• Lenovo B5400, Quanta BM5 Rev:D, martwy

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Lenovo B5400, Quanta BM5 Rev:D, martwy


przez drill 24 czerwca 2017, 21:39
Witam, laptop przyszedł martwy, zasilacz serwisowy nie wykazywał poboru prądu. Punkt VA2 nie wykazuje zwarcia natomiast po zwarciu drenów tranzystorów (pobór w standby 0,01A) w układzie zabezpieczenia płyta startuje poprawnie, obraz na VGA jak i matrycy. Wygląda na to iż sterowanie tranzystorów jest z osobnych źródeł.
Pomiary napięcia oraz rezystancji:
PQ153 (bliżej gniazda DC)
D - 20V (360k)
S - 20V (16,3M)
G - 18,5V (1M)

PQ38
D - próbkuje (skoki od 0-12v) (125k)
S - 20V (16,3M)
G - skoki 18,8V - 19,9V (16M)


Nie bardzo rozumiem sterowania PQ38, proszę o pomoc.

Re: Lenovo B5400, Quanta BM5 Rev:D, martwy


przez Google Adsense [BOT] 24 czerwca 2017, 21:39

#2 Re: Lenovo B5400, Quanta BM5 Rev:D, martwy


przez WIOLAD 24 czerwca 2017, 21:40
Czy mosfety nie są zwarte?

#3 Re: Lenovo B5400, Quanta BM5 Rev:D, martwy


przez drill 25 czerwca 2017, 00:02
Pytasz pewnie o zwarcie PQ38 S-G, nie ma tam zwarcia. Zastanawia mnie sterowanie PQ38, nie mogę dojść do tego jak warunkowane jest odpowiednie napięcie na G.
Przy okazji gratuluję dwutysięcznego postu na elvikom ;)

#5 Re: Lenovo B5400, Quanta BM5 Rev:D, martwy


przez drill 26 czerwca 2017, 17:25
Hi, current voltages:
Every voltage surges frequency is about 1 s
5. 5,6V - 5,8V
6. 1,0V - 2,7V
8. 0,0V - 3,3V
9. 0,0V - 3,3V
16. 5,9V
17. 5,8V - 12,0V
20. 19,4V

#7 Re: Lenovo B5400, Quanta BM5 Rev:D, martwy


przez drill 28 czerwca 2017, 16:35
I have replaced PU2 an nothing was change, the symptoms still like in first post i wrote.
Wymieniłem PU2 i nic się nie zmieniło, objawy dokładnie takie same jak przed wymianą.
Ktoś ma jakieś pomysły?
//edit
A więc tak, zwarłem dreny tranzystorów w układzie zabezpieczenia, podłączyłem zasilanie. Dioda zasilania mignęła trzy razy ACOK spadło do 0,01V, bramka pq37 - 6,3V, odłączyłem przewód zwierający dreny. Uruchomiłem płytę i... działa :wtf: Włącza się i wyłącza poprawnie dopóki nie odepnę zasilania.
//edit
Po wielu pomiarach i wertowania w schemacie nie znalazłem odchyleń od normy. Płyta zaczęła się załączać co kilka cykli. Skoki napięcia na drenie drugiego tranzystora (losowo) w końcu wskakują na 20v i wtedy można uruchomić płytę(np. 4 skoki - 4-8V, 4-12v, 4-10V, 20V, i tak trzyma). Ktoś miał kiedyś podobny przypadek?

#8 Re: Lenovo B5400, Quanta BM5 Rev:D, martwy


przez drill 29 czerwca 2017, 21:53
Wyedytowany post #7, za pomoc w naprawie oferuję skromne podziękowanie w postaci 50pkt.

#9 Re: Lenovo B5400, Quanta BM5 Rev:D, martwy


przez matic 30 czerwca 2017, 10:45
Hello!

Measure voltage to ground on all pins of PQ24 and PQ26.

Re: Lenovo B5400, Quanta BM5 Rev:D, martwy


przez Google Adsense [BOT] 30 czerwca 2017, 11:02
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.