Forum ELVIKOM

Forum ELVIKOM

Forum poświęcone profesjonalnym naprawom sprzętu komputerowego

English  Polski  Русский 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Zasady działu

1. W tym dziale można prowadzić dyskusje na każdy temat i bez cenzury (z dwoma wyjątkami, podanymi w p.3).
2. Przeklinanie jest dozwolone, o ile skrypt forum nie wytnie ("cenzor" skryptowy działa globalnie).
3. Zabronione jest zamieszczanie jakichkolwiek danych osobowych/firmowych, a także reklamy (w tym kryptoreklamy).
4. Staramy się pisać jakkolwiek zrozumiale (poprawna polszczyzna NIE JEST tutaj jednakże ścisłym wymogiem).

Strona 1 z 1 [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 #1   Tytuł: Jak dodać wsad bios?
PostNapisane: 30 kwietnia 2017, 15:12 
Witam. Forumowicz potrzebuje wsad, który najprawdopodobniej posiadam (https://www.elvikom.pl/prosba-o-wyczyszczenie-me-region-toshiba-satellite-l500-la-5322p-t49061.html#p186015) Jak go dodać, aby być w zgodzie z https://www.elvikom.pl/zasady-dzialu-pliki-bios-niezweryfikowane-aktualizacja-06-06-2016-t14652.html ? Pełnej obsady kluczowych układów nie znam. Co robić?

Tytuł: Re: Jak dodać wsad bios?
PostNapisane: 30 kwietnia 2017, 15:12 

#2   Tytuł: Re: Jak dodać wsad bios?
PostNapisane: 1 maja 2017, 13:46 
marcinmarcin napisał(a):
Jak go dodać, aby być w zgodzie z (...) Pełnej obsady kluczowych układów nie znam. Co robić?
Sprawa jest bardzo prosta, opiszę w punktach:

1. Idziemy do search.php
2. Wpisujemy frazę wyszukiwania "LA-5322P bios" (czasami pomaga także fraza "LA-5322P schemat")
3. Przechodzimy do któregokolwiek wątku z wyników
4. Odnajdujemy potrzebne informacje (w przypadku schematów, na pewno znajdziemy oznaczenie EC w schemacie blokowym, a na zdjęciach HD to już mamy komplet informacji)

W ten sposób dla płyty LA-5322P znalazłem następujące informacje:
CPU: Intel Core i3-330M SLBMD
GPU: AMD Radeon HD 4650 216-0729042
PCH: Intel BD82HM55 SLGZS
EC: ENE KB926QF D3
BIOS IC: MAIN U13 MX25L3205D (32Mbit = 4MB) + EC U22 MX25L2005C (2Mbit = 256kB)

-------

Jeśli nie możemy znaleźć informacji na forum, obsadę układową w 90% znajdziemy w grafikach Google (lub na stronach z aukcjami eBay, Allegro itd):

1. Idziemy do https://www.google.pl/
2. Wpisujemy frazę wyszukiwania "LA-5322P"
3. Przechodzimy do zakładki GRAFIKA
4. Wybieramy zakładkę NARZĘDZIA, a następnie ROZMIAR
5. Z podmenu ROZMIAR wybieramy DUŻE
6. Odnajdujemy wszystkie zdjęcia, na których widać interesujące nas układy

Proszę pamiętać, że internet jest naszym przyjacielem i ZAWSZE jest możliwość odnalezienia w nim potrzebnych informacji - kwestia tylko, aby wiedzieć, JAK je szukać.

#3   Tytuł: Re: Jak dodać wsad bios?
PostNapisane: 1 maja 2017, 15:25 
Dodałem wsad, ale tylko dlatego, że skopiowałem część Twojego posta (mam nadzieję, że obsada się zgadza). W innym przypadku bym tego nie zrobił. Zastanawiające dla mnie jest, że osoba która chce pomóc musi szukać informacji w internecie (tracić czas). Może to pytający powinien podać obsadę płyty? Kopiuj->wklej i wszyscy zadowoleni.

