• Asus Eee PC T101MT, nie pracuje na baterii, system sygnalizuje ładowanie...

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 Asus Eee PC T101MT, nie pracuje na baterii, system sygnalizuje ładowanie...


przez 29andrzej 28 sierpnia 2017, 20:59
Witam.

Koledzy dostałem do naprawy laptopa Asus Eee PC T101MT. Problem z nim polega na tym iż laptop nie pracuje na baterii tylko na zasilaczu. Ładowanie jest sygnalizowane i odkąd sprzęt jest u mnie stoi na poziomie 88%. Do postu dołączam zdjęcia elektroniki baterii, jest tam uszkodzony element i prosiłbym o identyfikację tego rozerwanego elementu, jedna część tego detalu jak sprawdziłem prowadzi do dodatnich pinów złącza baterii. Czy to jest jakiś bezpiecznik?
Laptopa jeszcze nie rozbierałem ale w razie konieczności rozbiorę. Jeśli mogę to proszę też o schemat okolicy ładowania w laptopie i jakie tam mogę się spodziewać sygnały.
Oznaczenie baterii: AP22-T101MT

Obrazek

Obrazek

Re: Asus Eee PC T101MT, nie pracuje na baterii, system sygnalizuje ładowanie...


przez Google Adsense [BOT] 28 sierpnia 2017, 20:59

#2 Re: Asus Eee PC T101MT, nie pracuje na baterii, system sygnalizuje ładowanie...


przez matic 28 sierpnia 2017, 21:27
It is fuse.
are there any markings on it?

#3 Re: Asus Eee PC T101MT, nie pracuje na baterii, system sygnalizuje ładowanie...


przez 29andrzej 28 sierpnia 2017, 22:01
Właśnie nie ma żadnego, pod lupą widać że tak jakby miał żółty kolor.

#4 Re: Asus Eee PC T101MT, nie pracuje na baterii, system sygnalizuje ładowanie...


przez matic 28 sierpnia 2017, 22:16
It is hard to determine the exact value of the fuse. I think it should be around 10A.

Check transistors Q1 and Q2 if any of it is shorted.

#5 Re: Asus Eee PC T101MT, nie pracuje na baterii, system sygnalizuje ładowanie...


przez 29andrzej 29 sierpnia 2017, 21:06
Zmierzyłem. Wszystkie wartości są mierzone względem punktu opisanego jako masa, do tego miejsca też z ogniw jest doprowadzony czarny przewód. Po raz pierwszy rozebrałem baterię, jeśli coś źle zrobiłem proszę o wskazówki.



Obrazek

#6 Re: Asus Eee PC T101MT, nie pracuje na baterii, system sygnalizuje ładowanie...


przez matic 29 sierpnia 2017, 21:49
On both transistors measure resistances between listed pins:
-Pin 4 and pin 1
-Pin 4 and pin 8
-Pin 1 and pin 8

If any of this resistances is low the transistor is bad.

#7 Re: Asus Eee PC T101MT, nie pracuje na baterii, system sygnalizuje ładowanie...


przez 29andrzej 30 sierpnia 2017, 22:14
Oto pomiary tranzystorów:

Q1 BV9619

4-1 3,99k
4-8 3,77k
1-8 3omy
tu zależało jak przyłożę polaryzację miernika

Q2 (BV9620)pod lupą jest widoczne uszkodzenie- delikatnie uwypuklony tranzystor

4-1 16,3oma
4-8 17,5 oma
1-8 5,5oma


tu nie ma znaczenia czyli myślę że ten jest uszkodzony


Ile kosztują takie tranzystory i jakie są ewentualne zamienniki

#8 Re: Asus Eee PC T101MT, nie pracuje na baterii, system sygnalizuje ładowanie...


przez matic 30 sierpnia 2017, 22:41
Remove both transistors from the board, and measure them outside of the circuit again.

I don't know which transistors are that. Post clear picture with visible markings on one of the transistor. Maybe on the housing is manufacturer logo or something else.

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.