Dodatkowo, zamieść dobrej jakości zdjęcia okolic KBC oraz złącza klawiatury.

#3 Re: Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się


przez GibonCzo 30 stycznia 2020, 14:56
Płyta dokładnie umyta. Ponownie podłączyłem niestety objawy dalej takie same uruchamia się na 2-3 sec i się wyłącza.

Obrazek
Obrazek

#4 Re: Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się


przez Vogelek23 30 stycznia 2020, 15:51
Z uwagi na kiepską jakość zdjęcia z KBC, jedyne co na tym etapie mogę Ci doradzić to sprawdzenie, czy wszystkie piny KBC trzymają się swoich padów. Można to zrobić np. cienką pęsetą, popychając lekko każdą z nóżek w kierunku równoległym do linii pinów.

#5 Re: Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się


przez GibonCzo 30 stycznia 2020, 17:17
Wszystkie piny docisnąłem pęseta. Nic to nie pomogło.
Zauważyłem, że aby uruchomić laptopa chociaż na te 2 sekundy wystarczy że dotknę 2 pina od gniazda taśmy klawiatury bez zwierania go z jakimkolwiek innym pinem. Na zdjęciu 2 pin od strony przy, której jest oznaczenie na płycie nr 32.

#6 Re: Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się


przez Vogelek23 30 stycznia 2020, 17:40
Zmierz napięcie do masy na tym pinie (pin 31 złącza klawiatury) przy podłączonym zasilaczu (bez baterii).

#7 Re: Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się


przez GibonCzo 30 stycznia 2020, 18:03
Oscyluje w przedziale 85 do 120 mV.
Pin 30 ma 3,36V
Zauważyłem że przy dotknięciu sonda pomiarowa (-) do masy laptop próbował również wystartować. Mimo że nie przyłożyłem sondy (+) do żadnego z pinów.

#8 Re: Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się


przez Vogelek23 30 stycznia 2020, 18:08
Zmierz napięcia do masy na obu wyprowadzeniach rezystora, zaznaczonego strzałką (przy włączniku NOVO). Warunki te same - podłączony zasilacz bez baterii.

Obrazek

#9 Re: Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się


przez GibonCzo 30 stycznia 2020, 18:24
Teraz dopiero zauważyłem że brakuje włącznika novo. Rozmawiałem ze znajomym, okazało się że wciskał na siłę spinacza po wyschnięciu laptopa. Prawdopodobnie przy okazji odpadły 2 - 3 elementy :-( szok...
Obrazek

#10 Re: Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 30 stycznia 2020, 18:54
Na szczęście brakuje tylko jednego elementu, wspomnianego rezystora R114 - 100kΩ/5% w obudowie 0402 (lokalizacja zaznaczona poniżej). I wygląda na to, że jest to jedyna przyczyna niesprawności.

Obrazek

#11 Re: Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się


przez GibonCzo 31 stycznia 2020, 19:12
Wlutowalem w to miejsce rezystor 120k bo tylko taki posiadałem. Laptop ruszył, teraz tylko został problem z touchpadem. Lewy przycisk nie działa, natomiast położenie palca na płytce dotykowej uruchamia na stałe lewy przycisk widać to na ikonie od sterowników.

Dziękuję bardzo za rozwiązanie mojego problemu.

Re: Lenovo Ideapad 110-115IBR - laptop się nie uruchamial lub wyłącza się


przez Google Adsense [BOT] 31 stycznia 2020, 19:12

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.