• Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran


przez Vogelek23 18 września 2018, 09:27
Witajcie,

Na stole jeden z trzech egzemplarzy laptopa jak w tytule (wszystkie na tę samą usterkę).
Oznaczenie kodowe płyty głównej: 820-4924-A.

Opis usterki: ekran bardzo sporadycznie nie wyświetla treści, brak też podświetlenia. Usterka ujawnia się tylko podczas włączania - gdy urządzenie zostanie włączone z działającym ekranem, wszystko jest wyświetlane poprawnie i ekran nie gaśnie, nawet podczas wielodniowych testów obciążeniowych (odtwarzanie wideo w UltraHD, GPU test).

Wykonane czynności:
- podmiana całego skrzydła z działającej maszyny (w dwóch egzemplarzach),
- podmiana płyty głównej z działającej maszyny (w trzecim egzemplarzu),
- reset PRAM, reset SMC,
- czyszczenie złącza LVDS na płycie, czyszczenie wtyczki LVDS matrycy.

Usterka jest o tyle perfidna, że pojawia się nieoczekiwanie, bez żadnej reguły i bardzo sporadycznie - pisząc ten post, mam wszystkie egzemplarze włączone z działającymi ekranami i nie jestem w stanie wykonać jakichkolwiek sensownych pomiarów, które naprowadzą na rozwiązanie. Od ponad 3 godzin próbuję wywołać usterkę na którymkolwiek laptopie - zamykając i otwierając klapy, restartując, wyłączając całkowicie, podłączając i odłączając zasilacze - z zerowym skutkiem.

Czy ktokolwiek miał taki problem z tym modelem u siebie i rozwiązał go skutecznie? Jeśli tak, prosiłbym o podzielenie się rozwiązaniem - mam w kolejce jeszcze 24 maszyny, czekające na naprawę lub diagnostykę i zaczyna mi brakować czasu na próby wywołania usterki w tych A1502.

Dla osoby, która wskaże skuteczne rozwiązanie problemu, przewiduję nagrodę: 100 Punktów.

Re: Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran


przez Google Adsense [BOT] 18 września 2018, 09:27

#2 Re: Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran


przez Vogelek23 18 września 2018, 12:37
UPDATE: Udało mi się w końcu wywołać usterkę - jednak nie przybliżyło mnie to ani trochę do rozwiązania problemu. Poniżej różnice w zmierzonych napięciach na złączu EDP J8300 (działający vs. niedziałający ekran):
n. 1 => 41V - 0V,
n. 8 => 3V (PWM) - 0V.

Z całkowicie odłączonym wyświetlaczem nie ma dodatkowo komunikacji ze sterownikiem podświetlania (magistrala I2C_BKLT jest w stanie wysokim) oraz panel nie wystawia sygnałów IRQ ani LCD_HPD_CONN. Wygląda więc na to, że jednak jakaś tam detekcja "niedziałającego" ekranu jest.

#3 Re: Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran


przez pawel80 18 września 2018, 15:49
Do sprawdzenia dioda D8323, zmierz i podaj jaki masz na niej spadek napięcia. Profilaktycznie podstaw na nową. ;)

#4 Re: Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran


przez mayss 18 września 2018, 21:00
Proszę sprawdzić czy nie ma czasem korozji przy lid sensor J5250. Analogicznie do okoła U7700 też zobaczyć czy nie ma czasem skorodowanych elementów.

#5 Re: Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran  [ROZWIĄZANY]


przez Vogelek23 24 września 2018, 13:21
W moim przypadku wszystkie problemy były spowodowane... kablem matrycy!

Ze wszystkich ekranów, jakie miałem w warsztacie, znalazłem dwa, gdzie usterka powtarzała się sporo częściej (raz na 10-15 włączeń ekran się nie "podnosił"). Po podmianie w obu przypadkach kabla matrycy (razem z lewym zawiasem, bo jest przepuszczony wewnątrz niego) problem przestał istnieć. Z rozbitych ekranów pozyskałem kable LVDS, wymieniłem we wszystkich "niesprawnych" matrycach i od napisania ostatniego postu na forum (prawie tydzień temu) wszystkie te maszyny działają perfekcyjnie. Piszę dopiero teraz, ponieważ nie chciałem za szybko obwieszczać sukcesu (gdyby się okazało, że usterka nadal występuje, byłby wstyd jak jasna cholera ;) ).

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Temat zamykam.

Re: Apple MacBook Pro A1502 Early 2015 - sporadycznie nie włącza się ekran  [ROZWIĄZANY]


przez Google Adsense [BOT] 24 września 2018, 13:21

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.