• Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpieczne

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpieczne


przez adamex 13 czerwca 2011, 08:08
Tak jak w temacie. Proszę o odpowiedź czy używanie isopropylu w myjce ultradzwiękowej jest bezpieczne. Przeczytałem kilka zagranicznych forów i było tam parę przypadków samo zapalenia się alkoholu podczas pracy urządzenia.

Czy są jakieś inne rodzaje bezpiecznych cieczy do usuwania trudnych zabrudzeń z płyt których mógłbym użyć ?

Dziękuję za odpwiedzi

-- poniedziałek, 13 czerwca 2011, 08:10 --

adamex napisał(a):Tak jak w temacie. Proszę o odpowiedź czy używanie isopropylu w myjce ultradzwiękowej jest bezpieczne. Przeczytałem kilka zagranicznych forów i było tam parę przypadków samo zapalenia się alkoholu podczas pracy urządzenia.

Czy są jakieś inne rodzaje bezpiecznych cieczy do usuwania trudnych zabrudzeń z płyt których mógłbym użyć ?

Dziękuję za odpwiedzi


Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpieczne


przez Google Adsense [BOT] 13 czerwca 2011, 08:08

#2 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez kamil198405 13 czerwca 2011, 08:20
Korzystanie z izopropanolu obojętnie czy w myjce czy przy czyszczeniu ręcznym wymaga ostrożności. Co do użytkowania w myjce trzeba pamiętać o tym aby nie korzystać z pokrywy aby nie dopuścić do zebrania oparów, z myjki trzeba korzystać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu i raczej nie korzystać z podgrzewacza. Ja stosuję się do tych trzech zasad i nie mam żadnych problemów. Ostatnio w hotair gość zachwalał jakiś koncentrat który genialnie nadaje się do zalanych płyt, niestety nie wypowiem się na jego temat bo nie zakupiłem tego preparatu.

#3 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez dariuszj 13 czerwca 2011, 09:41
Tak jak kolega napisał. Wentylacja, zachowanie szczególnej ostrożności z lotnymi substancjami palnymi. Dodatkowo zalecane uziemienie samej myjki. Inna sprawa to skuteczność myjąca samego alkoholu. Nadaje się jedynie do usuwania topnika oraz wody. Niska skuteczność w usuwaniu wszelkiego rodzaju soli, pozostałości po zalaniach, produktów elektrokorozji, cukrów. Dość słabo rozpuszcza też tłuszcze. Lepiej poszukać czegoś specjalnego na bazie wody, a izopropanol używać do mycia pozostałości po lutowaniu oraz do dokładnego usuwania wody.

#4 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez adamex 13 czerwca 2011, 17:59
Potrzebuję głównie płynu do usuwania zabrudzeń po zalaniach ale nie zabardzo wiem czego użyć. Co do isopropylu to chyba sobię podaruję. Nie dość że dobrze nie usuwa cukrów to jeszcze pożar można spowodować.

Czy któryś z kolegów używa wody destylowanej z jakimiś dodatkami ?

#5 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez Usunięty Użytkownik 402 13 czerwca 2011, 23:51
Alkohol paruje i może w głowie namieszać :P , proponuję wodę destylowaną i płyta będzie jak nowa- po za miejscami silnie skorodowanymi.

#6 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez adamex 14 czerwca 2011, 01:55
Jak często wymieniacie destylowaną wode na świeżą?

#7 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez kamil198405 14 czerwca 2011, 06:12
Mam pytanie, czy woda destylowana nie powoduje korozji?. Czy może później jeszcze trzeba wypłukać płytę w ipa. Powiem szczerze ja do zalanych płyt stosuje tylko izopropanol, czyszczę całą płytę tam gdzie mam ślady zalania przelutowuje układy bądź wymieniam

#8 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez kjedrocha 14 czerwca 2011, 09:28
Woda powoduje korozję (czy destylowana, to nie wiem, ale raczej też) jednak nie ma się co martwić, pół godziny w wanience nie wystarczy, by coś skorodowało. Po kilku godzinach w wodzie zaczną korodować żelazne elementy, ale cyna musiałaby dużo dłużej w tej wodzie leżeć. Poza tym, wody po czyszczeniu można się z płyty bardzo szybko pozbyć np. przedmuchując płytę kompresorem lub podgrzewając do około 100° (albo nieco niższą, bo wbrew pozorom w takich temperaturach woda również paruje, tylko nie tak gwałtownie) na podgrzewaczu. Można też ją zanurzyć w IPA, które wodę akurat "rozpuszcza".

A z ciekawości, to chyba wrzucę jakiś stary złom do wody i sprawdzę jak długo musi leżeć, by cynie się coś stało (lub innym elementom poza śrubkami i blachami).

#9 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez mikesh 14 czerwca 2011, 10:37
kjedrocha napisał(a):A z ciekawości, to chyba wrzucę jakiś stary złom do wody i sprawdzę jak długo musi leżeć, by cynie się coś stało (lub innym elementom poza śrubkami i blachami.


Nie starczy ci pewnie cierpliwości na to żeby coś skorodowało, to nie jest kwestia godziny czy dwóch. Woda destylowana po prostu nie pozostawia śladów w postaci kamienia, osadu bo jest 'czysta'. Osobiście również czyszczę płyty w IPA.

