• Dell Inspiron 1545 - zwarcie 1V, restarty

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Dell Inspiron 1545 - zwarcie 1V, restarty


przez bipiw 21 maja 2017, 15:09
Dell Inspiron 1545 PP41L
Płyta Roberts MB 08212-1 48.4AQ01.011

Witam.
Na stole wyżej wspomniana płyta. Po podłączeniu zasilania zapala się dioda power (funkcja restore on power loss czy jakoś tak) i po chwili gaśnie na sekundę żeby znowu się zapalić. Napięcia i opory do masy:
L13 3,3V 2k Ohm
L15 5V zatyka
L14 1,05V 1,7 Ohm
PL1 0V 0,6Ohm
Mostek północny mocno się grzeje.
Procesor i pamięci sprawdzone sprawne.

Re: Dell Inspiron 1545 - zwarcie 1V, restarty


przez Google Adsense [BOT] 21 maja 2017, 15:09

#2 Re: Dell Inspiron 1545 - zwarcie 1V, restarty


przez sebastiank 21 maja 2017, 15:19
bipiw napisał(a):L14 1,05V 1,7 Ohm
PL1 0V 0,6Ohm

Wykonaj próby zwarciowe i usuń zwarcia.

#3 Re: Dell Inspiron 1545 - zwarcie 1V, restarty


przez bipiw 22 maja 2017, 09:23
Mam pewien problem. Zdjąłem L14, dałem na zasilaczu serwisowym 1,05V. Prąd stopniowo zwiększałem do 1A(zatrzymał się w okolicach 0,8-0,9A). Wymacać nie dałem rady, oprócz delikatnie ciepłej północy, ale postanowiłem zmierzyć napięcie na końcówkach zasilacza. O dziwo napięcie wynosiło tam tylko 0,5V chociaż zasilacz miał już ustalone 1,05V. Czy to może być problem z zasilaczem? Niedawno był na gwarancji bo padła mu elektronika(KD3005D).
Spróbuje jeszcze metody ze 'śniegiem'.

#4 Re: Dell Inspiron 1545 - zwarcie 1V, restarty


przez sebastiank 22 maja 2017, 09:28
Przy przejściu zasilacza w tryb stabilizacji prądu napięcie może być niższe - to naturalny objaw.
Sprawdź kable - muszą mieć odpowiednią grubość.

#5 Re: Dell Inspiron 1545 - zwarcie 1V, restarty


przez bipiw 23 maja 2017, 06:24
Nie jestem pewny czy dobrze zrozumiałem dlatego jeszcze pociągnę temat zasilacza. Przy tym wspomnianym pomiarze był on w trybie ustalonego napięcia i sterowania prądem. Czyli na wyświetlaczu pokazywał 1,05V(zakres ustawiony właśnie do 1,05V) i 0,8A(zakres ustawiony na 1A). Pomiar napięcia przy tym obciążeniu na zaciskach wyszedł ok 0,5V. To naturanle?
Miernik na pewno ok, bo bez obciążenia dało się zmierzyć 1,05V na zaciskach. Przewody przewidziane do 6A.

#6 Re: Dell Inspiron 1545 - zwarcie 1V, restarty  [ROZWIĄZANY]


przez sebastiank 23 maja 2017, 10:43
Jeśli zasilacz przechodzi w tryb stabilizacji prądu - po osiągnięciu maksymalnego zadanego natężenia prądu - co powinno być sygnalizowane diodą - napięcie może być niższe niż zadane. Wynika to bezpośrednio z prawa Ohma.

W opisanym przypadku - jeśli pobierany prąd jest niższy niż maksymalny (pobór 0,8A przy maksymalnym 1A) - zasilacz nie powinien przechodzić w tryb regulacji prądu i napięcie powinno być równe ustawionemu.

#7 Re: Dell Inspiron 1545 - zwarcie 1V, restarty


przez bipiw 3 lipca 2017, 17:29
Próbowałem w obu liniach i grzeje się rdzeń mostka. Naprawa nieopłacalna. Zamykam.

Re: Dell Inspiron 1545 - zwarcie 1V, restarty


przez Google Adsense [BOT] 3 lipca 2017, 17:29

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: clops35 i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.