English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du)
  • DIY - Poszukuję małej płyty głównej z pcie

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

1. W tym dziale można prowadzić dyskusje na każdy temat i bez cenzury (z trzema wyjątkami, podanymi w p.3).
  2. Przeklinanie jest dozwolone, o ile skrypt forum nie wytnie ("cenzor" skryptowy działa globalnie).
  3. Zabronione jest zamieszczanie jakichkolwiek danych osobowych/firmowych, zapytań o obejście zabezpieczeń, a także SPAMU (w tym reklamy i kryptoreklamy).
  4. Staramy się pisać jakkolwiek zrozumiale (poprawna polszczyzna NIE JEST tutaj jednakże ścisłym wymogiem).

#1 DIY - Poszukuję małej płyty głównej z pcie

przez zgredek 8 czerwca 2021, 19:41
Cześć.
Pytanie nie jest związane bezpośrednio z serwisowaniem usterek, jednak wielu z was miało możliwość oglądania "wnętrzności" dziesiątków, setek laptopów. Czy komuś przychodzi do głowy urządzenie, które pasuje do mojego opisu?
Szukam małej płyty głównej z procesorem intel core, minimum 3 generacji. Najlepiej z jakiegoś laptopa/tabletu - są tanie, kompaktowe, można je łatwo znaleźć na rynku wtórnym (np zbity ekran w urządzeniu), pobierają mało prądu zarazem dysponując sporą mocą.
Zależy mi na dwóch parametrach:
  • mały rozmiar
  • łatwy (sprzętowy) dostęp do linii pcie
Co do rozmiaru - musi być jak najbardziej kompaktowy. Widziałem wąskie, a zarazem długie płyty np w lenovo carbon. Szukam czegoś bardziej zbliżonego do kwadratu, niż długiego paska.
Zależy mi również na tym, żeby płyta miała łatwy dostęp do pcie - może to być przez złącze mini pcie lub m2/ngff.
M2 zarówno "a/e" przewidziane na kartę wifi, jak i "m" dla dysków nvme. Muszę się dostać do przynajmniej jednej linii pcie, a chcę uniknąć pozbywania się układu odpowiedzialnego za usb3.0 lub czytnika kart sd i lutowania się w ich linie :)
Jako dobry przykład podam lenovo yoga 2 pro. On mi odpowiada, jednak szukam tańszej/bardziej popularnej wśród konsumentów alternatywy - tak, żeby było więcej uszkodzonych sztuk na rynku :roll: Każda wskazówka się przyda, będę w najbliższych tygodniach monitorował oferty na aukcjach i coś sobie wybiorę.
Obrazek

Re: DIY - Poszukuję małej płyty głównej z pcie

przez Google Adsense [BOT] 8 czerwca 2021, 19:41

#2 Re: DIY - Poszukuję małej płyty głównej z pcie

przez Vogelek23 8 czerwca 2021, 20:57
Płyty mini-ITX mają wymiary 6.7″ x 6.7″ (około 20 x 20cm). Na eBayu kosztuje taka mniej, niż połowę ceny płyty Lenovo Yoga 2 Pro. Dla przykładu: Asus P8H61-I, która to obsługuje procesory do i7 3rd gen. Masz tam pełne PCI-e 2.0 16x do dyspozycji.

#3 Re: DIY - Poszukuję małej płyty głównej z pcie

przez zgredek 8 czerwca 2021, 22:34
Płyty desktopowe również biorę pod uwagę, jednak taki format to dla mnie za dużo.
Chcę zrobić małe urządzenie embedded, dodatkowo jedna linia pcie 2.0 będzie wystarczająca.
Szukam czegoś rozmiarem zbliżonego do płytek typu raspberry pi, jednak z większą mocą i pełnoprawnym procesorem x86. Płyty z intel nuc np. też są bardzo wygodne dla mnie.

Rzuciłem tą yogę jako przykład, ponieważ jakiś czas temu kupiłem taką uszkodzoną i7 4gen + 8gb niewymiennego ramu w cenie butelki whisky ze średniej półki, jednak mam na nią inne plany.
Jest to typowo projekt DIY i nie przeszkadzają mi naprawy, "drutowanie", wyłączanie whitelistowania urządzeń we wsadzie biosu, czekanie na części z aliexpress, etc :)

Re: DIY - Poszukuję małej płyty głównej z pcie

przez Google Adsense [BOT] 8 czerwca 2021, 22:34