• 2-kanałowa stacja lutownicza

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#1 2-kanałowa stacja lutownicza


przez rj1307 3 marca 2013, 17:11
Witam, jakiś czas temu szukałem termopęsety https://www.elvikom.pl/viewtopic.php?f=242&t=22490 , miałem do wyboru coś taniego/kiepskioego lub coś porządnego/drogiego. Biorąc pod uwagę to, że moja lutownica Pensol SL20 się rozleciała, postanowiłem zbudować coś swojego.
Na Allegro udało mi się kupić nową kolbę termopęsety Xtronic TWZ-100 za 150zł, dokupiłem obudowę metalową T34 za 30zł, trafo za 40zł, dwa układy MAX6675 za 45zł, resztę miałem z demobilu. Wykożystałem oczywiście kolbę SL-1 z mojej starej lutownicy.
Układ zbudowany na Atmega8, układy wykonawcze to klasyczne połączenie triaka i MOC3041.
Projekt powstał w Eagle_6.1

Sterowanie stacji jest proste, bez zbędnych wodotrysków, jest szybki dostęp do regulacji temperatur w zakresie 0-400'C, jest oczywiście możliwość wyłączenia poszczególnych kanałów. W ustawieniach można także ustawić histerezę, ale bezwładność grzałek i tak powoduje nagrzanie kolb o około 4-6'C powyżej temperatury wyłączenia.
Kolba termopęsety i kolba lutownicy różnią się napięciem zasilania, musiałem uwzględnić w programie możliwość pomyłki i odwrotnego ich podłączenia do stacji.

Wymiary stacji to 140x140x80.

W załaczniku schemat, projekt płytki, program, rysunek panela.
Wszelkie krytyczne uwagi mile widziane ;)

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Re: 2-kanałowa stacja lutownicza


przez Google Adsense [BOT] 3 marca 2013, 17:11

#2 Re: 2-kanałowa stacja lutownicza


przez Cyb0rg 1 czerwca 2013, 14:05
Projekt bardzo fajny, i starannie wykonany :)
Przymierzam się do popełnienia jakieś stacji.
Tak dla przyjemności tworzenia, bo już porządną mam ;)
Przeglądałem sobie projekt i moim zdaniem przydały by się program i komentarze w programie, aby łatwiej coś pod siebie zmienić, trochę dokładniejszy opis w schemacie, najlepiej zgodny z opisem płytki np. Chanel 1 24V, LCD+Switch, itp :)
Miłym dodatkiem byłaby lista potrzebnych elementów, z podaniem rodzaju obudowy, mocy, napięcia użytych elementów, aby nie trzeba było samemu się domyślać.
Jakie trafo było użyte ?
Obudowa cała samemu robiona ?
Jak kolega wyliczał dane do ustawienia histerezy temperatury ?

#3 Re: 2-kanałowa stacja lutownicza


przez kwinto10 1 czerwca 2013, 17:57
Ja kiedyś zbudowałem stację z zestawu opisanego w Elektronice Praktycznej nr 7/2007.
Posiada wyświetlacz i regulację PID.
Używałem również tego sterownika do sterowania górnej grzałki przy wymianie BGA.

#4 Re: 2-kanałowa stacja lutownicza


przez matisblu 1 czerwca 2013, 22:35
Witam!
Bardzo fajne urządzonko :).
Chyba popełnię taką stację dla przyjemności tworzenia (powielania).
Przychylam się do sugestii kolegi Cyb0rg.
Miłym dodatkiem byłaby lista potrzebnych elementów, z podaniem rodzaju obudowy, mocy, napięcia użytych elementów, aby nie trzeba było samemu się domyślać.
Jakie trafo było użyte ?
Obudowa cała samemu robiona ?
Jak kolega wyliczał dane do ustawienia histerezy temperatury ?

