• Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez waluszek 26 listopada 2010, 17:00
Witam.

Koledzy mam na stole Toshibę Equium P300-16T i nie bardzo wiem co jest skopane a mianowicie,
komputerek po uruchomieniu startuje z czarną matrycą widać tylko że wzbudziła się świetlówka i tyle.

Po podłączeniu komputera do monitora zewnętrznego wszystko startuje prawidłowo, nie bardzo wiem gdzie szukać przyczyny
ma ktoś jakiś pomysł

Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez Google Adsense [BOT] 26 listopada 2010, 17:00

#2 Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez serwislaptop 26 listopada 2010, 17:48
Podgrzej odrobinę za pomocą hot aira chip graficzny. Uruchom i zobacz czy działa poprawnie na matrycy. Jeśli tak to chip do wymiany (ewentualnie reballingu)

#3 Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez sivel 26 listopada 2010, 20:17
Pierwsze co, to sprawdź kabel lcd i samą matrycę. Dopiero później możesz podgrzać grafikę.

#4 Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez waluszek 26 listopada 2010, 21:37
Witam Kabel sprawdzony, sprawny, matryca sprawna, po podmiance taki sam objaw, podświetlenie jest, brak obrazu
Postaram się zaraz przegrzać grafikę i odpowiem jaki efekt.


Grafika przegrzana ale nic się nie zmieniło, czy ktoś jeszcze ma jakieś pomysły gdzie szukać usterki.

#5 Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez serwislaptop 29 listopada 2010, 13:10
Jaki jest pobór prądu? Podaj z wyjętą baterią (akumulatorem).

#6 Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez jr120065 29 listopada 2010, 14:00
Wyłącznik sprawdziłeś?
Inwerter sprawdziłeś?

#7 Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez waluszek 29 listopada 2010, 14:31
Witam
Nie wiem czy dobrze rozumiem ale co ma włącznik do matrycy?

Komputer na zewnętrznym monitorku podłączonym przez d-sub działa odpala system
a jak podłącze matrycę to widać że się wzbudza świetlówka ale nie ma na matrycy obrazu .

#8 Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez serwislaptop 29 listopada 2010, 14:46
Jeszcze jedna myśl mi przyszła do głowy. Czasem na płycie głównej w złączu od matrycy lubi zagiąć się któryś z pinów. Sprawdź czy u siebie nie masz zagiętego jakiegoś pinu.

Podaj jeszcze oznaczenie układu graficznego. Możesz też na zewnętrznym monitorze włączyć jakiś program do obciążenia grafiki. Może zacznie pokazywać jakieś artefakty itp. To by nakierowało nas na jakąś usterkę.

#9 Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez waluszek 29 listopada 2010, 18:00
No niestety wszystkie piny w złączu są proste

Oznaczenie chipa graficznego (LE82GL960 SLASV 5815A482)

Postaram się zrobić test z grafiką pod obciążeniem zobaczymy co będzie

#10 Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez serwislaptop 30 listopada 2010, 13:15
Oznaczenie układu, który podałeś to mostek północny ze zintegrowaną grafiką. Raczej rzadko uszkadzają się w taki sposób, że nie ma obrazu na matrycy, a na zewnętrznym ekranie jest.
Kiedyś miałem podobną sytuację w innym komputerze (winny był wtedy RAM), sprawdzałeś?

#11 Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez waluszek 1 grudnia 2010, 15:21
Tak sprawdziłem ram nic się nie zmieniło.

ale jest jeden ciekawy objaw (włączam komputer chwile chodzi po czym wyłącza się 2-3 sek jest martwy potem znowu się włącza i dopiero pojawia sie obraz na ekranie zewnętrznym a w wypadku matrycy włacza się podswietlenie ale brak jest obrazu.)
i drugi objaw włacza się tylko jak ram włozony jest do dolnego gniazda na pamięci w górnym nie reaguje na ram.

#12 Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez Vogelek23 1 grudnia 2010, 15:42
Czyli uszkodzony most północny, gniazda RAM lub usterka laminatu.

#13 Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez serwislaptop 2 grudnia 2010, 09:44
Sprawdź dokładnie czy przy gniazdach od RAM-u nie było naklejki jak wkładać RAM. W niektórych TOSHIBACH (szczególnie tych większych 17") jest naklejka, że w przypadku korzystania z jednej kości należy umieścić ją w gnieździe dolnym (tym bliżej płyty). Inaczej nie będzie działać.

#14 Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez waluszek 2 grudnia 2010, 10:22
No niestety nie ma takiej naklejki ale teoria ciekawa bo ten laptrop to właśnie jest 17"

Zaczyna mi brakować pomysłów chyba będzie trzeba tak jak vogelek pisał zdjąć most i postawić nowy.

dowiedziałem się od klienta że używał w tym komputerze zasilacza uniwersalnego kensington i że pewnego dnia przed awarią coś się stało z laptopa poszedł dymek
potem już się nie podniósł, tylko ja na tej płycie nie widzę żadnych uszkodzeń spaleń i tym podobnych akcji

Re: Toshiba Equium P300-16T brak obrazu na matrycy


przez Google Adsense [BOT] 2 grudnia 2010, 10:22

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: clops35 i 3 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.