English Polski Русский

Przewodnik po BBCode

Wprowadzenie

BBCode jest specjalną implementacją HTML-a, a możliwość jego używania jest uzależniona od ustawień wybranych przez administratora. Jeśli chcesz, możesz wyłączyć go w niektórych postach, zaznaczając opcję Wyłącz BBCode przy ich wysyłaniu. Znaczniki BBCode są zamknięte w nawiasach kwadratowych - [ i ], a nie w trójkątnych - < i >, oraz oferują większą kontrolę nad tym co i jak będzie wyświetlane. Zależnie od szablonu, którego używasz, możesz w bardzo łatwy sposób dodawać znaczniki BBCode do postów poprzez odpowiednie przyciski na stronie wysyłania postu. Mimo to, ten przewodnik może Ci się przydać.

Formatowanie tekstu

BBCode zawiera znaczniki pozwalające na szybką zmianę podstawowego wyglądu tekstu. Przedstawione tutaj przykłady są standardowo dostępne przez skrypt, jednakże ich dostępnością zarządza administrator. Może on, w zależności od potrzeb, dodać także inne, niedostępne w standardowej wersji skryptu, znaczniki formatowania tekstu.. Przykładowe znaczniki:
 • Aby pogrubić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [b] i [/b]. Przykładowo, kod [b]Tekst[/b] zmieni się w Tekst
 • Aby pochylić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [i] i [/i]. Przykładowo, kod [i]Tekst[/i] zmieni się w Tekst
 • Aby podkreślić jakiś tekst, wstaw go pomiędzy znaczniki [u] i [/u]. Przykładowo, kod [u]Tekst[/u] zmieni się w Tekst
Przedstawione tutaj przykłady są standardowo dostępne przez skrypt, jednakże ich dostępnością zarządza administrator. Może on, w zależności od potrzeb, dodać także inne, niedostępne w standardowej wersji skryptu, znaczniki formatowania tekstu. Aby zmienić kolor lub rozmiar tekstu, można użyć znaczników wymienionych poniżej. Pamiętaj, że to, jaki będzie rezultat po wyświetleniu, zależy od przeglądarki i systemu użytkownika.
 • Zmianę koloru tekstu można osiągnąć przez otoczenie go znacznikami [color=] i [/color]. Po znaku = powinieneś podać angielską nazwę koloru (np. red, blue, yellow) albo szesnastkową wartość (np. #FFFFFF, #000000). Przykładowo, żeby osiągnąć czerwony tekst powinieneś użyć kodu [color=red]czerwony tekst[/color] albo [color=#FF0000]czerwony tekst[/color]
 • Zmianę rozmiaru tekstu można osiagnąć przez otoczenie go znacznikami [size=] i [/size]. Ten znacznik jest zależny od szablonu, którego używasz, ale zalecanym formatem jest liczba reprezentująca rozmiar tekstu w procentach, zaczynając od 20 (bardzo mały) aż do 200 (bardzo duży). Przykładowo, żeby osiągnąć mały tekst powinieneś użyć kodu [size=30]mały tekst[/size]
Tak, naturalnie, że możesz - na przykład można napisać: [size=150][color=red][b]POPATRZ NA MNIE![/b][/color][/size], co zmieni się w POPATRZ NA MNIE! Nie radzimy jednak wpisywać tekstu z formatowaniem podobnym do tego w przykładzie - lepiej jest pisać z użyciem standardowej czcionki. Pamiętaj również, że to od Ciebie zależy zachowanie poprawnej kolejności początkowych i końcowych znaczników. Przykładowo, poniższy kod nie zadziała: [b][u]Tekst[/b][/u]

Cytowanie i wstawianie tekstu o stałej szerokości znaków

Jest kilka sposobów na cytowanie tekstu: cytowanie selektywne, cytowanie z podaniem źródła lub cytowanie bez podania źródła.
 • Przy wykorzystywaniu funkcji "Cytuj" odpowiadając na post na forum, cytowany tekst zostaje automatycznie otoczony blokiem [quote="autor cytowanego postu"] i [/quote]. Ta metoda pozwala cytować z podaniem źródła (czyli np. autora cytowanego posta). Przykładowo, aby zacytować tekst napisany przez użytkownika "Vogelek23", powinieneś napisać: [quote="Vogelek23"]Tekst, który napisał Vogelek23[/quote] Wynikiem tego będzie automatyczne dodanie „Vogelek23 napisał(a):” przed cytowanym tekstem. Pamiętaj, że musisz wstawić cudzysłowy wokół nazwy źródła.
 • Druga metoda pozwala cytować tekst bez podawania źródła. Aby jej użyć, wstaw tekst między znacznikami [quote] i [/quote]. Przy wyświetlaniu postu, przed cytowanym tekstem wyświetlony zostanie napis "Cytat:".
 • Metoda cytowania selektywnego polega na zaznaczeniu fragmentu posta, który chcemy zacytować, a następnie kliknięciu ikonki Obrazek w oknie z cytowanym postem. Dzięki temu, do okienka szybkiej odpowiedzi zostanie automatycznie skopiowany zaznaczony fragment tekstu wraz z informacją o jego autorze.
Jeśli chcesz wstawić kawałek kodu lub np. znaczniki BBCode, które mają się wyświetlać tak, jak zostały wpisane, powinieneś użyć znaczników [code] i [/code]. Przykład: [code]echo "Oto jakiś kod";[/code]. Całe formatowanie użyte między znacznikami [code] i [/code] zostanie zachowane przy wyświetlaniu wysłanego postu. Kolorowanie składni PHP może zostać włączone przez użycie pary [code=php] i [/code] i jest zalecane przy wysyłaniu kodu PHP, ponieważ ułatwia jego odczytywanie.

