• Compal W650SJ płyta W650SJ. Wyłącza się po kilkudziesięciu sekundach.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Compal W650SJ płyta W650SJ. Wyłącza się po kilkudziesięciu sekundach.


przez matrixmm 4 lipca 2019, 17:28
Mam na stole płytę W650SJ. Płyta uruchamia się,jednak dość szybko zaczyna piszczeć bipy i się wyłącza. Tak jakby się przegrzewała. W windowsie zdążyłem podpatrzyć temperaturę cpu i gpu i jest w normie. Kiedyś w dellu miałem taki problem i po wymianie sensora temperatury wszystko było ok. Tu niestety mimo iż mam schemat nie potrafię zlokalizować układu sensora temperatury. Na schemacie blokowym jest thermal sensor ale już w normalnym schemacie nie potrafię go znaleźć. A może to ITE 8587 (KBC)?
Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Re: Compal W650SJ płyta W650SJ. Wyłącza się po kilkudziesięciu sekundach.


przez Google Adsense [BOT] 4 lipca 2019, 17:28

#2 Re: Compal W650SJ płyta W650SJ. Wyłącza się po kilkudziesięciu sekundach.


przez xamledyD 13 lipca 2019, 21:21
Witam.
Poniżej napiszę jak według mnie wygląda to w tym przypadku - jeśli przeczyta to ktoś bardziej doświadczony, prosiłbym o poprawienie jeśli wyciągam błędne wnioski.
Według schematu, sygnały związane z czujnikiem temperatury połączone są szyną SMBus z układem IT8587. Te sygnały to SMC_VGA_THERM i SMD_VGA_THERM dla układu graficznego oraz SMC_CPU_THERM i SMD_CPU_THERM dla procesora. Skupmy się na razie na procesorze. Sygnał SMC_CPU_THERM połączony jest rezystorem R533 z sygnałem H_PECI. Linią H_PECI przesyłane są dane dotyczące temperatury procesora pochodzące z czujnika temperatury wbudowanego w CPU. Procesor komunikuje się oczywiście z chipsetem tą właśnie "jednoprzewodową" linią.
W przypadku układu graficznego, za "obieg danych" związanych z temperaturą układu odpowiadają sygnały SMC_VGA_THERM1 i SMD_VGA_THERM1 połączone z szyną I²C układu graficznego. Linie te połączone są z podwójnym tranzystorem Q5 (MTDN7002ZHS6R), a następnie łączą się z układem U5 (G781-1P8UF). Układ ten odczytuje temperaturę GPU podaną na liniach SMC_VGA_THERM i SMD_VGA_THERM, i w razie "wykrycia" anormalnej temperatury może wysłać sygnał wyłączenia układu graficznego.
Sprawdź wartość rezystora R533 - rezystancja powinna wynosić 43 Ω, tolerancja 1%.
Sprawdź też tranzystor Q5 - według noty układu U5, Q5 może pełnić rolę czujnika temperatury ("The remote sensor is a diode connected transistor typically a low-cost, easily mounted 2N3904 NPN type that replace conventional thermistors or thermocouples.").
Profilaktycznie możesz również podmienić U5.
Pozdrawiam

#3 Re: Compal W650SJ płyta W650SJ. Wyłącza się po kilkudziesięciu sekundach.


przez matrixmm 3 sierpnia 2019, 11:45
Na wstępie przepraszam, że dopiero odpisuję. Sezon urlopowy rulezz. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Jako, że nie mam kierunkowego wykształcenia i jestem samoukiem Twój opis jest dla mnie tym bardziej bardzo cenny. Teraz jak napisałeś to już i na schemacie sam to widzę :). R533 ma 43Ω więc wygląda ok. Q5 też wygląda ok. Nawet uruchomiłem płytę testowo bez Q5 i tak samo po minucie wentylator na max a po kolejnej shutdown. Zastanawia mnie natomiast dlaczego nie mam na płycie U5 i czy to czasem nie jest powód? Płytę kupiłem ze stanów i okazało się, że owszem działa ale nie do końca. Jednak zwrot nie ma sensu ani wysyłka gwarancyjna więc próbuję ją jakoś uratować. Ma starą płytę ale niestety aktualnie jest w drugim magazynku i nie mam do niej chwilowo dostępu.
Czy mogę jakoś na krótko testowo odpiąć któryś sygnał by zdiagnozować co go wyłącza (proc czy GPU)? Jak odpalę system to sensory nie pokazują wysokiej temperatury. :(

#4 Re: Compal W650SJ płyta W650SJ. Wyłącza się po kilkudziesięciu sekundach.


przez przemko21 4 sierpnia 2019, 08:10
Zacznij od przeprogramowaniu BIOSa w programatorze odpowiednim wsadem. Nie zapomnij o zapisaniu starego wsadu.

#5 Re: Compal W650SJ płyta W650SJ. Wyłącza się po kilkudziesięciu sekundach.


przez matrixmm 18 sierpnia 2019, 16:44
Od programowania biosu zacząłem. Nic to nie zmieniło. Wymieniłem Q5 i też bez efektu. Tearz zaobserwowałem, że bardzo mocno grzeje się PU5 (uP1642P). To chyba przetwornica GPU? Dobrze kombinuję? Mogę go jakoś zdiagnozować? Czy zamawiać i wlutować nowy?

#6 Re: Compal W650SJ płyta W650SJ. Wyłącza się po kilkudziesięciu sekundach.


przez przemko21 18 sierpnia 2019, 20:06
Jeżeli grzeje się PU5, sprawdź tranzystory PQ38, PQ39, PQ40, PQ41 i podaj rezystancje na PL4 i PL5

#7 Re: Compal W650SJ płyta W650SJ. Wyłącza się po kilkudziesięciu sekundach.


przez matrixmm 19 sierpnia 2019, 19:24
PQ38, PQ39, PQ40 i PQ41 wyglądaja na sprawne. PL4-8,5Ω, PL5-8,5Ω tak samo.

Re: Compal W650SJ płyta W650SJ. Wyłącza się po kilkudziesięciu sekundach.


przez Google Adsense [BOT] 19 sierpnia 2019, 19:24
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: ado i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.