• Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez jendrasso 16 września 2019, 16:17
Witam, płyta nie identyfikuje zasilacza, bateria jest wykrywana prawidłowo. PU1, PQ2 oraz PD5 sprawne (napięcia oraz rezystancje są takie same jak na płycie LA-A901P która identyfikuje zasilacz prawidłowo). Bios zaktualizowany do najnowszego. Gdzie mogę szukać przyczyny?

Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez Google Adsense [BOT] 16 września 2019, 16:17

#2 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez sebastiank 16 września 2019, 18:07
Takie same napięcia i rezystancje nie świadczą o sprawności PQ2. Podmień go lub wykonaj na próbę połączenie D z S.

#3 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez matic 16 września 2019, 18:42
No need to blindly replacing the transistors without diagnosis.

Measure the voltages to ground on all pins of transistor PQ2.
Measure the voltages to ground on pins 3, 4, 5, 6 of chip PU1.

#4 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez jendrasso 17 września 2019, 06:27
Napięcia do masy:
PQ2:
D - 3,23V
G - 5V
S - 3,23V
PU1:
3 - 3,23V
4 - 3,23V
5 - 5V
6 - 0V

#5 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez sebastiank 17 września 2019, 06:49
Napięcia są prawidłowe, ale nie można na tej podstawie stwierdzić sprawności PQ2 (konieczny oscyloskop i obserwacja przebiegów).
Dzięki wewnętrznej diodzie w PQ2 napięcia mogą być prawidłowe bez względu na to czy kanał się otwiera czy nie (co jest warunkiem identyfikacji zasilacza).
Dla sprawdzenia PQ2 - jak wyżej - podmiana lub najprościej - zalutowanie na próbę D z S PQ2 i sprawdzenie czy zasilacz zostanie rozpoznany. Jeśli tak - do wymiany PQ2. Jeśli nie - szukaj przyczyny w innym miejscu.

#6 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez matic 17 września 2019, 07:21
PQ2 is okay almost for sure.
Check the continuity between central pin of the DC socket and D pin of transistor PQ2.
If the continuity is ok, the issue is related to the KBC chip MEC5085. Start with reflashing the KBC chip with programmer, if it does not change anything the KBC chip needs to be replaced.

#7 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez sebastiank 17 września 2019, 07:35
matic napisał(a):PQ2 is okay almost for sure.
- analyze the function of the internal diode. An internal diode makes it impossible to check PQ2 in this circuit. Checked in many dells.

#8 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez jendrasso 17 września 2019, 07:46
Ok, sprawdzone, naderwany był niebieski kabelek przy gnieździe zasilania. Nowe gniazdo i zaczął identyfikować do momentu skręcenia. Gdy włożę gniazdo w obudowę i przykręcę blaszkę mocującą, identyfikacja przestaje działać. Gdy wyjmę gniazdo z obudowy, blaszkę przykręcę, identyfikacja też działa. Owinąłem gniazdo kaptonem i zamocowałem w obudowie ale to nie rozwiązało problemu.

#9 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez matic 17 września 2019, 07:53
sebastiank napisał(a):
matic napisał(a):PQ2 is okay almost for sure.
- analyze the function of the internal diode. An internal diode makes it impossible to check PQ2 in this circuit. Checked in many dells.
If the current goes through the internal diode from S to D pin, there would be a voltage drop between pins S and D.
In this case the voltage on S and D is equal, which means that the transistor is ok.
jendrasso napisał(a):Napięcia do masy:
PQ2:
D - 3,23V
G - 5V
S - 3,23V


#10 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez matic 17 września 2019, 08:00
jendrasso napisał(a):Nowe gniazdo i zaczął identyfikować do momentu skręcenia. Gdy włożę gniazdo w obudowę i przykręcę blaszkę mocującą, identyfikacja przestaje działać. Gdy wyjmę gniazdo z obudowy, blaszkę przykręcę, identyfikacja też działa. Owinąłem gniazdo kaptonem i zamocowałem w obudowie ale to nie rozwiązało problemu.
Ok, so the issue is related to the DC socket almost for sure.
Check the continuity between central pin of the DC socket and D pin of transistor PQ2, when the identification does not work. To check the continuity it is best to use a service DC cable.
If the continuity is ok, measure the resistance to ground on pin D of transistor PQ2, when the identification does not work.