#10 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez dariuszj 14 czerwca 2011, 10:42
Sama woda destylowana nie powoduje korozji. Dopiero rozpuszczone w niej sole powodują reakcję elektrochemiczną, szczególne intensywną jeśli w roztworze znajdą się różne metale.
Do myjek ultradźwiękowych są dostępne specjalne płyny najczęściej w formie koncentratów rozrabianych z wodą. Skuteczność ich jest różna jak również cena jest różna. Na pewno jednak taki tani płyn lepiej umyje niż sama woda. Po myciu w tym preparacie należy płytę płukać w wodzie destylowanej.

#11 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez kjedrocha 14 czerwca 2011, 10:51
mikesh napisał(a):Nie starczy ci pewnie cierpliwości na to żeby coś skorodowało, to nie jest kwestia godziny czy dwóch.

Dlatego wrzucę to do wiadra z wodą na dłużej (tydzień?, dwa?, może kilka miesięcy - tyle, że za miesiąc mamy przeprowadzkę...)
W ramach doświadczenia sprawdzę wpływ zwykłej wody (nie destylowanej) na PCB.

#12 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez demeo 14 czerwca 2011, 11:09
kjedrocha napisał(a):W ramach doświadczenia sprawdzę wpływ zwykłej wody (nie destylowanej) na PCB.


Zwykła woda na pewno Ci spowoduje korozję płyty, a woda destylowana jest chemicznie bardzo czysta m.in. nie przewodzi prądu, nie ma w niej różnych soli, jonów, minerałów, kwasów które to pozwalają na przepływ prądu przez granicę metal <-> elektrolit (woda) co prowadzi do korozji.

Owszem jeśli płyta jest zabrudzona i posiada już jakieś ogniska korozji to wkładając ją do wody destylowanej (dejonizowanej, demineralizowanej) zanieczyścimy ją trochę co w dłuższej perspektywie czasu może spowodować dalszą korozję.

--
pozdrawiam,
demeo

#13 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez kjedrocha 14 czerwca 2011, 11:17
demeo napisał(a):[
Zwykła woda na pewno Ci spowoduje korozję płyty


Pytanie ile na to potrzebuje czasu.

#14 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez demeo 14 czerwca 2011, 11:20
A to zależy czy to woda deszczowa, kranówa, czy z rzeki. :-)

--
pozdrawiam,
demeo

#15 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez Usunięty Użytkownik 402 14 czerwca 2011, 12:06
Żeby szybko zardzewiało to potrzeba drugiego czynnika, zamiast moczyć coś w wiadrze lepiej jest to polewać i zostawić na powietrzu.

#16 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez adamex 14 czerwca 2011, 20:52
Drodzy koledzy odbiegliśmy troszkę od tematu.

Z tego wszystkiego wywnioskowałem że najlepiej będzie myć płytę w wodzie destylowanej i później wymoczyć ją w IPA. Taki zabieg powinien usunąć pozostałości po wodzie jak rozumiem ?

Proszę o odpowiedź

#17 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez demeo 14 czerwca 2011, 21:00
Tak IPA wypłucze Tobie pozostałości wody.

--
pozdrawiam,
demeo

#18 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez kbrygola 14 czerwca 2011, 21:20
Z powodzeniem można usuwać klejące się, słodkie itp zanieczyszczenia wodą z detergentem, potem samą wodą i do myjki z IPA aby wypłukać resztę wody. Sama IPA nie zmyje wszystkiego.
Jednak detergentu i wody nie używam zawsze, bez potrzeby nie moczę płyty wodą. Czasem tylko klienci dziwnie się patrzą jak pytam czy herbata była z cukrem
Nie używałem żadnych zamienników IPA i chętnie poczytam jakieś opinie - ktoś używał?

-- mniej niż minutę temu --

adamex napisał(a):Jak często wymieniacie destylowaną wode na świeżą?

Z całym szacunkiem ale woda destylowana po włożeniu do niej brudnego przedmiotu przestaje być destylowana :-)

#19 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez adamex 15 czerwca 2011, 07:58
Oczywiście że już nie będzie destylowaną po umyciu brudnej płyty aczkolwiek taka używana woda powinna być lepsza niż kranówka. Głównym powodem dla którego chcę używać wody destylowanej jest to że nie pozostawia ona kamienia na płycie i elementach. I stąd moje pytanie po ilu użyciach woda destylowana zaczyna pozostawiać kamienny osad na płycie bo chyba nie od razu po drugim użyciu.

#20 Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez simek10 15 czerwca 2011, 09:37
Ja mam jeszcze inny patent, żeby się nie męczyć z przelewaniem płynów z myjki ultradźwiekowej. Mam zrobione dwa pojemniki (większy i mniejszy) jak do wytrawiarki PCB, do tego grzałka z termostatem, pompka i na dole pojemnika nawiercony w kilku miejscach wężyk. Woda jest cały czas podgrzewana i napowietrzana. Myślałem jeszcze o zrobieniu coś w stylu natryskowej wytarwiarki PCB. Po takim myciu i suszeniu płyta idzie już do myjki z izopropanolem.
Może koledzy mają jeszcze jakieś ciekawe pomysły i urządzenia do mycia.
Wodę generalnie wymieniam za każdym razem, chyba że jest jakieś małe zalanie to na dwa razy jest.

Re: Czy używanie alkoholu w myjce utradzwiękowej jest bezpie


przez Google Adsense [BOT] 15 czerwca 2011, 09:37
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: awojtek i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.