• Dysk Seagate SATA z dekodera jako normalny dysk PC

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać pełny model nośnika oraz skrótowy opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać dokładny opis problemu, co zostało zrobione, wyniki tych działań oraz sformułowane zapytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę/naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.

#1 Dysk Seagate SATA z dekodera jako normalny dysk PC


przez naprawimyto 24 czerwca 2011, 08:26
Witam posiadam dysk z dekodera jednego z polskich dostarczycieli usług satelitarnych. Chciałbym takowy dysk przerobić na dysk który będzie obsługowany przez system windows jako normalny dysk. W chwili obecnej podłączam dysk pod laptopa kabelkiem USB oraz zasilaniem ( taka maszynka z Allegro za 20zl, ale juz nie raz używałem i działa elegancko) i dysk nie jest wykrywany , czuć ze pracuje kręci się itp itd. Poszukuje jakiegoś programu który wyczyści ten dysk do zera.
Domyślam się , ze dysk ma wgrane jakieś zabezpieczenie, szyfrowanie aby własnie nie można było go podłaczyć pod komputer i wrzucać filmów nagranych z TV w dekoderze.

Czy ktoś z Was posiada jakiś pomysł?

Re: Dysk Seagate SATA z dekodera jako normalny dysk PC


przez Google Adsense [BOT] 24 czerwca 2011, 08:26

#2 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez gathor 24 czerwca 2011, 09:48
Dusk nie ma żadnych zabezpieczeń... Po prostu dekoder obsługuje inny format partycji. Dla Windows jest to odpowiednio FAT32/NTFS/exFAT, a dekoder korzysta z całkiem innej, która nie jest wykrywana przez Windows.
Aby taki dysk zacząć używać w systemie Windows należy poczynić odpowiednio kolejne kroki:
kliknąć prawym myszy na "Mój komputer"---> zarządzaj----> zarządzaj dyskami----> (tu należy znaleźć dysk, który chcemy uruchomić w Windows. Zazwyczaj jego pojemność zaznaczona jest na czarno). Kliknąć prawym myszy na wybranym dysku i usunąć partycję.

Następnie trzeba ją utworzyć ponownie, ale tym razem jako rodzaj systemu plików należy przypisać NTFS.

Partycję tworzymy klikając ponownie na wybranym dysku prawym klawiszem myszy i wybierając opcję "create partition" następnie dysk zostanie automatycznie sformatowany i tym samym będzie się nadawał do użycia z systemem Windows.

#3 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez Citek 24 czerwca 2011, 09:55
Jeżeli jest to dysk z dekodera N-ki to możesz mieć problem. Z tego co pamiętam te dyski są szyfrowane i dosyć ciężko to obejść.
Czytałem też o przypadkach kiedy to ludziska podłączali swoje dyski do dekodera np 1TB, i po odłączeniu i ponownym podłączeniu do PC mieli problem z ponownym użytkowaniem takiego dysku, bo został cały zaszyfrowany i zablokowany.

#4 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez demeo 24 czerwca 2011, 10:32
Citek napisał(a):Jeżeli jest to dysk z dekodera N-ki to możesz mieć problem. Z tego co pamiętam te dyski są szyfrowane i dosyć ciężko to obejść.
Czytałem też o przypadkach kiedy to ludziska podłączali swoje dyski do dekodera np 1TB, i po odłączeniu i ponownym podłączeniu do PC mieli problem z ponownym użytkowaniem takiego dysku, bo został cały zaszyfrowany i zablokowany.


Jedyną metodą blokady dysku jest złożenie na niego hasła, nie sądzę by dekodery to robiły. Co najwyżej zmieniają system plików/partycje itp id co powoduje, że dyski nie są bezpośrednio widziane pod Windowsem. W taki wypadku należy postąpić jak opisał kolega gathor.

--
pozdrawiam,
demeo

#5 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez gathor 24 czerwca 2011, 10:37
Citek napisał(a):Jeżeli jest to dysk z dekodera N-ki to możesz mieć problem. Z tego co pamiętam te dyski są szyfrowane i dosyć ciężko to obejść.
Czytałem też o przypadkach kiedy to ludziska podłączali swoje dyski do dekodera np 1TB, i po odłączeniu i ponownym podłączeniu do PC mieli problem z ponownym użytkowaniem takiego dysku, bo został cały zaszyfrowany i zablokowany.

To akurat nie jest problemem.
Nawet jeżeli z dyskiem nie da się nic zrobić pod Windowsem, zawsze można wykorzystać np. Hiren's Boot CD i w programie MHDD wyzerować dysk.

#6 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez naprawimyto 24 czerwca 2011, 11:11
Witam ponownie. Niestety taka sytuacja jak opisał gathor nie jest możliwa;/ Nie mogę usunąć partycji ani dysku, pokazuje, że urządzenie nie jest gotowe.

