• Lenovo B5400 Nie ładuje baterii

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Lenovo B5400 Nie ładuje baterii


przez naprawimyto 27 marca 2017, 11:52
Witam, na wstępie chciałbym zaznaczyć, że dopiero uczę się diagnozowania usterek w laptopach w tej chwili napotkałem problem w laptopie Lenovo B5400 płyta:

DA0BM5MB8D0 Rev:D

Laptop się uruchamia działa poprawie, rozpoznaje włożenie ładowarki sygnalizuje to chociażby rozjaśnieniem ekranu, na naładowanej w innym laptopie baterii również się na niej uruchomi. Po zalogowaniu do systemu pokazuje % baterii i wyświetla komunikat o tym, że bat nie jest ładowana.

Czytając szkolenie ( bo od tego zacząłem ) przypiąłem się do chargera, został wymieniony na taki sam, charger jest zasilany

VCC - około 20v 20nóżka
ACDET - około 2.6v 6nóżka
IOUT - 0,25v 7 nóżka

Nie podoba mi się element PF1 na którym jest 0,78V i to napięcie wychodzi z chargera z nóżek 12 i 13

Kondensator PC21 - niecałe 5,95v

PL1 - 0,78V

Moim zdaniem głównym winowajcą tego wszystkiego to jest zaniżone napięcie na cewce PL1 , nie wiem czy dobrze kombinowałem ale chciałem zrobić próbę zwarciową na rezystorze PR130 niestety nic nie wykazało.

Zdaje sobie sprawę, że informacje jakie podałem w połowie mogą być nie potrzebne do zdiagnozowania usterki lub podałem ich za mało proszę o wyrozumiałość , dopiero zaczynam ale staram się ;)

Re: Lenovo B5400 Nie ładuje baterii


przez Google Adsense [BOT] 27 marca 2017, 11:52

#3 Re: Lenovo B5400 Nie ładuje baterii


przez naprawimyto 27 marca 2017, 14:12
PU2 voltage

1- 20v
5- 0v
8- 3,3v
9 -3,21v
17- 5,75v
19 - 0,78v


batterry connector with battery
1 pin - 0,78v
2 pin - 0,78v
3pin - 3,21v
4pin - 3,21v
5 pin - 1,62v
6 pin - 0v GND
7 pin - 0v GND


battery connector whitout
1, 2 pin - 2v
3,4,5 pin - 3,25v
6,7 pin - 0v GND

#5 Re: Lenovo B5400 Nie ładuje baterii


przez Usunięty Użytkownik 402 27 marca 2017, 21:09
Proponuję sprawdzić pierwsze po gnieździe zasilania mosfety czy nie jest któryś przebity.

#6 Re: Lenovo B5400 Nie ładuje baterii


przez naprawimyto 28 marca 2017, 06:27
Raczej nie jest to wina baterii samej w sobie ponieważ, była podstawiana co prawda z innego modelu ale pasująca z takimi samymi wyprowadzeniami i efekt był taki sam.

Kolego LAZY - co masz na myśli pisząc "przebite" chodzi Ci czy nie mają zwarcia gdzieś do masy?

#7 Re: Lenovo B5400 Nie ładuje baterii


przez Usunięty Użytkownik 402 28 marca 2017, 15:15
Mierzenie zwarcia do masy nie ma sensu w tym przypadku.
Przez nie wchodzi przecież zasilanie na płytę. Czasem zdarza się że tranzystor jest uszkodzony- przebity i puszcza napięcie niezależnie od wysterowania na bramce. Więc musisz sprawdzić same tranzystory.
Określ w profilu SL.

#8 Re: Lenovo B5400 Nie ładuje baterii


przez naprawimyto 29 marca 2017, 13:51
Niestety, nie jest to wina baterii, efekt jest taki sam, pokazuje BRAK ŁADOWANIA.

#9 Re: Lenovo B5400 Nie ładuje baterii


przez naprawimyto 5 kwietnia 2017, 08:15
odświeżam, ponieważ nie byłem dostępny a usterka nadal występuję - przypiąłem się do mosfetów PQ37 i PQ 38, niestety nie mam dokładnie takich jak być powinny (już zamówiłem) poczytałem troszkę na temat zamiany i gdzieś wyczytałem żeby wsadzić po prostu P-Chanel taki jak ten który siedział fabrycznie, wymieniłem Parę i niestety, laptop na naładowanej baterii się nie uruchomi a na zasilaczu włącza się i pokazuje stan baterii np 65% informację, że nie ładuje, po odpięciu zasilacza automatycznie się wyłącza.
Napięcie jakie idzie na złącze baterii to 17,5V.
Kolejnym krokiem było zostawienie fabrycznego TPC8109 w miejscu PQ37 laptop na baterii się uruchamia, widzi podpięty zasilacz pokazuje stan baterii ale nadal jest informacje o tym, że nie ładuje.

Zamówiłem już oba mosfety bo niestety moja baza części jest bardzo uboga (dopiero zaczynam).

Re: Lenovo B5400 Nie ładuje baterii


przez Google Adsense [BOT] 5 kwietnia 2017, 09:19
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.