• Asus X555LD - Brak startu. Brak napiecia 3/5V

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1Asus X555LD - Brak startu. Brak napiecia 3/5V


przez kubad4 8 października 2018, 12:06
Dla osoby która pomoże rozwiązać problem - 50PLN
Witam.

Dostałem laptopa po zalaniu.
Model płyty głównej:
X555LD
REV 3.3
Wersja z procesorem I5 oraz grafiką NVIDIA.

Zalaną płytę wyczyściłem zgodnie ze sztuką, uruchomiłem i laptop ożył. Pojawił się obraz, wszedł do biosu. Niestety po krótkim czasie 30sek do 2minut laptop wyłącza się, po czym znowu można go normalnie uruchomić i tak w kółko.

Próbowałem na samym zasilaczu, na zasilaczu + bateria, na samej baterii, z odpiętą matrycą - efekt cały czas ten sam.
Nie mam już pomysłów..

Wrzucam zdjęcia zalania laptopa:

Obrazek
Obrazek

Dla osoby która pomoże rozwiązać problem - 50PLN

Re: Asus X555LD - Brak startu. Brak napiecia 3/5V


przez Google Adsense [BOT] 8 października 2018, 12:06

#2 Re: Asus X555LD - Wyłącza się po 1minucie


przez Lesio23 8 października 2018, 12:27
Wymieniłeś zalane elementy? Czy tylko wyczyściłeś ?
Wsad programowałeś w programatorze?

#3 Re: Asus X555LD - Wyłącza się po 1minucie


przez kubad4 8 października 2018, 14:55
Wsad zaprogramowany, wymieniłem dwa rezystory w okolicach przetwornicy PU8100.
Efekt na ten moment jest taki że laptop w ogóle się nie uruchamia ...
Pobór 0,000A.
Brak napięć 3V 5V na cewkach.
Które nogi przetwornicy zmierzyć?

#4 Re: Asus X555LD - Wyłącza się po 1minucie


przez Lesio23 8 października 2018, 15:18
Wsad zaprogramowany, wymieniłem dwa rezystory w okolicach przetwornicy PU8100.

Po przeprogramowaniu bios czy po wymianie rezystorów płyta jest martwa ?

#5 Re: Asus X555LD - Wyłącza się po 1minucie


przez kubad4 9 października 2018, 07:21
Powiem szczerze - po Twoim poście zrobiłem BIOS i od razu wymieniłem 2 rezystory, które rzuciły mi się w oczy - jeden był nieco skorodowany..
Po tych zabiegach płyta trup. Wrócilem więc do oryginalnego BIOSu - efekt ten sam. Płyta trup. Zakładam więc, że problem pojawił się po wymianie rezystorów. Konkretnie tych dwóch zaznaczonych na zdjęciach:
PR8101: 1Ω - wrzuciłem rezystor zerowy
PR8102: 392K Ω - założony identyczny.

Obrazek

@edit: podejrzewam uszkodzona przetwornice 3/5V - Podniosłem cewkę 5V i od strony przetwornicy po podaniu 5V, pobór prądu skoczył do około 80mA i przetwornica nagrzewa się, może nie jakoś bardzo mocno ale czuć że jest ciepła. Czy moje podejrzenia są trafione?

@edit2:

Przetwornica 3/5V wymieniona na nowa. Niestety pobór dalej 0,000A.
Podaję napiecia z przetwornicy PU8100:
1 0V
2 50mV
3 0V
4 0V
5 0V
6 0V
7 0V
8 50mV
9 0V
10 0V
11 19V
12 0,488V
13 0V
14 0V
15 0V
16 0V
17 0V
18 0V
19 0V
20 0V
21,22,23: GND

Ktoś może mnie nakierować na problem :( ??


@edit3:
Okazało się, że przebity został klucz PQ8102. Wymieniłem na nowy, zasilanie na nodze 11 PU8100 pojawiło się, na cewce 3V miałem około 2,5V, na cewce 5V - 0V.
Szukalem problemu dalej i doszedlem do zwory PJP8102, rozlutowałem i okazało się, że na 3VA DSW już jest te 2,5V. Szedłem dalej tym tropem i znalazłem układ PU9100. Na nodze 7,6 miałem te 2,5V zamiast 3V.
Zalutowałem zworke PJP8102, po czym chciałem ponownie zmierzyć i ku mojemu zdziwieniu znowu przebił się PQ8102...
Juz trace siły do tej płyty:/

Re: Asus X555LD - Wyłącza się po 1minucie


przez Google Adsense [BOT] 9 października 2018, 07:21
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
cron