• Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0

To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

#81 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez Usunięty Użytkownik 402 7 listopada 2013, 11:27
Nie nakłada się cyny na grot bo zanim dotrze ona do lutowanego punktu to już do niczego się nie będzie nadawać.

Dodatkowo używa się topnika w razie gdyby z cyny topnik za szybko odparował.

Re: Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez Google Adsense [BOT] 7 listopada 2013, 11:27

#82 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez iras72 7 listopada 2013, 11:37
Jeśli kolega ma takie problemy z lutowanie zwykłego laminatu, który nie odbiera ciepła, to nie wyobrażam sobie widoku płyty głównej po wylutowaniu i wlutowaniu np. kości BIOS. Wielowarstwowy laminat odbiera dużo ciepła i oprócz dobrego sprzętu trzeba mieć wprawę w lutowaniu, żeby przykładowo padów nie zerwać, ewentualnie nie odpalić. Polecam wziąć lekcję lutowania u bardziej doświadczonego kolegi po fachu, przez internet to ciężkie do nauczenia.

#83 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez eljot 26 listopada 2013, 00:05
Witam
Mam do zaprogramowania W25Q16 Winbonda i zastanawiam się czy tym programatorem uda się to zrobić.
Czy ktoś ma doświadczenia z tym układem?
Pozdrawiam

#84 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez Cyb0rg 26 listopada 2013, 01:19
eljot napisał(a):Witam
Mam do zaprogramowania W25Q16 Winbonda i zastanawiam się czy tym programatorem uda się to zrobić...

Wg specyfikacji;
http://www.winbond.com/NR/exeres/A3D21C ... A805FF.htm
Powinno pójść, jak się mylę niech mnie ktoś poprawi.

#85 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez zatronik1 15 grudnia 2013, 22:53
Niestety W25Q16 tylko odczyt. Właśnie bezskutecznie programowalem tę kostkę.

#86 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez pikus09 11 maja 2014, 22:27
Witam, chciałem poinformować, że niestety ale tenże programator nie czyta ani nie programuje pamięci PM25LD020. Nawet na wybranym układzie PM25LVXXX. Sprawdzane na własnej "skórze". Pozdrawiam Piotr.
Ps. Myślę, że nie naruszyłem ani nie złamałem punktu w regulaminie. Btw. Można by było dopisać obsługę tychże układów ponieważ są wykorzystywane w kartach graficznych jak i w elektronikach dysków twardych czy też w różnych innych sprzętach.

#87 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez Vogelek23 12 maja 2014, 01:07
pikus09 napisał(a):PM25LD020
Czy miałby Kolega takie pamięci i mógłby mi podesłać jedną lub dwie do testów? Jeśli tak, proszę o wiadomość na PW.

pikus09 napisał(a):Można by było dopisać obsługę tychże układów ponieważ...
Bardzo mi przykro, lecz nie jestem autorem programu SpiFlash (autorem jest p. Sebastian Bartkowicz) i nie mogę dokonać żadnych zmian w programie, ponieważ nie dysponuję kodem źródłowym. Spróbuję jednak skontaktować się z p. Sebastianem i zorientować się, czy będzie możliwość aktualizacji.

#88 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez Balzat 4 września 2014, 18:13
Witam

Właśnie się zabieram za złożenie tego programatora i mam zamiar pominąć część odpowiedzialną za 3V i 5V.
Jako zasilania chcę użyć zasilacza komputerowego, jest tam 3,3V i 5V.
Ponadto w testach, przy próbie zasilania z USB tego samego komputera, tworzyła się pętla masy, co przekładało się na piękne wzorki na oscyloskopie przy badaniu chociażby linii zasilania.

W związku z powyższym nie będzie to zasilacz z którego jest zasilany komputer tylko inny podłączony osobno.
Czy przy takim rozwiązaniu nie będą występować jakieś zjawiska zakłócające prace programatora?
Czy może lepiej wykonać całość bez zmian.

#89 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez Vogelek23 4 września 2014, 18:17
Balzat napisał(a):Czy przy takim rozwiązaniu nie będą występować jakieś zjawiska zakłócające prace programatora?
Jak już wcześniej wspominałem, mogę odpowiadać na pytania dotyczące programatora, wykonanego według projektu z pierwszego posta. Nie mam bladego pojęcia, jak będzie się zachowywał programator po takich modyfikacjach, bo zwyczajnie nie robiłem (i zapewne nie będę nigdy robił) takich prób i analiz.

#90 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez bipiw 12 marca 2015, 14:34
Witam. Trzymam w ręku płytę Asusa F5SL i jak koledzy wcześniej mam problem z brakiem MW882J3L. Przejrzałem jeszcze kilka innych, już nie Asusa(HP nx9010, Acer 5920, 2 od stacjonarek) i nadal tego co trzeba nie mogę znaleźć. Gdzie mam jeszcze szanse trafić tego mosfeta, albo zamiennik?

