• Jaką matę antystatyczną?

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Jaką matę antystatyczną?


przez mrKoval 29 marca 2011, 19:51
Na cały stół? Z kablem do podpięcia pod kaloryfer?

Czy też odpuścić sobie matę a stosować tylko opaskę?

Re: Jaką matę antystatyczną?


przez Google Adsense [BOT] 29 marca 2011, 19:51

#2 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez Vogelek23 29 marca 2011, 20:11
Mata jest potrzebna - nie tylko zabezpiecza przed ESD, ale chroni obudowę laptopa przed zarysowaniami, z uwagi na elastyczną powierzchnię.
Co do wielkości - opinie są podzielone. Na pewno musi być wystarczająco duża, aby zmieścić 20" laptopa, ale niekoniecznie musi być na cały stół.
Wraz z matą należy stosować opaskę na rękę oraz obuwie antystatyczne (bądź opaskę na obuwie - są nawet wersje damskie i męskie), a do tego rękawiczki (zabezpieczają przed pozostawianiem kwaśnych, tłustych odcisków z palców na PCB).

#3 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez danb 29 marca 2011, 20:21
Do ochrony obudowy laptopa przed zarysowaniami polecam używać polietylenową folię ochronną. Folia jest samoprzylepna, posiada klej akrylowy. Grubość folii - 50 mikronów. Bezproblemowo schodzi po naprawie. Koszt folii przy wymiarach 300 mm x 100 m to około 70 zł netto.

Dobre ceny na folie posiada firma Paxx Polska. http://www.paxx.pl

#4 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez DjDave 29 marca 2011, 20:34
Dlaczego niektóre maty mają przyłączenie do uziemienia a niektóre nie? Czy te z przyłączeniem są lepsze?

#5 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez arvika 29 marca 2011, 21:03
Z foliami trzeba ostrożnie, zdarza się że jak za mocno trzyma to zejdzie razem z logiem laptopa ;)

#6 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez chprzemo 29 marca 2011, 21:44
DjDave napisał(a):Dlaczego niektóre maty mają przyłączenie do uziemienia a niektóre nie? Czy te z przyłączeniem są lepsze?


Z tego co mi wiadomo każda mata musi być podłączona do uziemienia. Mata bez takiego przyłącza może być stosowana jedynie na specjalistycznym- uziemionym stole... Jednak ceny takich stołów mimo, iż same w sobie są solidnie i porządnie wykonane powalają;)

#7 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez pcdata 30 marca 2011, 07:36
mrKoval napisał(a):Na cały stół? Z kablem do podpięcia pod kaloryfer?
Czy też odpuścić sobie matę a stosować tylko opaskę?

A samą opaskę to do czego? do kaloryfera?
Konfiguracja "mata do kaloryfera + opaska do maty" powodowała u mnie szczypanie w rękę pod opaską przy każdym dotknięciu płyty podłączonej do zasilacza. Instalacja elektryczna w budynku jest tylko dwużyłowa, brak uziemienia. W tej chwili matę mam podpiętą do masy zasilacza - nie wiem na ile chroni ale przynajmniej nie kopie.

#8 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez chprzemo 30 marca 2011, 08:10
pcdata napisał(a):Konfiguracja "mata do kaloryfera + opaska do maty" powodowała u mnie szczypanie w rękę pod opaską przy każdym dotknięciu płyty podłączonej do zasilacza. Instalacja elektryczna w budynku jest tylko dwużyłowa, brak uziemienia. W tej chwili matę mam podpiętą do masy zasilacza - nie wiem na ile chroni ale przynajmniej nie kopie.



Mam ten sam problem, tworząc "instalację stołu" zamontowałem 3 podręczne gniazda zasilania które nie mają bolca (wiem, że to karygodne), i każde dotknięcie masy PCB powoduje szczypanie. Problemem są właśnie te nieuziemione gniazda... Temat uziemienia rozwiążesz podpinając się do kaloryfera (lub jakiejkolwiek rury instalacji wod-ka), on siłą rzeczy jest uziemiony, może nie usunąłeś farby z metalu... Innym rozwiązaniem jest wbicie pręta (niemalowanego) na głębokość min 1m w ziemię- to również powinno rozwiązać problem.

Przyjaciel z branży zademonstrował mi w prosty sposób co to jest to szczypanie.... Tak naprawdę jest to 230V lub 115V, kontrolka (probówka) normalnie żarzy się po dotknięciu masa PCB- nieuziemiona mata.

pozdrawiam

#9 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez willyvmm 30 marca 2011, 08:20
Samo uziemienie maty nie jest wystarczające. WSZYSTKIE urządzenia które są w warsztacie muszą też być uziemione do tego samego potencjału.

#10 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez pcdata 30 marca 2011, 08:22
Wiem jakie jest napięcie, zwykły multimetr pokazuje 40V ale ma stosunkowo niską impedancję w tym konkretnym przypadku więc raczej zaniża wskazanie.
Podkreślam że kopanie występowało przy UZIEMIONEJ macie (kaloryfer).

#11 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez digix 30 marca 2011, 08:25
W ŻADNYM wypadku nie należy podłączać opaski, maty czy systemu ESD do instalacji dwu żyłowej!!! Uziemienie to zupełnie coś innego niż przewód neutralny instalacji 230VAC.

