• ASUS X50GL , zawiesza się , pionowe linie

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 ASUS X50GL , zawiesza się , pionowe linie


przez maniaq 11 kwietnia 2020, 22:43
Witam,
Mam pacjenta ASUS X50GL :
Płyta Główna : F5GL, P/N 08G2005FG20 Q, rev. 2.0.
Grafika : nVidia MCP79MVL -B2

Laptop startuje ,uruchamia się jednak po naciśnięciu na np klawiaturę na ekranie pojawiają się linie czerwone pionowe na całej powierzchni ekranu i laptop się zawiesza . Laptop został rozkręcony i sprawdziłem taśmy od matrycy są ok. Wyjąłem płytę i zauważyłem , że po naciśnięciu głównie w narożach na płytę pojawia na ekranie wyświetlają się czerwone pasy pionowe i laptop staje ( zawiesza się) . Zastanawiam się czy to nie czasem uszkodzenia w ścieżkach w płycie głównej . Co o tym myślicie? Nie wiem gdzie szukać usterki. Macie jakiś pomysł?

Re: ASUS X50GL , zawiesza się , pionowe linie


przez Google Adsense [BOT] 11 kwietnia 2020, 22:43

#2 Re: ASUS X50GL , zawiesza się , pionowe linie


przez matic 12 kwietnia 2020, 10:59
maniaq napisał(a):Płyta Główna : 08G2005FG20 Q,
Hello!
It is probably motherboard part number code, the correct motherboard marking code is probably F5GL.

maniaq napisał(a):na ekranie pojawiają się linie czerwone pionowe na całej powierzchni ekranu
Please, post a picture of this lines.
Check, if the same lines are also present on the external monitor via D-sub connector.

#3 Re: ASUS X50GL , zawiesza się , pionowe linie


przez maniaq 13 kwietnia 2020, 16:34
matic napisał(a):
maniaq napisał(a):Płyta Główna : 08G2005FG20 Q,
Hello!
It is probably motherboard part number code, the correct motherboard marking code is probably F5GL.
@matic Dzięki już poprawiłem na poprawną nazwę.

maniaq napisał(a):na ekranie pojawiają się linie czerwone pionowe na całej powierzchni ekranu
Please, post a picture of this lines.
Check, if the same lines are also present on the external monitor via D-sub connector.

Niestety nie mam możliwości sprawdzenia wyjścia D-sub na monitor. Teraz natomiast mam białe pasy .
Zdjęcie dołączam poniżej:

Obrazek

#4 Re: ASUS X50GL , zawiesza się , pionowe linie  [ROZWIĄZANY]


przez matic 13 kwietnia 2020, 17:26
Try to diagnostically heat up the Nvidia BGA chip with a hot air.
If the anomalies in the picture will disappear, this chip is bad and needs to be replaced.

#5 Re: ASUS X50GL , zawiesza się , pionowe linie


przez maniaq 15 kwietnia 2020, 22:45
matic napisał(a):Try to diagnostically heat up the Nvidia BGA chip with a hot air.
If the anomalies in the picture will disappear, this chip is bad and needs to be replaced.


Układ został podgrzany i linie zniknęły. Pozostaje wymiana chipa.
@matic dziękuję za pomoc.

Re: ASUS X50GL , zawiesza się , pionowe linie


przez Google Adsense [BOT] 15 kwietnia 2020, 22:45

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.