English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du)
  • HP NP530U3C-A05PL - Nie można odpalić OS, brak możliwości wejścia w BIOS

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów (ani linkowanie do nich na inne witryny), a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  6. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 HP NP530U3C-A05PL - Nie można odpalić OS, brak możliwości wejścia w BIOS

przez Bartq 20 stycznia 2020, 18:48
Dzień dobry wszystkim,

Drodzy Państwo, mam poważny problem. Dostałem od znajomego laptopa do prostej roboty. Zrobić format, doinstalować sterowniki, programiki i gotowe.
Na początku chciałem wejść do BIOSu aby ustawić bootowanie z pendrive, przełączyć tryb z UEFI na CSM itd. Pierwszym dziwnym objawem było, że komputer wcale nie reaguje na klawisz F2. Udało mi się dostać do BIOSu dopiero przez Windows 10 (Ustawienia -> Odzyskiwanie itd.). Tam wyłączyłem Fast boot i kolejność bootowania. Komputer po restarcie nadal nie reagował na klawisz wejścia do BIOSu ani nie chciał bootować z pendrive. Kolejny raz wszedłem do biosu przez Windowsa aby zmienić tryb z UEFI -> CSM. Po restarcie nadal nie działał klawisz od BIOSu natomiast komputer wystartował z pendrive. Udałlo się zainstalować Windowsa natomiast po restarcie już system nie wstaje. Nie udaje mi się załadować żadnego bootowalnego pendrive poza instalatorem Windowsa. Samo uruchomienie bez tego pendrive skutkuje resetem komputera i wpadnięciem w boot loop.
Grzebiąc na forum Elvikoma i ogólnodostępnym Internecie udało mi się ustalić, że ten komputer jest najprawdopodobniej wyposażony w ustrojstwo zwane iSSD, które może powodować problemy z systemem. Windows się instaluje na HDD a jego partycja boot instaluje się na wbudowanym SSD. Czy jedynym ratunkiem jest usunięcie tego dysku ?

W trybie UEFI - nie startuje z niczego, sam wchodzi do BIOSU
W trybie CSM - Restart za każdym razem, bootloop. Ładuje jedynie pendrive z Win10

Bardzo proszę o Waszą pomoc, chciałbym oddać znajomemu sprawnego laptopa, którego dał mi w dobrej wierze. Robiłem wszystko tak jak zawsze a tu spotkała mnie taka przykra niespodzianka.

Pozdrawiam serdecznie,
Bartek

Re: HP NP530U3C-A05PL - Nie można odpalić OS, brak możliwości wejścia w BIOS

przez Google Adsense [BOT] 20 stycznia 2020, 18:48

#2 Re: HP NP530U3C-A05PL - Nie można odpalić OS, brak możliwości wejścia w BIOS

przez Vogelek23 20 stycznia 2020, 19:14
Istnieje spore prawdopodobieństwo, że zarówno forum Elvikom, jak i ogólnodostępny internet, dostarczają poprawnej informacji o usterce iSSD. Ta usterka nie powinna jednak mieć wpływu na możliwość wejścia do ustawień BIOS. O ile jesteś w stanie to zrobić samodzielnie, należy odłączyć iSSD (instrukcja dostępna na forum) i sprawdzić ponownie, czy system zostanie poprawnie i czy komputer zacznie reagować na F2.

#3 Re: HP NP530U3C-A05PL - Nie można odpalić OS, brak możliwości wejścia w BIOS

przez Bartq 20 stycznia 2020, 19:31
Czytałem własnie, że ten komputer ma magiczną zdolność do uszkadzania BIOSu po instalacji Windowsa, dodatkowe ten problem z tym dyskiem zasugerował mi, że to może panaceum na wszystkie bóle.
Jest jakis mały krok na przód. Po zresetowaniu BIOSu baterią udało mi się dostać do niego. Wyłączyłem wszystkie opcje bootowania (Shift + 1) poza pendrive z Windowsem i następnie zresetowałem komputer. Co mnie miło zaskoczyło wystartował instalator a podczas partycjonowania dysku sam sobie ustawił wszystkie partycje na HDD. Po restarcie zaczął ładować system i konfigurować. Trwało to strasznie wolno ale wszystko udało się odpalić :)

System na ten moment odpala i wygląda na sprawny. Okazuje się, że gdy zainstalujemy kompletnego Windowsa razem z partycją bootująca na HDD a iSSD zostanie pusty to komputer daje radę odpalić. Pytaniem nadal jest dlaczego nie da się normalnie wejść do biosu i niektóre ustawienia nie chcą się zapisywać.
Mam jeszcze jedno pytanko, czy można jakoś zweryfikować czy ten wbudowany dysk jest uszkodzony ?

#4 Re: HP NP530U3C-A05PL - Nie można odpalić OS, brak możliwości wejścia w BIOS

przez Vogelek23 20 stycznia 2020, 19:36
Bartq napisał(a):Mam jeszcze jedno pytanko, czy można jakoś zweryfikować czy ten wbudowany dysk jest uszkodzony ?
Tylko poprzez testy (np. MHDD).

Bartq napisał(a):Pytaniem nadal jest dlaczego nie da się normalnie wejść do biosu i niektóre ustawienia nie chcą się zapisywać.
A może po prostu masz częściowo uszkodzony wsad BIOS i wystarczy go przeprogramować (lub uaktualnić z poziomu systemu).

#5 Re: HP NP530U3C-A05PL - Nie można odpalić OS, brak możliwości wejścia w BIOS

przez Bartq 20 stycznia 2020, 19:40
MHDD to chyba potężne i jednocześnie niebezpieczne narzędzie w rękach laika. Czy jest jakiś specjalny test dla takich dysków czy trzeba zrobić zwykły test odczytu/zapisu danych ?
Programowanie BIOSu chyba sobie odpuszczę aby nie kusić losu jeszcze bardziej ;).

#6 Re: HP NP530U3C-A05PL - Nie można odpalić OS, brak możliwości wejścia w BIOS  [ROZWIĄZANY]

przez Vogelek23 20 stycznia 2020, 19:48
Niestety, jeśli nie jesteś w stanie (z tych czy innych powodów) wykonać proponowanej diagnostyki, to my na ten moment nie będziemy w stanie więcej Ci pomóc. MHDD jest tylko przykładem, możesz użyć nieco bardziej "amatorskiego" softu jak np. HD Tune.

#7 Re: HP NP530U3C-A05PL - Nie można odpalić OS, brak możliwości wejścia w BIOS

przez Bartq 20 stycznia 2020, 20:03
No nic, komputerek ostatecznie zaczął się uruchamiać. Pracuje ospale ale sprawdzę ten dysk i zapytam znajomego co dalej chce z tym robić. Na ten moment dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Re: HP NP530U3C-A05PL - Nie można odpalić OS, brak możliwości wejścia w BIOS

przez Google Adsense [BOT] 20 stycznia 2020, 20:03