English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du) Italiano
  • Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez mcbenek 26 sierpnia 2021, 20:33
Witam

Mam problem z laptopem Dell XPS 15 9550 platforma Compal AAM00 LA-C361P. Laptop miał uszkodzony tranzystor PQ1001 na zasilaniu GPU - NVIDIA oraz układ PU1202 na zasilaniu linii VCC_CORE (miejscowo płyta była zalana - płytę sprawdzałem pod kątem uszkodzeń po zalaniu ale nic podejrzanego nie znalazłem jedynie dwa wcześniej wymienione elementy). Po wymianie laptop ruszył w biosie wszystko działa nie zawiesza się . Problem zaczyna się kiedy próbuję uruchomić instalatora Windows (bez znaczenia jaka wersja próbowałem 7, 8, 10 bootowane były z pendrive-a lub napędu dvd usb). Za każdym razem laptop zawiesza się przed załadowaniem pierwszego okna dialogowego instalatora. Czasami pojawia się na górze ekranu poziomy pas tak jak na zamieszczony zdjęciu. Laptopa można wyłączyć dopiero po dłuższym wciśnięciu przycisku power.

Może ktoś spotkał się z takim przypadkiem. Prośba o pomoc.

p.s. próbowałem używać różnych kości pamięci ale nic to nie zmieniło

Obrazek

Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez Google Adsense [BOT] 26 sierpnia 2021, 20:33

#2 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez matic 26 sierpnia 2021, 22:26
Hello!

Measure the voltages to ground on all coils, when the machine is turned on.

#3 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez mcbenek 27 sierpnia 2021, 10:18
Witam

Podaję pomiary napięć na cewkach przy włączonym laptopie:

PL1000 - 0,911V
PL1001 - 0,911V
PL1002 - 0,911V
PL1201 - 0,986V
PL1202 - 0,986V
PL1200 - 0,986V
PL1306 - 0,94V
PL1300 - 0V (zasilanie grafiki INTEL - rezystancja 3,6Ω - nie wiem czy nie za niska ? oczywiście mierzona w stanie beznapięciowym)
PL1301 - 0V (zasilanie grafiki INTEL - rezystancja 3,6Ω - nie wiem czy nie za niska ? oczywiście mierzona w stanie beznapięciowym)
PL801 - 0,996V
PL501 - 1,017V
PL901 - 1,07V
PL700 - 1,36V
PL600 - 1,198V

#4 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez matic 27 sierpnia 2021, 16:43
mcbenek napisał(a): rezystancja 3,6Ω - nie wiem czy nie za niska ?
This resistance is probably okay.

Switch the highlighted resistor on the following picture from red to the yellow position and check, if anything changes.
Obrazek

#5 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez mcbenek 27 sierpnia 2021, 17:07
Wskazany rezystor to RH565 ? Po przestawieniu wymuszam stan wysoki i włączam wersję UMA ? Czy dobrze zrozumiałem ?

#6 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez matic 27 sierpnia 2021, 21:12
mcbenek napisał(a):Wskazany rezystor to RH565 ? Po przestawieniu wymuszam stan wysoki i włączam wersję UMA ? Czy dobrze zrozumiałem ?
Yes, exactly.

#7 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez mcbenek 29 sierpnia 2021, 15:07
Po przesunięciu rezystora sytuacja bez zmian. Popracuję jeszcze nas tą płytą jak coś się zmieni to dam znać. Na tym etapie dziękuję za wskazówki koledze matic.

#8 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez ctro 30 sierpnia 2021, 07:14
Próbowałeś włożyć dysk z windows zainstalowanym wcześniej na innym komputerze? Win 10 można przekladać dowolnie (czasami w BIOS trzeba wyłączyć niektóre funkcje i instalatorem naprawić ścieżkę windows boot manager).
W BIOs nie masz powłączanych dziwnych funkcji ochrony ścieżki Windows itd?
Zobacz, czy kość (kości) ram masz dokładnie o takiej częstotliwości, jak wg service tag.
Niektóre Delle z tego okresu nie radzą sobie z zejściem na kości np 3200, na 2133 i dzieją się cuda przy ładowaniu Windows. Ten model pewnie ma 2133, więc na takiej kości bym spróbował.

