• 820-2915A MacBook Pro A1286 - throthling

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 820-2915A MacBook Pro A1286 - throthling


przez sopel256 2 stycznia 2022, 23:06
Witam serdecznie,

borykam się już od dłuższego czasu z tą maszyną. Obecnie jest to już 4 płyta główna i niestety mam pecha. Poprzednie płyty miały różne defekty. Historia byłaby długa więc do brzegu.

Płyta, którą nabyłem, ma defekt w postaci uszkodzonego GPU. Czyli standard w tych płytach. Jako, że nie mam programatora do układów Lattice nie mogłem skorzystać z rozwiązania od DosDude1 i zamiast tego użyłem metody z usunięciem R8911 i zmienną w Nvram. Metoda oczywiście zadziałała jednak pozostał inny problem.

Laptop działa koszmarnie na baterii. Mam dwie baterie. Jedna jest od modelu mniejszego oznaczonego jako A1322 i wykazuje parametrami, że jest sprawna. Oczywiście jest to bateria oryginalna. Druga natomiast to bateria regenerowana przeze mnie opatrzona jako A1382. Na obu z nich laptop ma ograniczony zegar na CPU do 800MHz. Po czasie też występuje brak płynności w działaniu. Zaczyna przeskakiwać kursor, aplikacje uruchamiają się wieczność czyli ogółem płynność działania systemu pozostawia wiele do życzenia. Gdy wykonam SMC Bypass to ograniczenie zegara znika. Gdy odepnę baterię i uruchomię laptopa to o oczywiście throttling występuje, ale laptop działa płynnie.

Co zrobiłem dotychczas:
- odłączyłem wszystkie zbędne do działania laptopa podzespoły (WiFi + BT, kamera, napęd optyczny, wskaźnik stanu baterii)
- podłączyłem dysk twardy pod kieszeń
- resetowałem SMC
- uruchamiałem ASD w wersji OS i EFI, brak błędów oprócz GPU (usunąłem rezystor, to normalne)

Jedynym logicznym wytłumaczeniem jest to, że SMC wyprowadza sygnał PROCHOT co powoduje obniżenie zegara. Niestety nie wiem co konkretnie to powoduje. Podejrzewam, że bateria, ale jest to nielogiczne dla mnie ponieważ oby dwie baterie nie wykazują złego stanu.

Zatem pytania brzmią:
1. Czy SMC odczytuje jakiś parametr z baterii, który jednoznacznie identyfikuje, że dana bateria jest kompatybilna? (może pojemność, rewizja baterii, unikatowy parametr itp.)
2. Czy może się tak zachowywać uszkodzone SMC? Jeżeli tak to czy można jednoznacznie zidentyfikować czy jest uszkodzone?
3. Jeżeli problemem jest bateria, czy mógłby ktoś naprowadzić na dobre źródło?

Re: 820-2915A MacBook Pro A1286 - throthling


przez Google Adsense [BOT] 2 stycznia 2022, 23:06

#2 Re: 820-2915A MacBook Pro A1286 - throthling


przez sopel256 4 stycznia 2022, 11:52
Udało mi się ustalić, że to faktycznie SMC ściąga sygnał CPU_PROCHOT_L do masy. Jest tam 0,05V, a powinno 1,05V. Zatem SMC załącza Q5059 i on powoduje zwieranie do masy tego sygnału.

Pytanie w takim wypadku brzmi:
Jak i czy da się sprawdzić co jest przyczyną wyzwalania tego sygnału przez SMC?

Zamówiłem na próbę inną baterię jednak nie jest to oryginalna bateria, a wysokiej klasy zamiennik. Mam nadzieję, że to rozwiąże problem.

#3 Re: 820-2915A MacBook Pro A1286 - throthling


przez sopel256 5 stycznia 2022, 19:23
Dzisiaj przyszła bateria. MacBook po wymianie ożył. Wygląda na to, że nie wykonałem regeneracji poprawnie. Teoretyzując, SMC analizując parametry zapisane w baterii oraz dokonując jakichś pomiarów dodatkowo w czasie (pewnie maksymalna wydajność prądowa jaką można otrzymać z baterii) stwierdza czy ograniczyć wydajność czy też nie. Jeżeli z baterii nie można uciągnąć zadanej wartości prądu potrzebnej dla CPU to SMC zwiera do masy sygnał CPU_PROCHOT_L, aby laptop mógł nadal pracować. Jeżeli ktoś ma konkretny opis jak to działa to bardzo prosiłbym o opisanie. Fajnie by było opisać jak współdziała z konkretnymi flagami w BQ20Z451. Zrobiłbym to sam, ale niestety nie mam wystarczającej ilości wolnego czasu by to zrobić porządnie i rzetelnie. Na razie pozostawiam wątek otwarty. Po powiedzmy 2 tygodniach wątek zamknę.

Re: 820-2915A MacBook Pro A1286 - throthling


przez Google Adsense [BOT] 5 stycznia 2022, 19:23
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.