• Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez WowaTatarin 4 maja 2018, 19:34
Problem jest bardzo podobny do tego.

Mianowicie PU401 rozgrzewa się do temperatury na tyle dużej, abym to zapamiętał na długo (niestety, nie mam innej aparatury mierzącej, poza pozostałymi palcami). Na wyjściu cewki jest napięcie ~0.16V, a rezystancja do masy wynosi ~5.5kOhm. Na wyjściu cewki PL402 nie pojawia się żadne napięcie.

HISTORIA: Laptop należy do znajomego rodziców, który go strasznie połamali i miałem cokolwiek zrobić, aby jak najniższym kosztem móc go używać. Jako, że jestem leniwy/nieostrożny, nie sprawdziłem, czy działa, kiedy do mnie trafił, a podczas wiercenia i przede wszystkim obcinania śrub, nie wyciągnąłem płyty głównej z kadłubka. Co prawda wszystko wydmuchałem kompresorem. Jednak dopiero w tym momencie postanowiłem sprawdzić. Wynik już znacie.

Po rozlutowaniu zworki PJ401 układ przestał się grzać a napięcie przy zworce wynosi ok 0.3V, po drugiej stronie to dokładnie nie wiem, bo raz nawet widziałem 19V. Zastanawiam się, czy to service level 2 to nie za dużo.

Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez Google Adsense [BOT] 4 maja 2018, 19:34

#2 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez Vogelek23 6 maja 2018, 23:48
WowaTatarin napisał(a):Zastanawiam się, czy to service level 2 to nie za dużo.
Całkiem możliwe. Po rozlutowaniu zwory PJ401 na jednym padzie będziesz miał napięcie zasilania (19V) a na drugim nie powinieneś mieć żadnego napięcia. Zalutuj z powrotem zworę PJ401 i zmierz rezystancje do masy na n. 5 i 10 układu PU401. Następnie rozłącz zwory PJ402 oraz PJ403, podłącz zasilanie i sprawdź, czy PU401 będzie się nadal grzał tak samo. Jeśli tak, wymień PU401.

#3 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez WowaTatarin 7 maja 2018, 11:28
Ok, jak sprawdzałem następnego dnia, to miałem już dobre wyniki na zasilaniu przetwornicy (najwidoczniej nie trafiałem w miejsce). Ponadto zmierzyłem prąd pobierany przez przetwornicę - 200mA (nic dziwnego, że tak pali palce).

Na n. 5 mam 4 Ohm (coś tu nie pasuje)
na n. 10 (mierzyłem od cewki, bo pad jest pod układem) 7 kOhm

---

Po zwarciu zworki, okazało się, że układ nadal się grzeje, a przez miernik (amperomierz, którym zwierałem piny) nie popłynął żaden prąd.

---

Ok, sorki. Teraz wyszedłem całkiem na niezbyt tęgiego umysłem i/lub wiedzą.
Rozlutowałem zworki, na PJ 402 nie pojawia się napięcie (nie wiem, czy to dobrze, czy źle) (na obu stronach)
Za to na PJ 403 pojawia się ładne 3,3V na wyjściu przetwornicy, więc zakładam, że zwarcie jest na innym układzie, na tej linii i tam mam szukać.
Jeszcze nie wiem czy to powód do szczęścia, bo o ile pamiętam, tam jest układ it8586e, oraz chyba coś od audio

---

Do momentu, aż będzie musiał Pan wszystko potwierdzać, to jestem zmuszony do pisania tego w oddzielnych wiadomościach. No trudno.
Jeszcze dodatkowe info: Po drugiej stronie od 3,3V przetwornicy mam 3Ω od masy. To chyba dużo wyjaśnia.
O ile pamiętam układ it8586 był lekko ciepły (ale naprawdę na granicy wyczuwalności) zanim znalazłem przetwornicę, ale to może jest związane z bliskością okładów i gorącymi palcami. Ale nic nie wykluczam.

P.S. Pomiędzy elektrodami miernika mam zawsze 1~2 Ω.

---

Ok, dorwałem się do zasilacza i podłączyłem tą linię bezpośrednio do prądu. (czy to próba zwarciowa? nie znam całego słownictwa)
Układ przy 3,3V pobierał 0,42A, a grzał się układ KBC, więc chyba mamy winnego.

#4 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez Vogelek23 7 maja 2018, 21:37
Układ przy 3,3V pobierał 0,42A, a grzał się układ KBC, więc chyba mamy winnego.
Cóż, to było do przewidzenia - dlatego właśnie prośba o pomiar rezystancji do masy na wyjściu wewnętrznego stabilizatora układu PU401. Zwykle grzanie się tego układu nie oznacza bowiem wcale, że jest on uszkodzony, lecz zwyczajnie ma przeciążony stabilizator. Wymień KBC i daj znać o efektach.

#5 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez grzewoj 8 maja 2018, 06:13
KBC w tej płycie jest programowalny (IT8586E)

#6 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez WowaTatarin 12 maja 2018, 10:54
Ok. Wczoraj przylutowałem KBC. Napięcie 3v3 i 5v się ładnie utrzymują po podpięciu zasilania, ale płyta nie startuje i nie reaguje na przycisk. Po podpięciu baterii, nie ładuje jej, ale bez zasilania, po podpięciu jej wszystkie diody zapalają się na kilka sekund i gasną.

#7 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez Vogelek23 12 maja 2018, 11:02
KBC zaprogramowany właściwym wsadem? Zamieść wyraźne zdjęcia wlutowanego KBC.

#8 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez WowaTatarin 12 maja 2018, 11:19
Sprzedawca twierdzi, że tak i zdjęcia ekranu, które mi wysłał to potwierdzają.