A jak postępy z wersją na USB?

#91 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez Vogelek23 13 marca 2015, 19:58
bipiw napisał(a):Gdzie mam jeszcze szanse trafić tego mosfeta, albo zamiennik?
Sprawdź sobie parametry podanych tranzystorów i dobierz zbliżony. Bez przeróbki płyty tranzystor musi być w obudowie TO-252 a jeśli robisz własną płytkę, to obudowę możesz zastosować dowolną.

#92 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez bipiw 19 marca 2015, 13:39
Czy APM3055L będzie ok, czy szukać bardziej podobnego?

#93 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez Vogelek23 20 marca 2015, 02:59
bipiw napisał(a):Czy APM3055L będzie ok, czy szukać bardziej podobnego?
Powinien zadziałać.

#94 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez radio 6 kwietnia 2015, 16:09
Witam,
czy tym programatorem zaprogramuję Flash SPI Windbond W25Q64 (8MB) i jeszcze Windbond W25Q128, W25Q256, wszystkie 3V.

#95 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez Vogelek23 6 kwietnia 2015, 22:44
radio napisał(a):czy tym programatorem zaprogramuję Flash SPI Windbond W25Q64 (8MB) i jeszcze Windbond W25Q128, W25Q256, wszystkie 3V
Tak, kości 3-woltowe o podanych pojemnościach programowałem tym urządzeniem bez problemów, choć trwało to bardzo długo z racji szybkości LPT.

zatronik1 napisał(a):Niestety W25Q16 tylko odczyt.
Jakim cudem, skoro mnie te kostki programują się bez żadnych problemów? Zdaje się, że miałeś problem z kością, a nie z programatorem.

#96 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez zatronik1 7 kwietnia 2015, 12:01
To jest dla mnie dobra wiadomość. Raz robiłem próbę zaprogramowania W25Qxx i nestety nie mogłem jej nawet skasować Mam tych kostek sporo i potestuję ponownie.
W programie po wybraniu W25Qxx jest komunikat:

Winbond W25Q series provide OTP functionality (on special order)
-once programmed became READ ONLY!
lf You can t programm them this is probably the case

Pewnie poczytałem go pobieżnie i uznałem że te z Q nie programują się.

#97 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez Vogelek23 7 kwietnia 2015, 22:05
"on special order" - no właśnie. Jednak w laptopach raczej nie stosuje się kości OTP (a przynajmniej do tej pory nie spotkałem się nigdzie z takim rozwiązaniem), ponieważ w toku produkcji zdecydowanie szybciej i bezpieczniej jest zrobić reflash wlutowanej już kostki, zamiast wymieniać ją na drugą.

Jakkolwiek - jak już wspomniałem - nigdy nie miałem problemów z kostkami W25Q... czy W25X... w połączeniu z tym programatorem, zatem albo trafiła Ci się kość uszkodzona, albo zabezpieczona przed zapisem (dlatego warto czasami sprawdzić ustawienia "lockbitów", klikając ikonę z kłódką).

#98 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez radio 9 kwietnia 2015, 05:55
Poproszę o konkretną odpowiedź ile trwa sekund programowanie pamięci SPI Windbond:
W25Q64
W25Q128
W25Q256

#99 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez kokosz88 22 kwietnia 2015, 10:40
Witam,
Mam pytanie w pierwszym poście w uwagach jest napisane że do pobrania dokumentacji urządzenia nie jest wymagane logowanie, ale kiedy chcę pobrać dokumentację bez zalogowania się na forum dostaję komunikat o tym że muszę być zalogowany, po zalogowaniu też nie mogę pobrać ponieważ nie posiadam wystarczającej ilości punktów.
Czy mógł by mi ktoś pomóc w jakiś sposób np. wysłać tą dokumentację na mój adres email lub PW

Pozdrawiam

#100 Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez bipiw 11 marca 2016, 14:30
Witam ponownie.
Jak do tej pory programator spisywał się znakomicie. Jednak trafiłem na pewien problem przy kości Winbond 25Q80BVSSIG. Programator wykrywał ją jako W25Q o pojemności 20kB. Karta katalogowa mówi o 8Mb także coś jest nie tak. Nie wiem czy w oprogramowaniu czy może sama kostka ma jakiś problem.

Re: Programator Pamięci BIOS Flash SPI v2.0


przez Google Adsense [BOT] 11 marca 2016, 14:30
To jest wątek ARCHIWALNY. Możesz odpowiedzieć w nim tylko wtedy, gdy Twój post zawiera rozwiązanie problemu (Regulamin forum p. 12.1).

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.