• Dell Inspiron 5548 - brak ładowania

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez wojtas87 7 lutego 2018, 08:40
Witam

Jest to laptop, w którym wybuchła bateria-zamiennik. Płyta ZAVC1 LA-B015P.

Po mojej naprawie (wymieniony charger, PQ703, PQ705, PC712, PC713, PC716, PR716 oraz ścieżki w tym rejonie) laptop poprawnie pracuje na samym zasilaczu oraz włącza się na samej baterii, ale niestety jej nie ładuje:

Obrazek

Sprzęt będę miał dopiero 19 lutego, ale może coś Wam się nasunie...

p.s. muszę nadmienić, iż po naprawie ustawiłem zły model laptopa w BIOS. Poprawny to 5548, a ustawiłem 5448(w momencie przyjęcia do serwisu Klient twierdził, że taki właśnie jest). Sprawa wyszła na jaw po fakcie, ale nie wiem czy to może rzutować na komunikację z baterią.

Pozdrawiam

Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez Google Adsense [BOT] 7 lutego 2018, 08:40

#2 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez matic 7 lutego 2018, 09:17
wojtas87 napisał(a):muszę nadmienić, iż po naprawie ustawiłem zły model laptopa w BIOS. Poprawny to 5548, a ustawiłem 5448
Hello!
Perhaps the laptop was already at another service, where someone reflashed the BIOS chip with dump from another model.
I would start with reflashing the BIOS chip with the correct dump.

#3 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez wojtas87 7 lutego 2018, 09:52
Im sure the notebook was 100% original and no one has repaired it before. Right after my repair I went into the BIOS and asked me about the laptop model and gave it incorrect by mistake.

#4 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez Lesio23 7 lutego 2018, 09:54
Jaką obecnie baterię podpinasz ?. Nową czy używkę?. Na pewno jest sprawna ?.
Oraz jakiego zasilacza używasz?. Zamiennik czy oryginał?.

#5 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez wojtas87 7 lutego 2018, 09:59
Bateria to oryginał Dell, nówka sztuka.

Zasilacz oryginalny Dell, który jest poprawnie rozpoznawany przez płytę.

#6 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez areq20 20 lutego 2018, 21:05
A jaki jest komunikat w systemie? "Podłączony, ładuje" czy "Podłączony, nie ładuje" ?

#7 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez wojtas87 22 lutego 2018, 20:30
Podłączony, nie ładuje.

Ma ktoś może board view do tej płyty? Mam pacjenta na stole, ale kondensatory nie są oznaczone, więc jest trudność żeby zacząć od ciągłości połączeń między złączem baterii a KBC i chargerem

#8 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez Lesio23 22 lutego 2018, 22:24
wojtas87 napisał(a):Podłączony, nie ładuje.

Ma ktoś może board view do tej płyty? Mam pacjenta na stole, ale kondensatory nie są oznaczone, więc jest trudność żeby zacząć od ciągłości połączeń między złączem baterii a KBC i chargerem

Na tą chwilę jest dostępny schemat:
dell-inspiron-14-5000-series-compal-la-b015p-la-b016p-zava1-zavc1-t38252.html?hilit=LA%20B015P

#9 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez Type5 23 lutego 2018, 00:42
Sprawdź połączenia PU701 pin 17 i 18 z rezystorami PR716 i PR708.

Obrazek

#10 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez wojtas87 23 lutego 2018, 00:52
Tutaj jest OK - sprawdzone.
Ponadto płyta nie uruchomi się jeżeli będzie problem w tym miejscu. Ewidentnie nie rozpoznaje baterii, ale na niej pracuje - nie chce tylko zacząć ładować.

p.s. schemat mam... bez niego nie uruchomił bym w ogóle płyty. Obawiam się, że przy czyszczeniu z węgla okolicy gniazda baterii, zruszyłem którąś ze ścieżek odpowiedzialnych za komunikację.

#11 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez Type5 23 lutego 2018, 01:50
wojtas87 napisał(a):jest trudność żeby zacząć od ciągłości połączeń między złączem baterii a KBC i chargerem.
Ustawiasz miernik na piszczek i sprawdzasz połączenia według schematu.

wojtas87 napisał(a):Ewidentnie nie rozpoznaje baterii, ale na niej pracuje - nie chce tylko zacząć ładować.
PQ702 sprawny? PR706 i PC724 sprawdzone?
Sprawdź połączenie BGATE oraz połączenia na liniach SDA i SCL pomiędzy chargerem, KBC i złączem baterii.
Jeśli te połączenia będą ok, to mógł uszkodzić się EC firmware, jeśli masz możliwość to przeprogramuj KBC.
dell-inspiron-15-5548-zavc1-la-b015p-t52168.html?hilit=LA%20B015P%20bios

#12 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez wojtas87 23 lutego 2018, 17:19
To tak:

1. Złącze baterii ---> KBC połączenia poprawne
2. Złącze baterii ---> charger połączenia poprawne z wyjątkiem BATT_TEMP, ponieważ nie mogę zlokalizować PC723

KBC nie mam jak zaprogramować. Jaki programator do tego służy? Gdzie znajdę info na ten temat?

