• Dell Alienware - LA-C912P - zwarcie 11ohm na linii +3VALW

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Dell Alienware - LA-C912P - zwarcie 11ohm na linii +3VALW


przez lukasrz 28 stycznia 2020, 17:21
Laptop Dell Alienware.
Na płycie LA-C912P REV 1.0

Obrazek

Po wpięciu zasilania obecne +3VALWP oraz +5VALWP. Pobór prądu 0.07A, lekko ciepły PCH.

Pomiar rezystancji na:

PL101 +3VALWP wykazał 11ohm.
PL 102 +5VALWP 102ohm.

Po zdjęciu zwory PJP102 +3VALWP - +3VALW, rezystancja na PL101 zmienia się na 143ohm, ale pomiar w punkcie +3VALW pokazuje 11ohm.

Obrazek

Prób zwarciowa na +3VALW powoduje, że PCH robi się lekko ciepły i przy 3V pobór prądu wynosi 0,28A.

Próba zwarciowa na

+3V_PCH przy 3V pobór prądu 0A
+3VALW_PCH - 3,0V 0,33A - też ciepły jest PCH. Do czego idzie i służy +3VALW_PCH?

Napięcie +3VALW idzie na PCH jako +3V_PCH_DSW przez RH137, co to jest RH137? Jakaś zwora? Bo chciałem ją zdjąć, ale nie mogę znaleźć. Czy PCH może być uszkodzony czy jest szansa, że coś innego? Nie wiem co dalej robić z tą płytą przed zdjęciem PCH.

Obrazek

I utknąłem dalej :/ Z góry dzięki za podpowiedz !!

Re: Dell Alienware - LA-C912P - zwarcie 11ohm na linii +3VALW


przez Google Adsense [BOT] 28 stycznia 2020, 17:21

#2 Re: Dell Alienware - LA-C912P - zwarcie 11ohm na linii +3VALW


przez Vogelek23 28 stycznia 2020, 18:05
lukasrz napisał(a):Pobór prądu 0.07A, lekko ciepły PCH
I w tym miejscu już jest niemal pewne, że PCH jest uszkodzony - w normalnych warunkach PCH nie powinien się w ogóle nagrzewać w trybie S5.

#3 Re: Dell Alienware - LA-C912P - zwarcie 11ohm na linii +3VALW


przez lukasrz 28 stycznia 2020, 18:35
Vogelek23 napisał(a):
lukasrz napisał(a):Pobór prądu 0.07A, lekko ciepły PCH
I w tym miejscu już jest niemal pewne, że PCH jest uszkodzony - w normalnych warunkach PCH nie powinien się w ogóle nagrzewać w trybie S5.


Tak też po cichu podejrzewałem, ale jakąś dokładniejszą diagnostykę chciałem zrobić. To zwarcie 3VALW 11ohm powoduje PCH? Ciekawiło mnie gdzie ono dokładnie powstaje.

Czyli trzeba zdjąć układ, zrobić pomiar i szukać dawcy.

Sądziłem, ze usterkę znajdę gdzies w głównej linii bo jak rozkręciłem sprzęt to wtyczka idąca z gniazda zasilania do płyty byla wręcz spalona w pył.

Ehh kiedyś tyle PCH się nie sypało co w ostatnich latach:/ Dam znać jak zdejmę układ i wymienię. Tymczasem dzieki.

#4 Re: Dell Alienware - LA-C912P - zwarcie 11ohm na linii +3VALW


przez Vogelek23 28 stycznia 2020, 18:44
lukasrz napisał(a):To zwarcie 3VALW 11ohm powoduje PCH?
Jedynym w 100% skutecznym sposobem na zbadanie tego jest wylutowanie PCH.

#5 Re: Dell Alienware - LA-C912P - zwarcie 11ohm na linii +3VALW


przez lukasrz 29 stycznia 2020, 11:01
Vogelek23 napisał(a):
lukasrz napisał(a):To zwarcie 3VALW 11ohm powoduje PCH?
Jedynym w 100% skutecznym sposobem na zbadanie tego jest wylutowanie PCH.



Po zdjęciu PCH zwarcie znika,rezystancja wynosi ponad 300ohm na 3VALW. Układ to SR2C4. Musze szukać dawcy, obecnie nic nie mam :/ Wolałbym coś z demontażu zamontować i nie ryzykować ubiciem nowego układu.

#6 Re: Dell Alienware - LA-C912P - zwarcie 11ohm na linii +3VALW


przez yasiu83 29 stycznia 2020, 15:39
Poczytaj trochę na temat tego układu bo na forum jest przynajmniej kilka wątków gdzie próbowano wstawić te układy z demontażu bądź w wersji BULK. W większości przypadków musieli później wymieniać na całkowicie nowy układ.

#7 Re: Dell Alienware - LA-C912P - zwarcie 11ohm na linii +3VALW


przez lukasrz 29 stycznia 2020, 15:42
yasiu83 napisał(a):Poczytaj trochę na temat tego układu bo na forum jest przynajmniej kilka wątków gdzie próbowano wstawić te układy z demontażu bądź w wersji BULK. W większości przypadków musieli później wymieniać na całkowicie nowy układ.


Dlaczego? Padały przy lutowaniu? Na ołowiu chce robić, układ już mam, ale sita brak i nigdzie nie ma ;( zostaje aliexpress :/

#8 Re: Dell Alienware - LA-C912P - zwarcie 11ohm na linii +3VALW


przez SoA 14 marca 2020, 11:42
Układy w wersji BULK i z wylutu działają w większości przypadków 30 min i laptopa się wyłącza. Czasami układ się przypasuje i działa poprawnie, ale to już loteria. Czyszczenie regionu ME nie daje rezultatu. Jedynie wymiana na 100% nowy lub z identycznej płyty rozwiązuje problem

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.