• Lutownica shuttle star a jej zastosowanie

Zasady działu:Kliknij, aby przejrzeć zasady tego działu

  1. Tytuł wątku powinien zawierać skrócony opis problemu.
  2. Treść wątku powinna zawierać rozszerzony opis problemu oraz sformułowane pytanie.
  3. Nie jest dozwolone umieszczanie załączników w postaci kompletnych instrukcji/schematów/wsadów BIOS, ani linkowanie do tych plików, zamieszczonych na innych stronach. Dozwolone jest wyłącznie umieszczenie fragmentu instrukcji/schematu, który ułatwi autorowi diagnostykę lub naprawę sprzętu z wątku. W jednym temacie można zamieścić nie więcej, jak jedną stronę instrukcji/schematu.
  4. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, który opisuje usterkę więcej niż jednego sprzętu. W takich przypadkach należy utworzyć osobne wątki dla każdego sprzętu.
  5. Nie jest dozwolone zakładanie tematu, mającego charakter zapytania o schemat, boardview, zdjęcia płyty, wsad BIOS lub instrukcję serwisową. Do takich zapytań służy dział ZAPYTANIA O SCHEMATY/BIOS.

#1 Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez boneksl 22 października 2010, 12:19
Szanowni koledzy!

To mój pierwszy post i mam nadzieję ,że nie ostatni.
Pracuje w serwisie GSM od wielu lat i niestety prawa rynku każą dostosować się do rynku.
Jesteśmy "zmuszeni" zacząć naprawiać laptopy i xboxy ,i o ile z lutowaniem BGA 1cmx1cm nie było problemów to w przypadku GPU od xboxa robi się problem.

Sprzęt jakim dysponujemy to lutownica shuttle star- nie wiem co to za model,bo kupiliśmy bardzo okazjonalnie.Sprzęt jest 100% sprawny,piec jest duży i grzeje aż miło.Z góry dmucha powietrzem.Wstępnie układy z płyt już podnoszę ale mam parę problemów.
Obrazek
Obrazek

1.Ustawienie temperatur:
W jaki sposób ustawiać temperatury do wylutu układu lead free np 40x40mm? Aktualnie mam ustawioną temperaturę na piecu 150stopni a profil wygląda tak. 105 stopni przez 90s ,140 przez 50 ,175 przez 40,225 przez 70.Czy nadmuch ma być duży czy mały?

2.Zabezpieczenie układu:
Czytałem ,żeby starać się nie przekraczać 220 stopni na układzie,jednak dziś podczas lutowania karty graficznej już przy 175) na układzie pojawiły się bąble... czy oklejać układ kaptonem?

dziękuje za wskazówki

Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez Google Adsense [BOT] 22 października 2010, 12:19

#2 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez katar83 22 października 2010, 12:35
Przy 175C raczej nie mają prawa pojawiać sie bąble, chyba że od początku grzejesz górą i temp PCB rożni sie wyraźnie od temp na układzie. Bąble pojawiają sie zazwyczaj od 230C wzwyż na układzie. Zaopatrz się w porządną termopare i zweryfikuj temperatury. Układów nie oklejaj. Przy takiej stacji używaj przedewszystkim dołu a górą dogrzewaj układ. XBOX jest bardzo trudny w naprawie, nawet z lepszymi stacjami jest z nim ciężko.

#3 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez michallus 22 października 2010, 15:36
Zapoznaj się z profilami np Kestera

Obrazek

Zweryfikuj swój profil na podstawie powyższego.

Podstawa to dobra termopara np firmy Omega.

#4 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez boneksl 22 października 2010, 17:00
Posiadam termoparę od lutownicy tornado infra,ale nie wiem jakiej jest jakości. Pirometr nie będzie lepszy?

Powiedzcie jeszcze koledzy, czym jest wartość np r1 w lutownicy? Aktualnie mam 3.0.

Pozdrawiam.

#5 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez patol 22 października 2010, 17:24
Wartość r1 to szybkość narastania temperatury w funkcji czasu dla pierwszej fazy grzania, masz 3*C/s. Odpowiednio l1 - wartość temperatury, d1 - czas trwania. Wszystko powinien wyjaśnić wykres z tego postu: https://www.elvikom.pl/viewtopic.php?p=10089#p10089

#6 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez michallus 22 października 2010, 18:56
Pirometr w tym przypadku nie będzie lepszy, termoparę należy umieścić pod układem.

#7 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez boneksl 22 października 2010, 21:11
Dziękuje za pomoc.
Powiedzcie jeszcze do czego może służyć TIME CONTROL?
W prawdzie posiadam instrukcje do lutownicy ,ale po chińsku i pomimo próby kontaktu z producentem nie otrzymałem instrukcji.
Podgrzewacz jest duży ,lepiej grzać całą płytę ,czy obszar lutowania?