#14 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez wojtas87 23 lutego 2018, 18:34
Oki, trzeba będzie coś kupić.

Ponadto w tym laptopie była zalana klawiatura, więc rzeczywiście jest szansa na "wysypany" wsad KBC. Sprawdzę później oscyloskopem magistralę I2C, ale jeżeli SDA i SCL nie są zwarte do masy to tutaj będzie OK.

#15 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez Type5 23 lutego 2018, 18:49
wojtas87 napisał(a):z wyjątkiem BATT_TEMP, ponieważ nie mogę zlokalizować PC723
Przy PC723 jest znak @, co oznacza, że go nie ma na płycie.
BATT_TEMP powinieneś mieć połączenie KBC pin 63 z dzielnikiem PR15 / PR16.

#16 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez wojtas87 23 lutego 2018, 18:52
OK, w takim razie połączenie jest OK. W pierwszej kolejności spróbuję przeprogramować BIOS.

Update:
Po aktualizacji BIOS żadnych zmian.
Ponadto w ustawieniach BIOS w momencie włożenia baterii przez pół sekundy wskakuje komunikat "this battery is performing normally", a potem "non-Dell battery".
Zasilacz jest wykrywany prawidłowo, bateria jest oryginalna Dell (mam też starą oryginalną i objawy są identyczne).

Wszelkie znaki na niebie wskazują, iż bateria jest wykrywana, ale niepoprawnie. Świadczy to o uszkodzonym wsadzie KBC lub samym KBC?

#17 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez Lesio23 23 lutego 2018, 20:43
wojtas87 napisał(a):Świadczy to o uszkodzonym wsadzie KBC lub samym KBC?

Przeprogramuj KBC, jeśli nadal będzie problem z detekcją baterii, to wymień KBC.

#18 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez wojtas87 25 lutego 2018, 19:01
Type5 napisał(a):
wojtas87 napisał(a):z wyjątkiem BATT_TEMP, ponieważ nie mogę zlokalizować PC723
Przy PC723 jest znak @, co oznacza, że go nie ma na płycie.
BATT_TEMP powinieneś mieć połączenie KBC pin 63 z dzielnikiem PR15 / PR16.


Jeżeli nie ma na płycie PC723 to czy BATT_TEMP powinno być podłączone bezpośrednio do PQ706?

Napięcia na I2C:

SDA - 3.26V
SCL - 1.52V

Ponadto zauważyłem problem z WiFi. Mianowicie na łączu 40Mb/s download wynosi 0.97Mb a upload ~10Mb/s. Ogólnie jest bardzo kiepski zasięg.

Upload:
Po przeczytaniu szkolenia z zakresu ładowania akumulatora, stwierdzam, iż sygnał SCL jest nieprawidłowy. Aktualnie laptop wrócił do klienta, a ja będę miał go znowu jak otrzymam paczkę z programatorem do KBC, więc będę mógł się przyglądnąć temu sygnałowi.

#19 Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez wojtas87 24 maja 2018, 10:43
Notebook wrócił do mnie na warsztat dopiero dzisiaj! Klient go cały czas od tamtej pory potrzebował.

Co zdążyłem zrobić...

Przeprogramowałem KBC wsadem z forum - bez zmian.

Na linii SCL względem masy 1kΩ, a na linii SDA 2,3kΩ. Wylutowałem RP36 żeby rozłączyć linię +3ALW_EC od mierzonych linii. Oczywiście po tym zabiegu nic się nie zmieniło. Po zdjęciu z płyty KBC rezystancja na linii SDA wzrosła do 6MΩ, ale na SCL nadal 1kΩ. Następnie zdjąłem PD2 (TVNST52302AB0) i rezystancja na SCL wzrosła do 6MΩ czyli tak samo jak na SCL.

Proszę o wyjaśnienie co to jest za dioda i jaką rolę pełni w tym układzie? Wyczytałem gdzieś na forum, że to są transile i działają jako zabezpieczenie, ale przed czym? Czy są jakieś zamienniki dostępne do kupienia w PL?

Re: Dell Inspiron 5548 - brak ładowania


przez Google Adsense [BOT] 24 maja 2018, 11:05
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.