• Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać markę i pełny model sprzętu oraz skrótowy opis usterki.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis usterki, co zostało sprawdzone/wymienione/zmierzone, wyniki tych działań, oznaczenie kodowe płyty głównej (w przypadku napraw hardware) oraz sformułowane pytanie. W przypadku problemów z odczytaniem oznaczenia kodowego płyty, należy przeczytać TEN WĄTEK. Jeśli nadal nie możesz znaleźć oznaczenia, powinieneś zamieścić wyraźne zdjęcia obu stron płyty - należy przy tym usunąć wszelkie folie i moduły, mogące ewentualnie zasłaniać oznaczenia płyty.
  3. Przed napisaniem nowego tematu, każdy użytkownik zobowiązany jest zapoznać się z wątkami w dziale SZKOLENIA i na ich podstawie dokonać próby wstępnej diagnostyki uszkodzenia.
  4. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych dokumentacji, a także wsadów BIOS (do tego służy dział PLIKI BIOS DO WERYFIKACJI). Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu dokumentacji, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym poście można zamieścić nie więcej, niż jedną stronę instrukcji/schematu. Plik nie może posiadać widocznych znaków wodnych, napisów "confidential", adresów email etc.
  5. Nie jest dozwolone zamieszczanie linków do plików, znajdujących się na innych stronach internetowych.
  6. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  7. Nie jest dozwolone pisanie tematu lub postu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O DOKUMENTACJE/BIOS.

#1 Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez kwinto10 19 września 2012, 20:01
Witam.
Laptop po zalaniu, jednak na samej płycie nie widać śladów zalania.
Po podłączeniu zasilacza zaświeca się dioda na niebiesko, po naciśnięciu przycisku zaczyna mrugać pomarańczowa dioda.
Nie wiem czy to istotne ale wszystkie czynności wykonuję bez baterii CMOS (a właściwie to akumulatorka 2,4V) bo ma 0V.
Przy podłączonym zasilaczu nie pracuje przetwornica 3V/5V (nie jest nawet tak jak i klucze zasilana) , bios nie jest zasilany.
Przy próbie włączenia na moment startuje przetwornica, po chwili jednak znika 15V.
Żadnych zwarć nie znalazłem, zasilacz nie włącza zabezpieczenia.
Szukałem schematu jednak nigdzie nie znalazłem.
Nie bardzo wiem jak do tego podejść, proszę o pomoc.

Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez Google Adsense [BOT] 19 września 2012, 20:01

#2 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez Jozef18 20 września 2012, 06:52
Napięcia na KBC są obecne ?
Klucze sprawdzone ?
Pomiar cewek do masy

#3 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez kwinto10 20 września 2012, 17:09
Tak jak pisałem, zwarć nie znalazłem.
Nie wiem co to za platforma, jedynie znalazłem napis A5A001810010.
Płyta oparta na układach MAX1904, MB3887
Problemem wydaje mi się że jest sterowanie tranzystorem TPC8111 opisany jakoQ8801.
Tranzystor powinien puszczać napięcie 15V. Normalnie po włączeniu zasilania na G jest 14,8V.
Po naciśnięciu przycisku napięcie spada, tranzystor przez chwilę puszcza. Po chwili napięcie na G spada do 0V.

#4 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez AdamStar 20 września 2012, 19:07
Robiłem kiedyś takiego, tam jest płyta Toshiby (niech kolega odnajdzie oznaczenie). Najpierw trzeba zobaczyć czy przetwornica główna jest zasilona.

---
Ze zdjęć widzę że platforma to Toshiba FBMOS1.

#5 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez kwinto10 20 września 2012, 19:36
Szkoda że nie ma schematu. Z pomiarów wychodzi mi że przetwornica 3v/5v zasilana jest z jednej gałęzi razem z kluczami przez tego TPC8111. Po podłączeniu zasilacza działa tylko układ ładowania baterii.
Przypuszczam że gdybym zmostkował tranzystor to płyta by ruszyła.
Co może powodować że napięcie na G najpierw jest stabilne prawie 15V, a po przyciśnięciu przycisku zamiast trzymać tranzystor w stanie przewodzenia przez chwilę trzyma i zjeżdża do 0V ?

#6 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez AdamStar 20 września 2012, 20:03
To kolega ma płytę w ręku i widzi zastosowane w niej rozwiązania. W związku z tym należałoby zadawać konkretne pytania.

Schemat blokowy:
Toshiba FBMOS1
Obrazek

#7 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez kwinto10 20 września 2012, 20:21
Dokładnie, to ta platforma. Ma może kolega kawałek schematu okolic Q8801 ? Może jest gdzieś schemat do kupienia ?

#8 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez AdamStar 20 września 2012, 20:27
Mam tylko schemat blokowy, dodałem abyśmy orientacyjnie wiedzieli o czym mowa. Jednak jeżeli ma pomóc ktoś z zewnątrz to istnieje potrzeba aby kolega wykonał dokładne skany obu stron płyty. Nigdzie nie znalazłem opcji zakupu tego schematu.

