• Lenovo E580 - brak reakcji

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Lenovo E580 - brak reakcji


przez zopro 29 kwietnia 2020, 12:28
Witam serdecznie. To mój pierwszy post także proszę o wyrozumiałość.

Lenovo EE480/EE580 NM-B421
Brak reakcji na zasilacz i przycisk. Po podpięciu pod serwisowy początkowy pobór prądu 0.02A po 2s spada do 0.00A
Cewki:
5.0V = 45.3K ohm
3.3V = 15.6K ohm
1.2V = 268 ohm
1.0V = 36 ohm
VCC_CORE = 5 ohm
VCC_GT = 8 ohm

Bateria bios 3.05V.
Doszedłem, że pobudza się układ zabezpieczenia U4302. Po ominięciu go przez zworę J13 wstaje cała linia B+. Pobór 0.02A, ładuje baterię (z baterią 1.93A). Zapala się kontrolka przycisku power. Są napięcia B+(9.21V), +1VALW(1.0V), +3VALW(3.35V), +1.8VALW(1.8V), +5VALW(5.1V).
Po wciśnięciu przycisku power rusza wentylator, dioda led, pobór prądu rośnie do 0.19A pojawiają się napięcia +1.2V, +0.6VS, +VCC_ST, +5VS,+3VS (na zworach J5,J6), ale tylko przez 2-3 sekundy. Wszystko wraca do state S4 (I=0.02A) Zamyka się PQ301. Obciążenie linii 1.2V nic nie pokazuje, pobór 0.02A.
Wylutowanie U4302 nic nie zmienia.

Ktoś wylutowywał przede mną bios, ale ja go jeszcze nie ruszałem bo nie mam programatora. Nie mam doświadczenia w laptopach. Czy zły wsad może być przyczyną takiego zachowania? Nie mam już pomysłów i proszę o pomoc.

Re: Lenovo E580 - brak reakcji


przez Google Adsense [BOT] 29 kwietnia 2020, 12:28

#2 Re: Lenovo E580 - brak reakcji


przez Vogelek23 29 kwietnia 2020, 19:29
zopro napisał(a):Czy zły wsad może być przyczyną takiego zachowania?
Owszem, może - natomiast zacząłbym u źródła, czyli od sterowania U4302. Ten układ, aby załączyć VSYSTEM2, musi dostać SNK_PS_EN# - skup się więc na tym, czy masz ten sygnał i jeśli nie, to dlaczego.

#3 Re: Lenovo E580 - brak reakcji


przez zopro 5 maja 2020, 11:34
Wróciłem do naprawy sprzętu. Niestety nie znalazłem przyczyny.
Moje ustalenia:
SNK_PS_EN# = 3.18V.
SNK_PS_ACK = 0.05V mierzone na 5PIN U4201. Układ U4302 otwiera się częściowo dając na VINT tętniące 4.8-6.4V. Przed wylutowaniem było 0.0V więc chyba go uszkodziłem.

SRC_PS_EN = 0.0V.
SRC_PS_FLT = 3.08V
SRC_PS_FO = 3.18V

U4202
VPWR = 3.18V
-FLT_REPORT = 3.18V

Jeżeli dobrze rozumiem to pobudza się pętla zabezpieczenia nadprądowego. Nie rozumiem dlaczego. Nie mogę znaleźć dokumentacji U4201 (RTS5455).

EDIT:
Po podładowaniu baterii okazało się, że płyta rusza do napięć +1VALW, +3VALW, +1.8VALW, +5VALW. Po włączeniu przycisku power pojawia się na chwilę +1.2V, +0.6VS, +VCC_IO, +5VS, +3VS, ale po 2s wraca do poprzedniego stanu.
W końcu wpadłem na to, że źle zasilam płytę. Nie mając wiedzy o zasilaniu z USB-C podłączałem pin VBUS do 20V zasilacza laboratoryjnego. Gdzieś wyczytałem, że powinno być początkowo 5V. Zamówiłem zatem zasilacz USB-C.
Po wciśnięciu przycisku power (praca na baterii) nie pojawia się tylko napięcie VCC_CORE, mimo, że przetwornica dostaje sygnał na EN.

Pozostaje etap dalszej naprawy. Biorąc pod uwagę fakt, że bateria bios była odpięta, a sam bios wylutowywany to czy pierwsze uruchomienie trzeba przeprowadzić z podpiętym zasilaniem DC? Może tutaj jest problem z uruchomieniem?

Re: Lenovo E580 - brak reakcji


przez Google Adsense [BOT] 5 maja 2020, 11:34
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
cron