#5 Re: 2-kanałowa stacja lutownicza


przez rj1307 25 czerwca 2013, 09:59
Sorki że tak późno odpowiadam, dawno tutaj nie zaglądałem.
Cyb0rg napisał(a):Przeglądałem sobie projekt i moim zdaniem przydały by się program i komentarze w programie, aby łatwiej coś pod siebie zmienić, trochę dokładniejszy opis w schemacie, najlepiej zgodny z opisem płytki np. Chanel 1 24V, LCD+Switch, itp :)
Miłym dodatkiem byłaby lista potrzebnych elementów, z podaniem rodzaju obudowy, mocy, napięcia użytych elementów, aby nie trzeba było samemu się domyślać.

Nie ma problemu, poprawię dokumentację i opublikuje razem z kodem programu, zgodnie z sugestią podopisuję trochę komentarzy.
Jakie trafo było użyte ?

Trafo dopasowałem z allegro, moje akurat miało trzy niezależne uzwojenia (7V/1A do zasilenia sterowania, 24V/7A i 7V/3,5A do zasilenia grzałek). Te dwa ostatnie połączyłem szeregowo do uzyskania napięcia 32V zasilającego termopęsetę.
Ważne by nie zasilić sterowania zbyt wysokim napięciem, trafo musi więc mieć conajmniej dwa uzwojenia wtórne.
Obudowa cała samemu robiona ?

Obudowa T34 http://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p/T34-Obudowa-metalowa-T-34-wymiary-140-x-80-x-140-mm-czarna/16723
Otwory wentylacyjne osłoniłem od środka drobną siateczką metalową, zapobiegnie to wpadaniu resztek cyny.
Jak kolega wyliczał dane do ustawienia histerezy temperatury ?

Zwykła histereza bez udziwnień:
Kod: Zaznacz całyT_off_24 = T_reg_24 + T_his_24
If T_24 < T_reg_24 Then Reset Portb.2         'załącz grzałkę
If T_24 > T_off_24 Then  Set Portb.2           ' wyłącz grzałkę

Gdy temperatura grzałki jest mniejsza od temperatury nastawionej, załącz grzałkę.
Wyłącz grzałkę, gdy temperatura przekroczy temperaturę nastawioną + histerezę.
Kolba termopęsety i kolba lutownicy różnią się napięciem zasilania, musiałem uwzględnić w programie możliwość pomyłki i odwrotnego ich podłączenia do stacji.

Wymaga to pewnego wyjaśnienia. Otóż w gnieździe i wtyczce kolby termopęsety zamieniłem biegunowość termopary. Jeżeli podłączymy kolby niezgodnie, program co prawda widzi, że kolba jest podłączona, załącza grzanie, ale termopara ciągle wskazuje jakiąś stałą, bzdurną wartość. Jeżeli przez określony w programie czas nie nastąpi wzrost temperatury, grzałka zostanie odłączona i wyświetli się komunikat o błędzie.

#6 Re: 2-kanałowa stacja lutownicza


przez rj1307 2 lipca 2013, 11:44
Zgodnie z obietnicą zaktualizowałem dokumentację, dodany jest także plik źródłowy programu oraz spis elementów.



Musisz być zalogowany, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

#7 Re: 2-kanałowa stacja lutownicza


przez tellyman02 15 lipca 2013, 20:08
Many Thanks for your hard work thank you for shareing

#8 Re: 2-kanałowa stacja lutownicza


przez yaros79 16 grudnia 2013, 09:08
Jaki jest koszt budowy?
Czy pcb wykonałeś samemu? Termo transfer czy foto?

#9 Re: 2-kanałowa stacja lutownicza


przez rj1307 23 stycznia 2014, 18:35
Sorki że dopiero teraz :(
PCB robiłem samemu termotransferem, kosztów teraz już nie policzę, ale najdroższe elementy wymieniłem w pierwszym poście. Reszta to drobnica.

Re: 2-kanałowa stacja lutownicza


przez Google Adsense [BOT] 23 stycznia 2014, 18:35
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.