• HP G62-a25ew nie działa na zasilaczu

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 HP G62-a25ew nie działa na zasilaczu


przez Stani 5 stycznia 2017, 20:54
Laptop jak w temacie.
Płyta PM_A_HPC_S MV_MB_V1 Safina.
Na początku wymieniłem uszkodzony PQ38 (był zwarty).
Laptop działa prawidłowo na baterii, natomiast nie działa na samym zasilaczu. Używam zasilacza serwisowego z rezystorowym dzielnikiem 330kΩ do +19V i 10kΩ do "-" do pinu środkowego.
Po resecie CMOS-u i odłączeniu napięcia zasilania z zasilacza (bez baterii) działa prawidłowo do momentu pierwszego wyłączenia przyciskiem power. Kontrolka zasilania nie świeci. Później już nie daje się ponownie załączyć.
Po podłączeniu zasilacza i baterii zasilacz wskazuje pobór ok 1,450A ale nie ma ładowania.
Próbowałem już tak dobierać rezystory w zasilaczu, żeby sygnał SMART_ID był kolejno 0,499, 0,62 i 0,773V. Brak zmian. Rezystory i ścieżki pomiędzy KBC i PU12 dobre. Przy standartowym dzielniku jak wyżej napięcie SMART_ID wynosi 1,2V.
ACPRES jest prawidłowy.
Przy samym zasilaczu wtedy kiedy nie daje się załączyć pojawiają się po kolei przebiegi czasowe sygnałów do SLP_S5#_3R, którego już nie ma.
Pobór prądu przy stby 3mA. Napięcie+V3.3AL jest. Po naciśnięciu power Pojawia się +V3.3A oraz +V5A. Pobór prądu ok 18mA i spada po kilkunastu sekundach do 3mA .
Programowałem bios już różnymi wsadami. Wszystkie działały gorzej niż oryginał.
Proszę o jakieś sugestie.

Re: HP G62-a25ew nie działa na zasilaczu


przez Google Adsense [BOT] 5 stycznia 2017, 20:54

#2 Re: HP G62-a25ew nie działa na zasilaczu


przez Vogelek23 6 stycznia 2017, 03:43
Stani napisał(a):Używam zasilacza serwisowego z rezystorowym dzielnikiem 330kΩ do +19V i 10kΩ do "-" do pinu środkowego (...) Przy standartowym dzielniku jak wyżej napięcie SMART_ID wynosi 1,2V.
Skąd niby 1,2V na SMART_ID??? Dziwne teorie, kompletnie kolidujące z zasadami matematyki i fizyki. Przy takim dzielniku (330kΩ/10kΩ) i napięciu zasilacza 19V, uzyskasz ~0.56V na pinie środkowym (oczywiście bez obciążenia, czyli bez podłączania wtyczki do płyty). Podziel to jeszcze dzielnikiem PR194/PR196 (odpowiednio 130kΩ i 24.3kΩ) i sygnał SMART_ID (ale nie SMART_ADP_ID!) wyjdzie Ci ~90mV (sam dzielnik też wprowadzi dodatkowy spadek napięcia na rezystorze 330kΩ i w efekcie będzie poniżej tych 90mV). Ciekawe, jak taki poziom napięcia SMART_ID zinterpretuje KBC :|

Żeby na SMART_ID (n. 72 kontrolera KBC) uzyskać ~0.78V, potrzebujesz ~5V napięcia na środkowym pinie zasilacza (SMART_ADP_ID). Teoretycznie uzyskałbyś to, dodając od pinu do masy rezystor ~120kΩ. Jednakże nie jest to takie oczywiste - trzeba wziąć poprawkę na fakt, że zastępcza rezystancja dzielnika PR194/PR196 (połączenie szeregowe, czyli 130kΩ + 24.3kΩ = 154.3kΩ) stanie się bocznikiem dla rezystora 120kΩ. Zastępcza rezystancja dla 120kΩ i 154.3kΩ (tym razem połączenie równoległe) wyniesie ~67.5kΩ i przy 330kΩ do +19V da ~3,23V na SMART_ADP_ID. To będzie za mało, aby za dzielnikiem PR194/PR196 uzyskać ~0,78V. Te 120kΩ musi zatem być rezystancją zastępczą rezystora do masy (którego wartość trzeba obliczyć) i wypadkowej rezystancji połączonych szeregowo PR194 i PR196. A gdyby zostawić te 330kΩ do plusa i nie podłączać żadnego rezystora do masy? Miałbyś ok. 6.33V na środkowym pinie zasilacza (oczywiście po podłączeniu do płyty), zaś za dzielnikiem wyszłoby ok. 0,99V - czyli symulacja zasilacza 135W. Wiesz, dlaczego tak?

I teraz nieco praktyki - jakie jest napięcie na bramkach i drenach PQ36 oraz PQ38 przy podłączonym zasilaczu, bez baterii?

#3 Re: HP G62-a25ew nie działa na zasilaczu


przez Stani 6 stycznia 2017, 06:24
Przepraszam faktycznie pomyliłem pomiary.
Laptop bez baterii.
Przy standardowym podłączeniu dzielnika (313k i 9,3k) kontrolka power miga co sekundę i nie da się załączyć. Napięcie SMART_ID - 0,082V.