#7 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez gathor 24 czerwca 2011, 11:18
Czy wykonałeś czynności opisane w moim kolejnym poście? Pamiętaj, że dla programu MHDD dysk musi być podpięty jako "Master".

#8 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez naprawimyto 24 czerwca 2011, 12:24
Program USB format nie wykrywa żadnego dysku, jeśli musi być uruchomiony jako MASTER, to hmm jak go podłączyć do laptopa w ten sposób?

#9 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez willyvmm 24 czerwca 2011, 12:39
Czy aby ten dysk na pewno jest sprawny?
Bo z tego co kolega opisuje wynikać może, że dysk sam w sobie jest uszkodzony.

#10 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez naprawimyto 24 czerwca 2011, 13:00
Mam kilka takich dysków i niemożliwe, aby każdy z nich był popsuty... System jakieś urządzenie wykrywa, ponieważ w menadżerze urzadzeń jest dodatkowa pozycja w zakładce STACJE DYSKÓW, wiec coś wykrywa.

#11 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez willyvmm 24 czerwca 2011, 13:09
Jeszcze dla pewności:
Przejściówka sprawna (działa z innymi dyskami)?
Dysk zasilany ze sprawnego zasilacza?

#12 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez naprawimyto 24 czerwca 2011, 15:32
Tak przejściówka sprawna, na innym dysku działa, zasilacz również. Interesuje mnie dokładnie, jak zrobić ten bootowalny dysk na pendriv'a i co on daje?

#13 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez gathor 24 czerwca 2011, 15:37
geryon napisał(a):Program USB format nie wykrywa żadnego dysku, jesli musi być uruchomiony jako MASTER to hmm jak go podłączyć do laptopa w ten sposób?

Zamieniasz go miejscami z aktualnym dyskiem. Hirens Boot CD jest bootowalna, więc nie potrzebujesz żadnego OSu.

Choć wydaje mi się, że dyski w dekodarech są 3.5", więc na pewno nie dasz rady podpiąć go do laptopa jako master.

#14 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez naprawimyto 24 czerwca 2011, 16:01
gathor czyli polecach użyć Hirens Boot CD z tego co ja rozumiem to jest bootowalny np PENDRIVE po czym podpiąć dysk do stacjonarnego kompa jako master włączyćkompa zbootować z pendriva i coś tam będzie sie działo, co powinno zdjąć haslo ?

#15 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez gathor 24 czerwca 2011, 16:08
Zrobienie bootowalnego pena z HBCD jest trochę skomplikowane, ale z TYM opisem dasz sobie radę.
Kolejnie zapoznaj się z TYM opisem.
Narzędzie MHDD to bardzo potężna broń na dyski, więc używaj go z głową.
Dysk podepnij do stacjonarnego jako master i "walcz" ;)

#16 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez mikesh 24 czerwca 2011, 16:35
A dysk został zainicjowany w zarządzaniu dyskami? Może dlatego pokazuje Ci, że urządzenie nie jest gotowe.

Start-> Ustawienia->Panel sterowania-> Narzędzia administracyjne->Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami. Kliknij prawym przyciskiem na dysk i zainicjuj.

#17 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez willyvmm 24 czerwca 2011, 16:45
geryon napisał(a):Mam kilka takich dysków i nie możliwe aby każdy z nich byl popsuty... System jakieś urządzenie wykrywa ponieważ w menadżerze urzadzeń jest dodatkowa pozycja w zakładce STACJE DYSKÓW, wiec coś wykrywa.


A ta dodatkowa pozycja jakoś się nazywa, ma jakiś opis?

#18 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez dobromir 24 czerwca 2011, 19:22
geryon napisał(a):Tak przejściówka sprawna, na innym dysku działa, zasilacz również. Interesuje mnie dokładnie, jak zrobić ten bootowalny dysk na pendriv'a i co on daje?

Czasem jest tak, że niedomaga wydajność prądowa zasilaczy od tych chińskich przejściówek - sprawdź napięcia zasilania. Być może akurat te dyski będą miały ciut większy pobór mocy i zasilacz "przysiądzie".

Jak masz możliwość - to uruchom jakąś dystrybucję Linuxa live i zobacz co wypluwa sterownik w /var/log/syslog po podpięciu dysku do usb.

#19 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez naprawimyto 24 czerwca 2011, 19:51
Może uda mi się pożyczyć od kogoś stacjonarny komputer do którego bez problemów będę mógł podłączyć dyski. Wtedy się odezwę ponownie, powiem czy coś się udalo zrobić.

#20 Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez mikesh 24 czerwca 2011, 19:54
Dysk jest zainicjowany? Pisałem w poprzednim poście, ale nie odpowiedziałeś czy sprawdziłeś.

Re: Dysk Seagate SATA - duży problem.


przez Google Adsense [BOT] 24 czerwca 2011, 19:54

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.