#12 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez chprzemo 30 marca 2011, 08:28
pcdata napisał(a):Wiem jakie jest napięcie, zwykły multimetr pokazuje 40V ale ma stosunkowo niską impedancję w tym konkretnym przypadku więc raczej zaniża wskazanie.
Podkreślam że kopanie występowało przy UZIEMIONEJ macie (kaloryfer).



Czyli ta mata NIE była uziemiona, może podłącz do innej rury i sprawdź... A 40V to już chyba skutecznie może zabić układ BGA czy narobić bigosu na całej PCB. Ja będę z tym za chwilę walczył bo nie chcę przykrych niespodzianek spowodowanych takim wyładowaniem.

#13 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez grisza69 30 marca 2011, 08:30
Uważam że w takich sytuacjach najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie transformatora separacyjnego.
Przy zabawach z urządzeniami zasilanymi zasilaczami impulsowymi naprawdę należy dbać o bezpieczeństwo.

#14 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez pcdata 30 marca 2011, 09:41
grisza69 napisał(a):Uważam że w takich sytuacjach najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie transformatora separacyjnego.
Przy zabawach z urządzeniami zasilanymi zasilaczami impulsowymi naprawdę należy dbać o bezpieczeństwo.

Pisząc o zasilaczu mam na myśli transformatorowy zasilacz serwisowy, tylko przy pomocy takiego zasilam płyty na stole (pomiar prądu itp), laptopowe impulsowe wykorzystuję tylko kiedy zasilam poskładany naprawiony laptop.
Jak przy transformatorze separacyjnym rozwiązać uziemienie maty? oraz czy i jak uziemiać punkt zerowy uzw. wtórnego?
Podkreślam że w budynku NIE MA instalacji elektrycznej trzyżyłowej z uziemieniem.

#15 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez grisza69 30 marca 2011, 10:00
pcdata napisał(a):..............
Jak przy transformatorze separacyjnym rozwiązać uziemienie maty? oraz czy i jak uziemiać punkt zerowy uzw. wtórnego?


W separacji elektrycznej obwód separowany jest tylko sprzężony magnetycznie z obwodem pierwotnym i masz całe "clou" separacji, zresztą obwodu separacyjnego nie wolno uziemiać ani łączyć metalicznie z innym obwodem dzięki temu nie ma możliwości przeniesienia napięcia dotykowego na odbiornik separowany. Ta technika jest stosowana przy zasilaniu sprzętu medycznego .
Co do instalacji dwużyłowej , warto sprawdzić jaki jest typ przyłącza do budynku , nie chce tutaj proponować ogólnych rozwiązań typu ( zerowanie do bolca ) natomiast warto to przedyskutować z "kumatym" elektrykiem który zrobi pomiary np upływności sieci i zaproponuje bezpieczne rozwiązanie.

#16 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez mareksmd 30 marca 2011, 10:25
Tak naprawdę bezpiecznym rozwiązaniem jest tylko uziemienie (nie mylić z zerowaniem-podłączeniem czy mostkowaniem bolca do zera instalacji) Podłączenie do kaloryfera lub jakiejś innej rury daje napięcie, czyli różnicę potencjałów(szczypanie-bo mały prąd) między zerem które jest z innego punktu i rurą. Idąc dalej dobrym rozwiązaniem dla bezpieczeństwa jest "różnicówka", niestety nie zabezpieczy przed ESD, a wyskoczy przy porażeniu.
Uważam że w przypadku złego podłączenie maty, przy naprawie np: zasilacza i dotknięciu fazy, mata może doprowadzić do poważnego porażenia z powodu zamknięcia obwodu między zerem z kaloryfera podłączonym do dłoni a dotykanym miejscem w zasilaczu i wtedy wygląda się tak: :shock:

#17 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez DjDave 30 marca 2011, 20:59
Górna powierzchnia maty ma 10^7Ω - 10^9Ω więc raczej nie zamknie obwodu. Do uziemienia podłączona jest dolna część, stąd moje poprzednie pytanie: dlaczego w ogóle uziemiać taką mate?

#18 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez grisza69 30 marca 2011, 21:40
DjDave napisał(a):................. Do uziemienia podłączona jest dolna część, stąd moje poprzednie pytanie: dlaczego w ogóle uziemiać taką mate?

Zaproponuj inny sposób wyzerowania ładunku :P .

#19 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez DjDave 30 marca 2011, 22:19
No tak, w ten sposób wyzeruje się ładunek, to dlaczego niektóre maty nie mają podłączenia do uziemienia? O to pytałem na początku.

#20 Re: Jaką matę antystatyczną?


przez digix 30 marca 2011, 22:32
W zasadzie matę można kupić z już podpiętym klipsem lub też bez i samemu sobie podpiąć w wygodnym dla nas miejscu. Mata bez podłączenia do uziemienia nie będzie działała bo rozproszony na niej ładunek nie będzie mógł być rozładowany. Gdzie widziałeś takie maty ESD działające bez uziemienia? Chętnie zapytam sprzedawcę na jakiej zasadzie to funkcjonuje. :roll:

Re: Jaką matę antystatyczną?


przez Google Adsense [BOT] 30 marca 2011, 22:32
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.