#4   Tytuł: Re: Jak dodać wsad bios?
PostNapisane: 1 maja 2017, 16:22 
marcinmarcin napisał(a):
Zastanawiające dla mnie jest, że osoba która chce pomóc musi szukać informacji w internecie (tracić czas).
Gdyby ta osoba była bardziej systematyczna (i np. dodała obsadę płyty do nazwy pliku po jego zgraniu), nie byłoby potrzeby szukania informacji w internecie. Przykładowy sposób umieszczenia obsady w nazwie pliku: NTWAA-LA_B111PR10-SR0N0-SLJ8E-N16P_GE_A1-KB930-25Q64BV.bin (ja to tak właśnie robię).

marcinmarcin napisał(a):
Może to pytający powinien podać obsadę płyty? Kopiuj->wklej i wszyscy zadowoleni.
No, nie do końca - dla przykładu, zgrywasz wsad z płyty Samsung NP350, która ma most HM70, natomiast autor pyta się o ten sam model i to samo oznaczenie kodowe płyty, ale nie podaje informacji, że ma most HM76 - nie ma szans, żeby Twój wsad BIOS zadziałał w jego płycie. Dlatego tak ważne jest, aby spisywać obsadę układową z płyty, z której zgrywamy plik. Oczywiście, logiczne i słuszne jest, żeby pytający o wsad także podał w poście obsadę układową, dlatego stosowne edycje zasad działu zostaną poczynione.

#5   Tytuł: Re: Jak dodać wsad bios?
PostNapisane: 1 maja 2017, 20:22 
marcinmarcin napisał(a):
Dodałem wsad, ale tylko dlatego, że skopiowałem część Twojego posta (mam nadzieję, że obsada się zgadza). W innym przypadku bym tego nie zrobił. Zastanawiające dla mnie jest, że osoba która chce pomóc musi szukać informacji w internecie (tracić czas). Może to pytający powinien podać obsadę płyty? Kopiuj->wklej i wszyscy zadowoleni.

Dodam swoje 3 grosze.
Bardzo często jest pewnie tak, że ktoś chce pomóc, ale przez obostrzenia forumowe i odrzuty postów po prostu się zniechęca.
Bo naprawdę w pracy nie każdy ma aż tyle czasu, by skrupulatnie notować całe obsady płyt, a z forum korzysta najczęściej wieczorami, kiedy to do płyty już dostępu nie ma. ( czytaj: poszła już do klienta).
Poza tym wady zgrywa nie tylko jedna osoba w firmie.
Dałoby się nieraz pomóc i osoba potrzebująca, niejednokrotnie zdesperowana chętnie spróbowała by dobrego wsadu z danej płyty nawet bez pełnej obsady, ale nie spróbuje, bo nie ma jak go przekazać.
Rozumiem więc kolegę powyżej, ale rozumiem również administratora, dającego o porządek na forum.
Czy znalazłby się jakiś złoty środek?

#6   Tytuł: Re: Jak dodać wsad bios?
PostNapisane: 1 maja 2017, 21:51 
dittos napisał(a):
Czy znalazłby się jakiś złoty środek?
Według mnie - NIE.

Wyobraź sobie taką sytuację, jak opisałem powyżej, płyta to konkretnie LA-8862P. Włącza się, ale nie daje obrazu. Jako autor zapytania, szukasz sprawdzonego wsadu, nie podając obsady układowej (masz most HM70). Ktoś daje Ci sprawdzony osobiście wsad (zgrany z płyty z mostkiem HM76), również nie podając obsady układowej. Po jego wgraniu, płyta nie zmienia działania (włącza się bez obrazu). Dwie następne osoby dają Ci sprawdzone wsady (znów oba pod HM76, ale nie opisane), więc sytuacja z Twoją płytą nadal się nie zmienia (czyli włącza się bez obrazu). Myślisz sobie wtedy, że skoro na 4 różnych wsadach (1 Twój i 3 z forum) sytuacja jest taka sama, to z pewnością nie może być to problem wsadu BIOS. Zaczynasz rwać PCH, EC, a na koniec - w akcie desperacji - nawet podstawkę CPU. Wszystko na nic, więc klient odbiera laptopa bez naprawy (nie zgadza się na nową płytę za 400zł) a Ty nie dostajesz nic za stracony nad tą płytą czas. A potrzebowała ona jedynie sprawnego wsadu BIOS pod ten konkretny PCH (HM70).