#9 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez mcbenek 10 września 2021, 20:41
Sytuacja z płytą trochę się zmieniła. Płyta startuje na chwilę i po 1 sekundzie gaśnie. Startują wszystkie napięcia z wyjątkiem zasilania DGPU. Brak napięć: +3.3V_GFX_AON, +3.3V_GFX_RUN, 3V3_MAIN_EN, DGPU_PWR_EN. Patrząc w schemat to załączenie DGPU rozpoczyna sygnał DGPU_PWR_EN. Sygnał wystawiany jest przez PCH. W moim przypadku nie pojawia się ten sygnał. Od czego zacząć PCH do wymiany, bios ?

Nie jestem pewien czy wyłączanie się płyty po 1 sekundzie jest spowodowane brakiem zasilania DGPU ?

#10 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez matic 10 września 2021, 21:55
mcbenek napisał(a):Sytuacja z płytą trochę się zmieniła. Płyta startuje na chwilę i po 1 sekundzie gaśnie.
What exactly did you do to make it happen?

#11 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez mcbenek 10 września 2021, 22:42
W sytuacji jak na początku wątku przelutowałem tranzystor PQ1001 na zasilaniu DGPU, który wcześniej wymieniłem. Po przelutowaniu i załączeniu tranzystor dostał zwarcia. Rezystancja w torze zasilania NVIDIA po zdjeciu zwartego tranzystora około 9 omów. Wlutowalem nowy tranzystor i dla pewności nowy sterownik ale sytuacja wyglada tak jak to opisałem.

#12 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez matic 11 września 2021, 13:59
mcbenek napisał(a):przelutowałem tranzystor PQ1001 na zasilaniu DGPU, który wcześniej wymieniłem.
Why did you solder this transistor again? Was it damaged again?

#13 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez mcbenek 12 września 2021, 19:29
Naprawę płyty rozpocząłem od wymiany tranzystora PQ1001. Po wymianie laptop ruszył i zawieszał się w trakcie ładowania instalatora Windows. Później po oględzinach wizualnych miałem wrażenie, że tranzystor nie dolutował się odpowiednio. Dlatego go przelutowałem. po przelutowaniu tranzystor dostał zwarcia. Po wymianie na nowy płyta po 1 sekundzie się wyłącza. Brak zasilania DGPU. Brak sygnału DGPU_PWR_EN.

p.s. na próbę podmieniłem bios (układ UH8) - sytuacja bez zmian

#14 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez matic 12 września 2021, 21:13
Try to remove the ferrite beads PL1003, PL1004 from the board and switch the resistor as suggested in post #4.
Check, if anything changes in this case.

#15 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez mcbenek 13 września 2021, 19:01
Po usunięciu PL1003 i PL1004 i przestawieniu rezystora w pozycję UMA sytuacja bez zmian.

#16 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez matic 13 września 2021, 20:06
Measure the voltages to ground on all coils for a short time, when the machine is turned on. You have to turn on the machine multiple times, to measure all of the voltages.

#17 Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez marcin223344 18 września 2021, 15:21
Hey zeby xps działał na uma trzeba całkowicie zmodyfikować bios....kiedyś próbowałem się w to bawić ale nie udało się...same przestawienie rezystora jak na schemacie lub wylut zasilania (dławikow) gpu nic nie da..... ponoć na ruskim forum vlab.su komuś się udało ale szczeze nie słyszałem zeby komuś udało się odpalić xps 9550,9560,9570 na uma , zasadniczo te lapki pracują na nvidi z z opisu twoje wynika ze padla albo grafika albo cpu po szynie pci expres....niestety zabawa w naprawę raczej nie oplacalna.....rezystancja na vcc_gt 3.6 ohm niska ale cpu moze jeszcze żyć....zaczął był od wymiany gpu, jeżeli to nie pomoże to cpu.....

Re: Dell XPS 15 9550 zawiesza się podczas ładowania instalatora Windows

przez Google Adsense [BOT] 18 września 2021, 15:21