#9 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez kwinto10 21 września 2012, 16:23
Zamieszczam zdjęcia okolic Q8801 i całej płyty.
Po kolejnych pomiarach wychodzi że jest trochę inaczej niż pisałem.
Po naciśnięciu przycisku na G tranzystora tego bardziej na prawo na zdjęciu pojawia się 15V i odcina napięcie.
Zwarć nie znalazłem.
Obrazek
Obrazek

#10 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez kwinto10 22 września 2012, 18:57
Poświęciłem trochę czasu na pomiary jednak do niczego nie doszedłem.
Podawałem 15v za drugi mosfet (w główną gałąź zasilania) - brak zwarć.
Próby zwarciowe na poszczególnych przetwornicach - brak zwarć.
Startuje na moment kilka przetwornic (nie rusza przetwornica oparta na MAX1993 i przetwornica procesora) i po sekundzie zostają wyłączone.

#11 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez AdamStar 22 września 2012, 19:37
Jak to nie doszedł kolega do niczego, nie rusza przetwornica na MAX1993. Trzeba zbadać dlaczego nie rusza ;)

#12 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez kwinto10 22 września 2012, 19:51
To sprawdziłem, SHDN w stanie niskim. V+ jest 15V, VDD jest 5V
Tylko nie wiem co wystawia SHDN

#13 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez kwinto10 23 września 2012, 17:09
Koledzy, może ktoś ma taką płytę (siedzi chyba też w Portege M500).
Byłbym wdzięczny za informację gdzie idzie sygnał SHDN (23 noga) z IC9250 (prawdopodobnie na którąś nogę układu IC8972)

#14 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez Paulusplu 23 września 2012, 18:48
Cześć,

Z góry uprzedzam, że nie mam takiej płyty (ani tym bardziej schematu), ale z tego co się orientuję, to ten szukany przez Ciebie sygnał SHDN na MAX1993 może wychodzić z mikrokontrolera (poprzez jakiś rezystor, zwykle 1k - 10k). Kontrolerem tym (który steruje większością sygnałów załączających przetwornice) jest na Twojej płycie prawdopodobnie IC8972 (ten mniejszy układzik z papierową naklejką).

Często w tych Toshibach jest też tak, że aby płyta się włączyła, czyli żeby poszło napięcie główne przez drugi mosfet (który ty ominąłeś, jak opisujesz), to musi być obsadzone główne gniazdo RAM (zwykle dolne), CPU oraz grafika, jak jest wyjmowalna. Prawdopodobnie też przetwonica 3V/5V uruchamia się także dopiero po włączeniu włącznika. Możesz zrobić zdjęcie całej drugiej strony płyty?

#15 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez kwinto10 23 września 2012, 19:23
Dokładniej to na tej płycie są trzy MAX1993. Dwa układy idą do IC8972, więc również zakładam że trzeci też tam powinien być podłączony, jednak brak przejścia. Płyta była zalana (do mnie trafiła już umyta) więc możliwe że gdzieś może przelotkę zżarło.

#16 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez kwinto10 26 września 2012, 15:31
Chciałbym jeszcze wrócić do tematu.
Mogę prosić o informację na jakiej platformie (lub lepiej kawałek schematu) zastosowany jest mikrokontroler TMP86FS49AUG ( u mnie układ IC8972). Zakładam że toshiba jeśli zastosowała ten układ w innej platformie to będzie mniej więcej tak samo sterował przetwornicami.

#17 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez kwinto10 29 września 2012, 09:05
Dla podtrzymania tematu zamieszczam zdjęcie drugiej strony płyty.
Wygląda że ostatnia przetwornica MAX8772 również włączana jest tym samym sygnałem.
Jeśli ma ktoś taką płytę proszę o podanie gdzie idzie sygnał z 38 pinu MAX8772 (jest blisko układu IC8972)
Obrazek

#18 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez Paulusplu 30 września 2012, 20:19
Skoro już się częściowo zidentyfikowałeś połączenia, to czy możesz napisać, które nózki układu TMP załączają które przetwornice?

#19 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez kwinto10 1 października 2012, 18:09
Generalnie szukałem powiązania 3 układów max1993.
Jeden IC9150 (przy gnieździe RAM) idzie do 40 pin TMP
Drugi IC9250 (przy północy) idzie do 39 pin TMP
Trzeci wygląda że ma połączenie z IC9000 nie wiem gdzie jest podłączony.
Ściągnąłem opis TMP86FS49AUG i coś mi nie pasuje z tą 40 nogą.
Zastanawiam się czy mogę bezpiecznie podłączyć sygnał SHDN pod przetwornicę 3,3V (może laptop w ten sposób będzie działał) ?

#20 Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez Paulusplu 2 października 2012, 12:28
Witaj ponownie,

Może Ci pomoże porównanie z inną płytą Toshiby, gdzie jest taki sam układ TMP (brak schematu i brak oznaczeń elementów na płycie):

Piny na TMP:
36 załącza drugi mosfet od głównego napięcia
37 i 38 załączają przetwornicę 3V/5V
40 (poprzez rezystor 1k) załącza max1993 (1.8V)
41 (poprzez rezystory 1k) załącza 3 układy: kolejny max1993 (zasilanie dodatkowej płytki), BD9532 (1.5V), kolejny BD9532 (1.05V)
42 załącza bezpośrednio max8772 (CPU_VCORE)

Re: Toshiba Satellite Pro U200 - mruga dioda, nie startuje.


przez Google Adsense [BOT] 2 października 2012, 12:28

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.