Jakbyście mieli koledzy podbne profile do np HP DV6000 ,2000 byłbym wdzięczny.Posiadam 2 płyty więc chętnie potestuje.

#8 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez michallus 22 października 2010, 22:24
Grzejesz całą płytę w przeciwnym wypadku będzie się odkształcać.
Profile najlepiej napisać samemu, nie jest to nic skomplikowanego. Wtedy masz pewność, że są w 100% OK oraz są napisane konkretnie pod Twój egzemplarz.

#9 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez boneksl 23 października 2010, 10:47
Wstawiłem dziś całą płytę i odpaliłem lutownice.Piec ustawiony na 170stopni i przy 150 na liczniku na płycie wszystko pływa.Nie wiem dlaczego tak się dzieję i przy "niby" 150 płyta osiąga temperaturę ,która topi spoiwo.

#10 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez patol 23 października 2010, 11:05
Czy masz termoparę położoną na płycie żeby mierzyła temperaturę? A jeśli tak to co to za termopara? Coś mi się wydaje że ona zaniża temp. (lub jej brak) i dół grzeje non-stop.

#11 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez Lakier88 23 października 2010, 11:42
Jedynym sposobem, aby zweryfikować wynik, jest pirometr. Porównaj wyniki termopary i te pokazane na pirometrze i będziesz miał odpowiedź.

Swoją drogą ile może kosztować taka lutownica? Tak pi razy oko.

#12 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez h3nry 26 października 2010, 13:29
Lakier88 napisał(a):Jedynym sposobem, aby zweryfikować wynik, jest pirometr. ciach

Dlaczego upierasz się przy pirometrze? Jakim pirometrem dokonujesz pomiarów ?

#13 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez Lakier88 26 października 2010, 13:48
h3nry napisał(a):
Lakier88 napisał(a):Jedynym sposobem, aby zweryfikować wynik, jest pirometr. ciach

Dlaczego upierasz się przy pirometrze? Jakim pirometrem dokonujesz pomiarów ?



No a czym ma zweryfikować wyniki pomiarów tej lutownicy? Skoro są błędne, to trzeba to sprawdzić. Więc nie wiem, gdzie wyczytałeś, że upieram się przy pirometrze. Jak masz dobre termopary to ok, pirometr jest nie potrzebny.

#14 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez digix 26 października 2010, 14:25
Kup sobie logger USB. Dostaniesz do niego oprogramowanie i metrową termoparę typu K o średnicy 0.08mm. Oprogramowanie zapisze Ci na dysku cały przebieg profilu Twojej stacji, dzięki temu będziesz mógł prześledzić na wykresie cały proces. Co najważniejsze, to urządzenie jest SKALIBROWANE i daje bardzo wiarygodne odczyty temperatury. Umieszczasz termoparę loggera obok termopary stacji i gotowe. Będzie mógł zweryfikować poprawność profili Twojej stacji.

Obrazek

#15 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez michallus 26 października 2010, 17:07
Jakby ktoś był zainteresowany jestem na etapie kończenia budowy data loggera dwu kanałowego z wyświetlaczem LCD oraz wykresem graficznym na PC.

#16 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie


przez boneksl 10 listopada 2010, 13:01
Panowie kolejna sprawa.Wstawiłem dziś na piec płytę od xboxa360 włączyłem stację i ustawiłem piec na 155stopni.
Po chwili wchodzę na zaplecze i widzę,że na płycie dymi się topnik.Biorę chwytak i podnoszę GPU...

Termopara pokazuje 215 stopni.

Jakim cudem piec ustawiony na 155 nagrzał płytę tak,że kulki pod GPU zaczęły pływać.?

#17 Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie  [ROZWIĄZANY]


przez Robgie 18 listopada 2010, 08:16
boneksl napisał(a):Jakim cudem piec ustawiony na 155 nagrzał płytę tak,że kulki pod GPU zaczęły pływać.?


Nie trzeba cudu wystarczy że źlemierzy temperature co zreszta sugerowali ci koledzy a teraz masz dowód.

Re: Lutownica shuttle star a jej zastosowanie  [ROZWIĄZANY]


przez Google Adsense [BOT] 18 listopada 2010, 08:16

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

_______________________________
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania jakichkolwiek treści i elementów witryny bez zezwolenia.
Wszelkie opublikowane na tej stronie znaki handlowe, nazwy marek, produktów czy usług należą do ich prawnych właścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.