Przy podłączeniu środkowego pinu przez rezystor 167kΩ do +19V bez podpinania do minusa, po resecie cmos i odczekaniu z odłączonym zasilaczem laptop się uruchamia. Sygnał SMART_ID -1,2V. Na pinie środkowym 7,62V. Prąd pobierany 1,7A.
Napięcia w kolejności G,D,S
PQ36-9,3V;18,9V;18,9V
PQ38-18,2V;18,4V;18,9V
Pytanie:
której rezystancji dotyczy opis schematu w tabelce nad układem PU12B (180W/130k) ?.

Po wyłączeniu przyciskiem power znów nie daje się załączyć.
napięcia na PQ36 i 38 się praktycznie nie zmieniają.
Kontrolka zasilania na gnieździe nie świeci się w żadnym przypadku. Jest sprawna.
Nie mam w tej chwili baterii, żeby wykonać jakiekolwiek pomiary z baterią.

Dodane 6:56.
Zauważyłem brak rezystora PR192. Czyżby tak było fabrycznie?. Wydaje mi się, że jest istotny.

-- 6 stycznia 2017, 07:35 --

Dodane 7:30
Wlutowanie rezystora nic nie zmieniło.

#4 Re: HP G62-a25ew nie działa na zasilaczu


przez Vogelek23 6 stycznia 2017, 09:54
Stani napisał(a):Pytanie:
czy zasilacz ma być 180W jeśli R194 mam 130kΩ?. Potwierdzało by to uruchomienie się laptopa przy 1,2V SMART_ID.
Laptop w sumie mały (15") bez stacji dokującej.
Nie - zasilacz do tego modelu jest 90W. Rezystor 330kΩ symuluje właśnie taką moc i na tym ustawieniu ma to działać.

Stani napisał(a):Zauważyłem brak rezystora PR192. Czyżby tak było fabrycznie?. Wydaje mi się, że jest istotny.
PR192 na schemacie jest oznaczony jako "NI", czyli Not Inserted, czyli nie zamontowany. Wzmacniacz PU12B ma pracować w otwartej pętli sprzężenia zwrotnego, ponieważ ma reagować na nawet najmniejsze różnice napięć na jego wejściach.

Stani napisał(a):Przy standardowym podłączeniu dzielnika (313k i 9,3k)
To nie jest standardowe podłączenie! Skąd to w ogóle wziąłeś???

Stani napisał(a):Przy podłączeniu środkowego pinu przez rezystor 167kΩ do +19V
Po co zmieniasz od wieków działającą modyfikację z JEDNYM rezystorem 330kΩ do plusa i mnożysz sobie problemy na własne życzenie???

Stani napisał(a):PQ38-18,2V;18,4V;18,9V
Tu jest źle, bo PQ38 nie jest wysterowany. Proszę wykonać modyfikację z rezystorem 330kΩ do plusa (bez podłączania rezystora do masy) i ponownie zmierzyć napięcia na PQ38.

#5 Re: HP G62-a25ew nie działa na zasilaczu


przez Stani 6 stycznia 2017, 11:00
"Przy standardowym podłączeniu dzielnika (313k i 9,3k)" - tak jak pisałem korzystam z zasilacza serwisowego i do pinu środkowego podłączam napięcie z dzielnika. Podane wartości to wartości rzeczywiste (zmierzone) założonych rezystorów.

"Po co zmieniasz od wieków działającą modyfikację z JEDNYM rezystorem 330kΩ do plusa i mnożysz sobie problemy na własne życzenie???"
- zrobiłem to po przeczytaniu Twojego postu #12 z tematu

hp-g62-nie-dziala-na-zasilaczu-cykanie-przetwornicy-t36297.html
cyt. "Ja jednak wstawiłbym tu dzielnik - jeden rezystor (330kΩ) od +19V do środkowego pinu a drugi (10kΩ) od pinu do masy - moim zdaniem, lepiej ustalić dokładne napięcie dla zasilacza 65W, choć oczywiście 330kΩ do plusa też powinien "zaskoczyć". Wszystko oczywiście tylko w ramach diagnostyki."

Zaraz sprawdzę jeszcze raz tranzystor PQ38 bo go wymieniałem. Co prawda nie wstawiłem takiego samego ale wstawiony jest nowy zakupiony w TME, p-channel o parametrach o ile pamiętam lepszych niż FDMC4435BZ. Wiekszy prąd, napięcie i mniejsza rezystancja.
Zastanawia mnie tylko dlaczego się uruchamia po resecie cmos-u i odłączeniu zasilacza?.

-- 6 stycznia 2017, 12:45 --

Rezystor pozostawiony tylko 330k. Napięcie na PQ38 bez zmian. PQ38 wymieniony na 4407 (na krótkich przewodach). Bez zmian. Napięcie SMART_ID - 0,96. Dalej uruchamia się tylko po resecie cmos i odłączeniu na chwilę zasilacza. Po wyłączeniu przyciskiem power nie da się załączyć. Próba ponownego załączenia przyciskiem power powoduje wzrost na chwilę pobieranego prądu do 18mA po czym wraca znów do poboru-2-3mA.

Re: HP G62-a25ew nie działa na zasilaczu


przez Google Adsense [BOT] 6 stycznia 2017, 11:00
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.