Powyższa historia to nie jest wytwór mojej wyobraźni - kilkakrotnie przytrafiły mi się takie sytuacje i gdy doszedłem do tego, co "w trawie piszczy", było już za późno. I dlatego wolę poświęcić te 5 minut więcej na każdą naprawę, aby spisać obsadę układową (10 minut, gdy dodatkowo robię zdjęcia płyty), niż potem ślęczeć długie godziny bez żadnego efektu, zastanawiając się, dlaczego coś nie działa. Naprawy w serwisie to nie taśma produkcyjna - od tego, jak dokładnie udokumentujesz każdy nowy model, zależy, jak szybko naprawisz następne jego egzemplarze. Pośpiech to najgorszy z możliwych doradców w warsztacie elektroniki.

#7   Tytuł: Re: Jak dodać wsad bios?
PostNapisane: 2 maja 2017, 16:52 
Vogelek23 napisał(a):
marcinmarcin napisał(a):
Jak go dodać, aby być w zgodzie z (...) Pełnej obsady kluczowych układów nie znam. Co robić?
Sprawa jest bardzo prosta [...]
1. Idziemy do https://www.google.pl/
2. Wpisujemy frazę wyszukiwania "LA-5322P"
3. Przechodzimy do zakładki GRAFIKA
4. Wybieramy zakładkę NARZĘDZIA, a następnie ROZMIAR
5. Z podmenu ROZMIAR wybieramy DUŻE
6. Odnajdujemy wszystkie zdjęcia, na których widać interesujące nas układy

Proszę pamiętać, że internet jest naszym przyjacielem i ZAWSZE jest możliwość odnalezienia w nim potrzebnych informacji - kwestia tylko, aby wiedzieć, JAK je szukać.

Spróbowałem powyższej metody w związku z https://www.elvikom.pl/sony-vaio-sve151g13m-quanta-hk5-mbx-269-rev-f-uefi-t48928.html

Nie udało się. Szukanie przez pół godziny lub więcej de facto zmyślonej obsady (nie z urządzenia a ze zlepku informacji dostępnych w internecie) chyba mija się z celem. Mam wsad, ale nadal nie mogę go udostępnić. Chyba jednak trzeba coś z tym zrobić.

#8   Tytuł: Re: Jak dodać wsad bios?
PostNapisane: 2 maja 2017, 22:06 
marcinmarcin napisał(a):
Chyba jednak trzeba coś z tym zrobić.
No ja przecież zrobiłem: zasady-dzialu-zapytania-o-schematy-bios-aktualizacja-01-05-2017-t9944.html - a teraz Ty też możesz poprawić coś ze swojej strony, np. zacząć spisywać obsadę układową z płyt, z których zgrywasz wsady.

#9   Tytuł: Re: Jak dodać wsad bios?
PostNapisane: 3 maja 2017, 16:18 
Przepraszam, nie zwróciłem uwagi, że zasady zapytań o bios się zmieniły. Pozdrawiam.

#10   Tytuł: Re: Jak dodać wsad bios?
PostNapisane: 18 czerwca 2017, 01:27 
Ja bym się wku...ił gdybym pobrał wsad, łyknęło by mi punkty za pobranie, a wsad by nie pasował do mojej płyty. Pobierasz kolejny wsad i kolejny... Dla tego też kolega Vogelek naciska na to by podać obsadę płyty wraz ze wsadem, nie ma wówczas bata żeby wsad nie pasował.

#11   Tytuł: Re: Jak dodać wsad bios?
PostNapisane: 18 czerwca 2017, 14:52 
LAZY napisał(a):
Ja bym się wku...ił gdybym pobrał wsad, łyknęło by mi punkty za pobranie, a wsad by nie pasował do mojej płyty.
Dlatego też wprowadziłem ocenę plików, która zwraca punkty, zużyte na pobranie wsadu, także tego, który nie pasuje do danej platformy - w ten sposób masz dalej punkty (wciąż te same punkty) na pobranie i sprawdzanie kolejnych wsadów.

LAZY napisał(a):
Dla tego też kolega Vogelek naciska na to by podać obsadę płyty wraz ze wsadem, nie ma wówczas bata żeby wsad nie pasował.
Wsad może nie działać w tej samej obsadzie z kilku powodów. Dwa główne powody to: niewyczyszczony ME Region oraz inna usterka płyty, niezwiązana z BIOSem.

Tytuł: Re: Re: Jak dodać wsad bios?
PostNapisane: 18 czerwca 2017, 14:52 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Strona 1 z 1 [ Posty: 11 ]