#11 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez sebastiank 17 września 2019, 08:00
jendrasso napisał(a):Owinąłem gniazdo kaptonem i zamocowałem w obudowie ale to nie rozwiązało problemu.
- wymień gniazdo.

matic napisał(a):If the current goes through the internal diode from S to D pin, there would be a voltage drop between pins S and D.
In this case the voltage on S and D is equal, which means that the transistor is ok.
Theoretically yes. My practice - shorting D and S gives 100% certainty.

#12 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez jendrasso 17 września 2019, 09:50
Tak jak napisałem, gniazdo zamontowałem nowe. Jest ciągłość pomiędzy centralnym pinem DC a pinen D PQ2. Nie mam jak zmierzyć tego połączenia gdy identyfikacja nie działa, ponieważ dzieje się to dopiero wtedy, kiedy wszystko jest przykręcone

#13 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez matic 17 września 2019, 10:18
jendrasso napisał(a):Nie mam jak zmierzyć tego połączenia gdy identyfikacja nie działa, ponieważ dzieje się to dopiero wtedy, kiedy wszystko jest przykręcone
Solder a thin wire on pin D of PQ2 and install it out of the housing of the laptop for measurement purpose and perform a measurements suggested in post #10.

#14 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez jendrasso 17 września 2019, 13:24
Panowie przypadkowo zrobiłem zwarcie pomiędzy pinem głównym a pinem "+" na gnieździe zasilania, poleciała iskra od pinu D PD5. Efekt jest taki, że po naciśnięciu przycisku zasilania zapala się dioda i po 3 sekundach gaśnie. Wentylator startuje, APU się nie nagrzewa, w sumie nic się nie nagrzewa. Napięcia oraz rezystancje na PU1, PQ2 oraz PD5 nie uległy zmianie. Co mogło paść?

#15 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez sebastiank 17 września 2019, 13:47
jendrasso napisał(a):Napięcia oraz rezystancje na PU1, PQ2 oraz PD5 nie uległy zmianie. Co mogło paść?
- jeśli w tym miejscu nie ma problemu to prawdopodobnie MEC do wymiany. Na samej baterii takie samo zachowanie?
jendrasso napisał(a):zrobiłem zwarcie pomiędzy pinem głównym a pinem "+" na gnieździe zasilania, poleciała iskra od pinu D PD5.
- doprecyzuj - co masz na myśli pisząc "pinem głównym"?

#16 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez jendrasso 17 września 2019, 13:53
pin środkowy w gnieździe zasilania, MEC jest programowalny prawda? Czy wsad z płyty LA-A901P będzie pasował? Ona nie ma GPU więc wątpię ale wolę zapytać. Nie mam niestety wsadu do LA-A903P

#17 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez sebastiank 17 września 2019, 14:09
Spróbuj odczytać wsad z MEC'a może się udać pomimo jego uszkodzenia.

#18 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez matic 17 września 2019, 14:13
jendrasso napisał(a):MEC jest programowalny prawda?
Yes, it is programmable.
jendrasso napisał(a):Czy wsad z płyty LA-A901P będzie pasował? Ona nie ma GPU więc wątpię ale wolę zapytać. Nie mam niestety wsadu do LA-A903P
Probably not, but you could try.

Measure the resistance to ground on pin D of PQ2.
Measure the resistances to ground on pins 3, 4 of PU1.

#19 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez jendrasso 17 września 2019, 14:19
Rezystancja do masy:
PQ2:
D - brak
PU1:
3 - brak
4 - brak

#20 Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez matic 17 września 2019, 14:26
Measure the resistances to ground on all coils.
Measure the voltages to ground on all coils, when the laptop is turned on (power LED is turned on). You will have to turn on the laptop multiple times, to measure all of the voltages.

Re: Dell Latitude E5450 płyta LA-A903P nie identyfikuje zasilacza


przez Google Adsense [BOT] 17 września 2019, 14:26
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.