English Polski Русский Slovenščina Deutsch (Du)
  • Biosy - przeprogramowanie, czyszczenie ME region itd

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

1. W tym dziale można prowadzić dyskusje na każdy temat i bez cenzury (z trzema wyjątkami, podanymi w p.3).
  2. Przeklinanie jest dozwolone, o ile skrypt forum nie wytnie ("cenzor" skryptowy działa globalnie).
  3. Zabronione jest zamieszczanie jakichkolwiek danych osobowych/firmowych, zapytań o obejście zabezpieczeń, a także SPAMU (w tym reklamy i kryptoreklamy).
  4. Staramy się pisać jakkolwiek zrozumiale (poprawna polszczyzna NIE JEST tutaj jednakże ścisłym wymogiem).

#1 Biosy - przeprogramowanie, czyszczenie ME region itd

przez zeus40 8 marca 2021, 00:43
Witam
Pacjentem jest dell 3330. Objawy ? Brak obrazu. Uruchamia się prawidłowo, wiatrak prawidłowo pracuje, matryca się polaryzuje, ale nie ma obrazu. Chciałem zacząć od biosu.
Ale to mój pierwszy laptop z dwoma kośćmi bios.
Stąd kilka pytań.
- Czy należy flashować obie kości ?
- Czy mogę zaprogramować bezpośrednio wsad ze strony producenta ? Tyczy się obu kości.
- Jeśli na powyższe pytanie odpowiedź jest przecząca, to co powinienem zrobić ze wsadami z pacjenta ? Wyczyścić MEregion ? Coś jeszcze ?
- Na której kości znajdują się informacje o numerze seryjnym, service tag itp ? Na tej z mniejszą pojemnością czu większą ?
- Która kość zawiera MEregion ? Ta o większej pojemności ?

Zadałem to pytanie w tym dziale, żeby nie zanirzać poziomu forum. Tutaj odpowie może ktoś, kto ma 5min wolnego czasu i chciałby wyprostować/wytłumaczyć mi te podstawy. A zaznaczam że szukałem tych informacji na forum.
Pozdrawiam i z góry dziękuję :)

Re: Biosy - przeprogramowanie, czyszczenie ME region itd

przez Google Adsense [BOT] 8 marca 2021, 00:43

#2 Re: Biosy - przeprogramowanie, czyszczenie ME region itd

przez matic 8 marca 2021, 23:45
Hello!

I suggest you to measure the voltages to ground on all coils and power consumption (in mA) of the board first, when the machine is turne on. Such measurements may be useful for the comparison in the case the machine would still not work after reflashing the BIOS chips.

zeus40 napisał(a):- Czy należy flashować obie kości ?
Yes, it is best to reflash both BIOS chips to make sure.

zeus40 napisał(a):- Czy mogę zaprogramować bezpośrednio wsad ze strony producenta ? Tyczy się obu kości.
As far as I know is impossible to generate the BIOS dumps from the manufacturers BIOS update file in this particular case.

zeus40 napisał(a):- Jeśli na powyższe pytanie odpowiedź jest przecząca, to co powinienem zrobić ze wsadami z pacjenta ? Wyczyścić MEregion ? Coś jeszcze ?
In every case the old backup dumps needs to be saved. Such issue on a bit older board (like yours) is usually not related to the BIOS ME-region.

zeus40 napisał(a):- Na której kości znajdują się informacje o numerze seryjnym, service tag itp ? Na tej z mniejszą pojemnością czu większą ?
The "DMI data" is in most cases located in the BIOS chip with a greater capacity, but not always.

zeus40 napisał(a):- Która kość zawiera MEregion ? Ta o większej pojemności ?
The ME-region is also usually located in the BIOS chip with a greater capacity, but not always.

#3 Re: Biosy - przeprogramowanie, czyszczenie ME region itd

przez zeus40 14 marca 2021, 12:42
In every case the old backup dumps needs to be saved. Such issue on a bit older board (like yours) is usually not related to the BIOS ME-region.

So, how can I flash the boooth chip, if I coudn't use my oryginal dump and the bios from website dell coudn't be unziped ?
I found dump from booth chip in tthis post:
schemat-dell-latitude-3330-wistron-austin-13-dla13-mb-12275-t39351.html
Can I program chips with this *.bin ? Should I change anything ?
I must change the service tag, mac adress etc. But can I do this, afer I checked that dump from "figofag" if it works properly ?

#4 Re: Biosy - przeprogramowanie, czyszczenie ME region itd

przez matic 15 marca 2021, 20:48
zeus40 napisał(a):So, how can I flash the boooth chip, if I coudn't use my oryginal dump and the bios from website dell coudn't be unziped ?
In this case you have to find a BIOS dumps for your board (the appropriate file extension is *.bin or *.hex).

zeus40 napisał(a):I found dump from booth chip in tthis post:
schemat-dell-latitude-3330-wistron-austin-13-dla13-mb-12275-t39351.html
Can I program chips with this *.bin ?
In case you have an identical motherboard marking code (DLA13 MB, 12275-1) then yes.

zeus40 napisał(a):Should I change anything ?
I must change the service tag, mac adress etc. But can I do this, afer I checked that dump from "figofag" if it works properly ?
Yes, you can reflash both BIOS chips with this dumps without changing anything for the test.
If it turns out the machine work with this dump, you can change the DMI data after that.

Such basic questions with "service level= 2" :wtf:

Re: Biosy - przeprogramowanie, czyszczenie ME region itd

przez Google Adsense [BOT] 15 marca 2021, 20:48