FORUMDESC_HYDE_PARK
Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

1. W tym dziale można prowadzić dyskusje na każdy temat i bez cenzury (z dwoma wyjątkami, podanymi w p.3).
2. Przeklinanie jest dozwolone, o ile skrypt forum nie wytnie ("cenzor" skryptowy działa globalnie).
3. Zabronione jest zamieszczanie jakichkolwiek danych osobowych/firmowych, a także SPAMU (w tym reklamy i kryptoreklamy).
4. Staramy się pisać jakkolwiek zrozumiale (poprawna polszczyzna NIE JEST tutaj jednakże ścisłym wymogiem).

#1 BIOS w nowszych laptopach, czy to przypadek?

przez lukaszek32167 25 lipca 2018, 22:00
Witam,

Od pewnego czasu, niemalże codziennie, trafiają mi się laptopy z usterką brak obrazu. (Mówię o sprzęcie 2015r.<). W większości przeprogramowanie BIOS stawia sprzęt na nogi. Znam przykład sensacji z drukarkami jakoby producenci programowali coś w rodzaju, kiedy mają się popsuć. To nasunęło mi myśl, czy przypadkiem w laptopach nie dzieje się coś podobnego. Dziwne, że w nowszych sprzętach w BIOS'ie wbite są daty produkcji itp. Zbieżność usterek, które występują, czy producenci narzucają im teoretyczną śmierć? Oczywiście nie liczę nieudanych prób aktualizacji. Problem typu "wieczorem wyłączyłem, rano nie mam obrazu" Co o tym sądzicie?

Re: BIOS w nowszych laptopach, czy to przypadek?

przez Google Adsense [BOT] 25 lipca 2018, 22:00

#2 Re: BIOS w nowszych laptopach, czy to przypadek?

przez Lesio23 25 lipca 2018, 22:55
Coś w tym jest. Bo coraz mniej jest wymienianych GPU, a brak obrazu jest spowodowany uszkodzonym wsadem bios. Nie wiem natomiast czy jest to specjalne działanie, tu ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiem jedno, w porównaniu do poprzednich lat, gdzie brak obrazu był spowodowany uszkodzeniem karty graficznej, ilość zalupionych/wymienionych grafik jest niższa o ok 80%.
Mówię tu oczywiście na przykładzie serwisu w którym pracuje.

#3 Re: BIOS w nowszych laptopach, czy to przypadek?

przez RafalB 29 lipca 2018, 09:08
Myślę że może to mieć związek z coraz większą ilością danych w układach przeznaczonych na BIOS( ME, UEFI etc) Szansa "korupcji" danych zwiększyła się diametralnie, koszty układów są dość niskie a wymagania coraz wyższe. To musi powodować problemy.

#4 Re: BIOS w nowszych laptopach, czy to przypadek?

przez grisza69 1 sierpnia 2018, 16:52
Ja uważam, że ma to związek z temperaturami... odpalcie takiego laptopa bez chłodzenia i zobaczcie czy usterka BIOS nie wróci.

#5 Re: BIOS w nowszych laptopach, czy to przypadek?

przez perpuchaty 10 sierpnia 2018, 15:35
Myślę, że poprawna odpowiedź to: to zależy :)

Trzeba zauważyć, że pewne modele trafiają się zdecydowanie częściej niż inne mimo takich samych komponentów jak w innych. To mogło by sugerować bug w samym biosie, KBC lub firmware intela.

Z moich obserwacji wynika też, że częściej takie usterki spotyka się jeżeli system jest zainstalowany w trybie uefi. Zdaje się że w trybie uefi system ma dostęp do pewnych obszarów (kości) biosu co też może nie pozostaje bez znaczenia. Ba, 2 tygodnie temu czekały na mnie 2 laptopy z black screenem, trochę dziwnym dla mnie było że w obydwóch przypadkach po wgraniu biosu przywitał mnie... ekran aktualizacji windowsa 10. Przypadek?

Ciekawą rzecz zauważyłem też w Acerze (nie pamiętam modelu płyty) na płycie compal oraz asusie- po zrobieniu backupu, wgraniu nowego wsadu z losowym ME i uruchomieniu laptopa (laptop wstał, jednak musiałem czekać dość długo na logo), stwierdziłem, że muszę wgrać czysty ME. Coś mnie tknęło i wgrałem wsad na którym przed chwilą była ciemność. Płyta wstała i na tym wsadzie, co pokazuje że nie zawsze zawartość kości jest problemem.

Re: Re: BIOS w nowszych laptopach, czy to przypadek?

przez Google Adsense [BOT] 10 sierpnia 2018, 15:35