Kbc sprawdzałem pod mikroskopem i nie widziałem żadnych zwarć, ani niedolutowanych ścieżek

Obrazek
Obrazek
Obrazek

P.S. Kiedy każdy post nie będzie wymagał weryfikacji administratora?

-- Posty scalono --

Nie zauważyłem jeszcze jednej rzeczy. Przy podpiętej baterii, jak już diody zgasną i podepnę zasilanie, to czerwona dioda baterii miga 4 razy

#9 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez matic 12 maja 2018, 14:53
Measure the voltages to ground on pins 12, 14, 73, 74, 83, 84 of KBC chip.

Measure the voltages to ground on pins 18, 77, 93 of KBC chip in the following cases:
a) Before pressing to the power button.
b) After pressing to the power button.

Measure the voltages to ground on pins 76, 86, 110 of KBC chip in the following cases:
c) Power button released.
d) Power button pressed.

#10 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez grzewoj 12 maja 2018, 15:09
Przy podpiętej baterii, jak już diody zgasną i podepnę zasilanie, to czerwona dioda baterii miga 4 razy


Możliwy niewłaściwy wsad w ITE.

#11 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez WowaTatarin 12 maja 2018, 17:43
18.39
KBC pins voltages:

1. 12-0v; 14-3v0; 73-0v; 74-3v3; 83-2v5; 84-3v3

2.
a) 18, 77, 93 -0v;
b) 18, 77, 93 -0v;

3.
a) 76-3v0; 86-3v3; 110-3v0;
//After I pressed the button(about 1s), power led turned on. After 4s of pressing, it turned off
b) 76-3v0; 86-3v3; 110-0v;

-- Posty scalono --

I'd replug power source and power led not turned on again, mayby it need some time?

grzewoj napisał(a):
Przy podpiętej baterii, jak już diody zgasną i podepnę zasilanie, to czerwona dioda baterii miga 4 razy


Możliwy niewłaściwy wsad w ITE.


Proszę o oświecenie co to jest ITE. Jeśli chodzi o bios (w postaci 8dip spi), to mam programator do tego typu pamieci

#12 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez grzewoj 12 maja 2018, 18:10
ITE to kbc (IT8586)

#13 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez WowaTatarin 12 maja 2018, 18:52
grzewoj napisał(a):ITE to kbc (IT8586)


Sprzedawca wysłał mi takie zdjęcie:
Obrazek
Mógł najwyżej pomylić chipy z innym kupującym, ale wątpie

#14 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez matic 13 maja 2018, 09:43
Is the new KBC chip the same as the original one, including endings (-FXA in your case)?
If yes, the KBC chip is bad or it is flashed with unsuitable dump.

This KBC chip should programms itself (loads the program from BIOS chip) at first connecting board to the power supply. To enable itself programming, follow these steps:
a) Erase the KBC chip with programmer and check, if it is blank (Blank) button in programmer software.
b) Reflash the BIOS chip with suitable dump.
c) Connect the charger to the board.
d) Wait ca. 15 minutes and during that don't press any button, or disconnect the power supply.

BIOS dumps are available on the forum:
1) UMA motherboard version
2) Dedicated GPU motherboard version

#15 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez grzewoj 13 maja 2018, 12:28
Miałem takie objawy po przelutowywaniu tych KBC z innych modeli płyt (inny wsad). Tak jak pisze kolega wyżej jeśli układ jest pusty zwykle sam się zaprogramuje przy pierwszym połączeniu ale trwa to kilka sekund a nie 15 minut. Możesz też mieć uszkodzony most PCH ale to już wróżenie z fusów. W przypadku tych plyt, najlepiej mieć programator, najczęstszą usterką jest spalony KBC przez uszkodzone gniazdo ładowarki.

#17 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez matic 14 maja 2018, 07:35
Machine napisał(a):
KBC pins voltages:

73-0v;
Original power supply?
Without the voltage on pin 73 it will not start. Check that the power supply is correct.
It is missing "ADAPTER_ID_ON#" signal on pin 84 of KBC chip -> KBC chip flashed with inadequate dump, or bad KBC chip.

#18 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez grzewoj 14 maja 2018, 09:53
Sprawdź jeszcze diodę zabezpieczającą pin identyfikujący zasilacz pod kątem zwarcia - PD6 (blisko wtyczki gniazda zasilania na płycie)

#19 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez WowaTatarin 14 maja 2018, 16:44
grzewoj napisał(a):Sprawdź jeszcze diodę zabezpieczającą pin identyfikujący zasilacz pod kątem zwarcia - PD6 (blisko wtyczki gniazda zasilania na płycie)


Strzał w dziesiątkę. Nie trzeba mierzyć, by wiedzieć, że jest uszkodzona.

Ponadto przepraszam, że wczoraj nie odpowiadałem, ale miałem małe problemy, a gdybym odpowiedział, to nie pojawiłoby się parę odpowiedzi, a przynajmniej, nie w tej formie, ale o krok dalej. Teraz rozumiem, że uszkodzenie musiało wyniknąć od zwarcia białego przewodu z +19,5V, przez to, że nie zauważyłem, że jest to zwarte przez śrubę usztywniającą zerwany zawias.

Teraz mam pytanie jaką diodę tam wstawić, czy wystarczy cokolwiek (od innego laptopa, tabletu etc, czy konkretny model?), oraz w jakiej polaryzacji, bo z tego co zostało, to już nic nie odczytam.

EDIT: Dioda nie zwiera, ale też nie działa wcale.

#20 Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez gofer 14 maja 2018, 17:02
PD6-AZ5425-01F_DFN1006P2E2

Re: Lenovo G50-45 ACLU5/ACLU6 NM-A281 - nie włącza się


przez Google Adsense [BOT] 14 maja 2018, 17:02

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.