Tworzenie list

BBCode umożliwia wstawianie dwóch rodzajów list, nieuporządkowanej i uporządkowanej. Są w zasadzie takie same jak ich odpowiedniki w HTML. Lista nieuporządkowana prezentuje kolejne pozycje jedna po drugiej, oznaczając je graficznymi znakami. Aby utworzyć listę nieuporządkowaną użyj pary znaczników [list] i [/list] i oznacz każdą pozycję używając [*]. Przykładowo, żeby zrobić listę twoich ulubionych kolorów:
 • Czerwony
 • Niebieski
 • Żółty
powinieneś użyć kodu: [list]
[*]Czerwony
[*]Niebieski
[*]Żółty
[/list]
Drugi typ list - uporządkowany - daje kontrolę nad tym, co jest wyświetlane przed każdym elementem. Aby utworzyć listę uporządkowaną użyj [list=1] i [/list] dla listy numerowanej lub [list=a] i [/list] dla listy alfabetycznej. Podobnie jak w liście nieuporządkowanej, elementy są wyznaczane przez [*]. Przykładowo, aby zrobić listę rzeczy do zrobienia:
 1. Idź do sklepu
 2. Kup nowy komputer
 3. Wyrzuć go, gdy się zawiesi
powinieneś użyć kodu: [list=1]
[*]Idź do sklepu
[*]Kup nowy komputer
[*]Wyrzuć go, gdy się zawiesi
[/list]
Aby zrobić listę możliwych odpowiedzi:
 1. Pierwsza możliwa odpowiedź
 2. Druga możliwa odpowiedź
 3. Trzecia możliwa odpowiedź
powinieneś użyć kodu: [list=a]
[*]Pierwsza możliwa odpowiedź
[*]Druga możliwa odpowiedź
[*]Trzecia możliwa odpowiedź
[/list]

Tworzenie linków

BBCode umożliwia wstawianie adresów WWW na kilka sposobów.
 • Pierwszy wykorzystuje parę znaczników [url=adres.www] i [/url]. Wszystko co wpiszesz między znakiem "=" a "]" zostanie uznane za adres WWW. Przykładowo, aby wstawić link do tego forum, powinieneś użyć składni:[url=http://www.elvikom.pl/forum/index.php]link do forum ELVIKOM[/url]. Zauważ, że odnośnik otwiera się w tym samym lub nowym oknie, zależnie od ustawień przeglądarki klikającego.
 • Jeżeli chcesz, żeby sam adres WWW był wyświetlany jako opis linku, możesz to szybko zrobić używając znaczników [url] i [/url]. Przykład: Aby wyświetlić www.elvikom.pl/forum należy użyć kodu: [url]www.elvikom.pl/forum[/url]
 • Dodatkowo, phpBB umożliwia wykorzystanie tzw. Magicznych Linków, które zmieniają prawidłowo wpisany adres WWW w link, bez potrzeby dodawania jakichkolwiek znaczników lub nawet dopisywania na początku "http://". Na przykład, wpisanie www.elvikom.pl/forum w wiadomości zmieni się automatycznie w www.elvikom.pl/forum przy wyświetlaniu wiadomości.
 • Podobnie jest z adresami e-mail - możesz użyć pary znaczników BBCode’u [e-mail=adres@e-mail.tld] i [/e-mail], [e-mail]adres@e-mail.tld[/e-mail] lub po prostu adres@e-mail.tld. Efekt będzie taki sam, jak w przypadku adresów WWW.

Wstawianie obrazków i załączników

BBCode zawiera znacznik, umożliwiający wstawianie obrazków do postów. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach:
 • wielu użytkowników nie lubi dużych ilości obrazków w postach
 • administrator może wyłączyć stosowanie tego znacznika na forum, jeśli nie przewiduje używania obrazków lub posiada alternatywne metody ich zamieszczania
Obecnie administrator udostępnia zamieszczanie obrazków na serwerze, na którym znajduje się forum. Aby wstawić obrazek, wystarczy użyć przycisku dostępnego pod okienkiem odpowiedzi/szybkiej odpowiedzi, załadować obrazek z komputera i wstawić do posta kod, wygenerowany przez skrypt .
Załączniki moga być wstawiane do postów w dowolnym miejscu, za pomocą pary znaczników BBCode - [attachment=X] i [/attachment] (gdzie "X" oznacza numer załącznika w kolejności od ostatnio uloadowanego (należy zwrócić uwagę, że numeracja załączników rozpoczyna się cyfrą "0", a nie "1"). Aby ów znacznik działał, wysyłanie i pobieranie załączników musi zostać włączone przez administratora, a Ty musisz posiadać odpowiednie uprawnienia. W formularzu wysyłania postu jest także lista wyboru, służąca do łatwego wstawiania wybranych załączników w treści postu.

Inne sprawy

Możesz dodawać nowe znaczniki BBCode w panelu administratora wyłacznie wtedy, gdy posiadasz odpowiednie uprawnienia. W przeciwnym razie, możesz wysłać zapytanie do administratora o możliwość utworzenia nowego znacznika BBCode.
_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszystkie opublikowane na tej stronie znaki towarowe i handlowe oraz nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli,
są rozpowszechniane zgodnie z Ustawą o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.